Kurz Cesta ke zdraví: 02 Podpořit samoléčebné schopnosti těla

Za dobu existence člověka vznikl nespočet různých systémů, které měly nebo mají sloužit jako návod, který pomáhá uzdravit se nebo si udržet naše těla v dobré kondici a zdraví. Každý z těchto systémů má jinou účinnost, která je závislá hlavně na tom, jestli ten který systém vede člověka k závislosti na něm, nebo podporuje v lidech sebevědomí a učí je, jak vnímat své tělo a komunikovat s ním.

Čím je systém “léčení” povrchnější, tedy zabývá se jen vnějšími projevy a příznaky a nebere v potaz vnitřní energetické pochody, tím méně je systém dlouhodobě účinný. Když se jdeme poradit k lékaři, musíme počítat s tím, že lékař je odborník na nemoci, ale ne na naše tělo, které mnohdy vidí poprvé v životě, a většinou se v nejmenším nezajímá ani o to, co se děje ve vašem životě. Přitom každé lidské tělo je naprosto unikátní a je tvořeno souhrou mnoha vlivů, takže se dá říci, že na svoje vlastní tělo může být největší odborník jen každý z nás – protože jsme to právě my, kdo vědomě či nevědomě ovlivňuje, v jakém stavu naše tělo je.

Nemoc je signálem našeho těla nebo mysli, že je něco v nepořádku – a že je začít třeba dělat něco jinak. Když tělu něco chybí nebo přebývá nebo „jedeme“ v nějakém vzorci myšlení, který zdravé fungování těla nepodporuje, v krátkém časovém horizontu se to nemusí projevit vysloveně nepříjemně. Signály těla mohou začínat zdánlivě nenápadně. Čím déle ale tělo čeká na změnu, tím výrazněji na sebe může upozorňovat.

Někdy to necháme dojít do takové fáze, když se objeví příznaky nějaké konkrétní nemoci nebo zjevného strádání těla. Někdy ani ty nebereme na vědomí, přehlížíme je, máváme nad nimi rukou, přiřazujeme jim nálepky typu „To je v tomto věku normální.“, „Na něco se umřít musí“ a podobné nesmysly, kterými sami své buňky nevědomě směrujeme tímto směrem.

Přitom je naše tělo velmi mocné, schopné  léčit samo sebe a udržovat se zdravé, když mu to umožníme.

 • každé 4 týdny tělo kompletně obnoví játra
 • za 1 týden sliznici žaludku a střev
 • za rok tělo vymění více než 98 % buněk

Tělo je stále v proudu, ve kterém se každou vteřinu mění miliony buněk za nové. Většina zdravotních problémů může být “vyléčena” v průběhu pár týdnů, pokud tělu vytvoříme vhodné podmínky.  Celé tělo je vlastně jedním velkým dokonalým systémem, ve kterém se neustále proudí energie a jemně reaguje na jakoukoliv změnu, ať vnitřní či vnější.

Jaké jsou tedy ty vhodné podmínky, které tělo potřebuje, aby v sobě mohlo probudit samoléčebné schopnosti? Nejdůležitější převzít za svůj život plnou zodpovědnost a zaměřit se na to, co můžeme změnit – tedy na sebe.

Může být v naprostém pořádku i užívat nyní léky, které vám přinášejí úlevu nebo o kterých jste zatím přesvědčeni, že je potřebujete. Stejně tak využívat sílu přírodních doplňků, které dokáží pomoci aktivaci samoléčebných schopností těla urychlit.

V kurzu Přírodní léčení se zaměřuji na nejdůležitější „obecné“ záležitosti – jak ve změně přístupu k sobě a svému tělu, tak různým konkrétním možnostem léčby a harmonizace z oblasti léčivých rostlin, účinných látek a esenciálních olejů. Při individuálních výkladech se věnuji vašim konkrétním otázkám z jakékoli oblasti života.
www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Cesta ke zdraví, Detoxikace - očista těla, Přírodní léčba nemocí | 4 komentáře

4 komentáře u Kurz Cesta ke zdraví: 02 Podpořit samoléčebné schopnosti těla

 1. Ester :

  To je můj problém, když jsem nemocná nebo děti, tak mám strach jim dávat léky, ale mám strach jim je i nedat. Pak je to špatně vždycky.

  • Tereza Stropnicka Tereza Stropnicka :

   Ester, ono je někdy snažší (lepší) cestou přijmout léky, které jsou jen vnějším vyrovnáním nerovnováhy a vědět, že v tuto chvíli je to pro mně to nejlepší a zároveň v sobě udržet to vědomí toho, že víš, že jednou to vnější vyrovnání potřebovat nebudeš. Sama vím, že nejčastěji ve mně takové strachy probouzelo strádající tělo, které když je v režimu boj o přežití, dokáže dělat pěkné bububu. Ačkoliv je strach emoce, může nám ho tělo posílat jako zprávu a my nejsme schopni se přes něj dostat dál. Takže i když to můžeme řešit na úrovni psychiky, je snažší pročistit tělo, doplnit to, co mu chybí, aby se dostalo z režimu přežívání do pohody a pak se strachy rázem rozplynou. A když pak dostaneme chřipku, tak už se ten strach, že to nezvládneme bez pomoci neobjeví. :-D

 2. Katy :

  Děkuji. Pro mě hodně aktuální.

 3. Linda :

  Děkuji za vlnu inspirace a nápadů. Vracím se ke kapitolám a komentářům opakovaně, vždycky tam najdu něco nového :-)

Napsat komentář