Cesta ke zdraví: 12. Plusy a mínusy velkých skoků

Třetí a poslední kategorií je čistá, rychlá a někdy radikální “akce”. Některé akce jsou méně akční, některé více. Jsou vhodné pro ty, kteří mají možnost udělat si čas jen pro sebe, pro rychlou transformaci na psychické úrovni a tedy i rychlou změnu v oblasti zdraví. Není to cesta pro každého, chce to hodně odvahy, ale přináší okamžité výsledky, nastoluje v nás klid a uvědomění, že jsme úžasné a silné bytosti, které po takové zkoušce zvládnou cokoliv. V této kategorii je o velkou změnu úhlu pohledu, kterým pohlížíme na svůj život, takže vlastně sami získáme jistý odstup a dokážeme sami sebe začít vnímat novýma očima.

1 – pobyt ve tmě – název mluví sám za sebe. Jde o naprosto individuální prožitek, při kterém člověk na určitou dobu (je možné si pobyt prodloužit či zkrátit, nikdo vás někde nezamkne a třeba za týden přijde zkontrolovat :-D ) pobývá v absolutní tmě. Po tmě jí, po tmě chodí na záchod, po tmě spí, po tmě bdí…. Je to silně individuální prožitek, ve kterém člověk nachází sám sebe, svou celistvost, rozšíří svoje vědomí a získá odstup od malicherností denního života. Velmi radikální a velmi účinné.

2 – pobyt sám se sebou – není to terminus technicus, ale jistě chápete, co je tím myšleno. Prostě si vzít na týden, na měsíc či na rok volno a odjet někam daleko, kam Vás srdce táhne. Získáte potřebný odstup, nový úhel pohledu, vymaníte se z každodenního stresu, tím, že poznáte nové prostředí si víc uvědomíte, co ve svém životě rozhodně chcete dál prožívat a co v něm rozhodně mít nepotřebujete. Toto se dá pojmout velmi pohodlně, je možné na pár týdnů odjet kamsi na dovolenou, třeba na tropický ostrov, do ashrámu v Indii, do budhistického chrámu, nebo jen prostě sbalíte pár věcí do batohu a vyrazíte neplánovaně do neznáma. Intenzita prožitku už je jen na Vás.

3 – šamanské techniky (a podobné divočiny)  – tato podkategorie nevyžaduje naše “vytržení” z každodenního života (ale i takový pár týdenní výlet mimo civilizaci je možný), je to rychlý krok, stačí pár hodin či jeden víkend, pracují s rozšířením vědomí, často s překonáním strachu a tím pádem nalezení své vnitřní síly. Když totiž v sobě najdeme odvahu překonat něco, o čem si myslíme, že je nemožné, obrovsky to posílí naše sebevědomí, pochopíme, že když jsme zvládli tohle, dokážeme cokoliv. Sem patří například firewalking, ačkoliv to moc šamansky nevypadá, může být tímto krokem i skok s padákem či bungee jumping (ne za účelem pumpování stále většího množství adrenalinu do svých žil, ale za účelem překonání strachu) a podobně. Jistě si každý dokážete představit, co je pro Vás to pravé.

Skokové transformační techniky určitě nejsou samospasitelné a sami o sobě nejsou cestou k sobě. Pro některé to ale může být ten pravý odrazový můstek. Stejně tak znamená, že ne pro každého takové záležitosti zákonitě musí být nějak transformační ;-) . Také  je třeba dodat, že i když pro nás nějaký zážitek může být opravdu „transformační“, nemusí se jednat o něco trvalého nebo něco, co musí mít na náš život pouze pozitivní dopad. Někdy lidé k těmto zážitkům mohou i utíkat, aby se vyhnuli skutečnému životu.. Takže jako vždy – důležité je vnímat, co za naší „touhou“ po podobných nevšedních zážitcích opravdu stojí..

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Cesta ke zdraví | 5 komentářů

5 komentářů u Cesta ke zdraví: 12. Plusy a mínusy velkých skoků

 1. Rosta :

  Po přečtení článku mě napadlo, jestli máte někdo zkušenost s pobytem ve tmě. Já bych do toho šel, láká mě to. Prošel si tím někdo?
  Pro mě je někdy transformační i probdělá noc :-D

 2. Luk :

  Rosťo :palec:
  Mě teď hodně posunula ta prána, dřív jsem zběžně četl nebo slyšel o pránické výživě, ale teď mi přijde, že to je výživa ještě v jiným slova smyslu.
  Že je v ní víc. Všechno :-D
  Ještě nevím, co s tím, ale to přijde ;-)

 3. Larisa :

  Petro, nezobrazuje se mi tento díl.

Napsat komentář