Cesta ke zdraví: 11. Začít spolu-pracovat se svou myslí

Další kategorií, která přináší změny pomalu, ale jistě (velmi účinné, ale taky vyžadují vytrvalost a silnou chuť zlepšit své zdraví z psychické úrovně) jsou techniky, které nás učí pracovat se svou myslí. Některé jsou více založené na řízení toku svých myšlenek, jiné pracují s přijímáním své osobnosti jako celku, každý přesně podle svého zaměření najde co právě potřebuje. V této kategorii nebudeme doporučovat konkrétní postupy, jen popíšeme principy, na kterých fungují. Tedy až na jednu výjimku :-D .

1 – zaměřovaní své mysli na to, co ve svém životě chceme mít – toto funguje jako balzám na naši rozbouřenou mysl, která je zvyklá užírat se starostmi o naše zdraví, základní životní potřeby, vztahy…. V principu jde o to, že ve své mysli uděláme velkou inventuru a kdykoliv začneme myslet na něco, do nás trápí či stresuje, stočíme svoje myšleny na něco jiného, o čem cítíme, že by byl žádoucí stav. Tato technika je dobrý katalyzátor proměny naší psychiky, tím, že svou pozornost stáčíme na příjemné věci, často zapomeneme a akutní a příliš silné stresové faktory v našem životě, které zatím nejsme schopni či ochotni řešit (přijmout jako naši součást).

2 – druhou podkategorií je práce na úrovni té části naší psychiky, kam jako do šuplíku zastrkáváme nechtěné zážitky či věci, které na svém těle nechceme přijmout (třeba nežádoucí řídnutí vlasů, odstáté uši, a tak…. ). Děláme, jako by tyto věci neexistovaly, protože jen při pomyšlení na ně cítíme úzkost a či strach a to jak již víme má velmi neblahý vliv na naše zdraví. Funguje tak, že kdykoliv si uvědomíme, že nějaký tajný šuplík v sobě máme (a je jedno, jak ho nazýváme), vytáhneme ho na denní světlo, pořádně si ze všech stran prohlédneme jeho obsah, zapátráme ve své mysli, proč jsme ten šuplík vlastně vytvořili a přijmeme ho jako svou součást s vědomím, že to, co potmě vypadá jako obří příšera, za světla nabývá naprosto normálních či dokonce krásných rozměrů. Tím rozpustíme strach a stres, který nám ten šuplík (nebo spíš jeho obsah) způsoboval a můžeme jít dál. Tyto transformační techniky mají různé názvy, někdo tomu říká práce se stíny, někdo léčení vnitřního dítěte, někdo léčení emocí…. Jisté je, že toto řešení není procházka růžovou zahradou, jde však o řešení, které nás naučí, jak milovat i svoje slabé stránky a přináší pomalý, ale jistý postup po spirále vzhůru (tedy žádné točení se v kruhu problémů stále dokola).

3 – aromaterapie je terapie vůněmi, které nám dokáží rychle a účinně pomáhat díky tomu, že čichové receptory jsou propojené s limbickým systémem, který je centem našich emocí. Když se s esenciálními oleji spojíme na vědomé úrovni, stávají se partnery v uvědomování našich nevědomých vzorců i v jejich změně.

 

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Cesta ke zdraví | Napsat komentář

Napsat komentář