Hrách

Hrách setý patří k nejstarším potravinám mírného pásma. Jeho zelené kuličky jsou bohatou zásobárnou látek a to jak za syrova, tak ve zpracovaném tvaru v různých podobách. Patří mezi rostliny, které plodí velmi rychle a tak je vhodnou plodinou pro pěstování na našich zahrádkách. Kromě skvělé chuti by Vás mohly zajímat i jeho pozitivní účinky na Vaše zdraví.

Proč zrovna hrášek?

Hrách je velice cenný zdroj bílkovin. Stejně jako čočka totiž obsahuje rostlinné bílkoviny a je tak vhodnou alternativou masa. Právě díky vysokému obsahu bílkovin hrách dostatečně zasytí a dodá Vám potřebné množství energie. Je proto vhodný hlavně pro fyzicky pracující lidi, sportovce, vegetariány a vegany či děti v době vývinu.

Hrášek také obsahuje velké množství vitaminu C a to hlavně za syrova. Dále karoten pro dobrý zrak, vitaminy skupiny B pro mentální nervy, pevné zdraví, ale také i zdravou pleť, vlasy a krevní oběh.  Důležitý je i vysoký obsah hořčíku, vápníku, fosforu, mědi a hlavně vlákniny, která pomáhá čistit náš zažívací trakt od toxických látek a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky vysokému obsahu proteinů, minerálů a vitamínů je hrách také vhodný pro těhotné a kojící ženy. Preventivně totiž působí i při vývoji nervové soustavy plodu.

Jediné proti této jinak nadmíru zdravé potraviny je všem známé nadýmání a plynatost po jeho pozření. I to lze ale snadno obejít a to použitím vhodného koření při jeho přípravě.

Hrách v kuchyni

Hrách se může konzumovat už v syrovém stavu, a pokud je měkký, je i velice chutný a hlavně zdravý. Jeho úpravami se totiž snižuje množství obsažených vitaminů, proteinů, minerálů a bílkovin. Konzervovaný hrách pak může mít až o 30% méně vitamínů. Může se však jíst i vařený, doba varu by však neměla překročit 5-10 minut, pak hrách ztrácí skoro celý obsah vitamínů.

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.