Jak zlepšit pamět

Lidský mozek je neuvěřitelně komplikovaný orgán. Všechno, co člověk vidí, slyší, cítí nebo jinak vnímá přechází nervovými vlákny do mozku, kde se informace následně zpracuje. Dodnes nevíme, jak přesně funguje každý jeden proces, který v mozku probíhá. Poměrně velkou neznámou je stále i paměť. Schopnost člověka zapamatovat si nové věci je opravdu neuvěřitelná. Každou sekundu přijímáme nové a nové informace, které se mohou potenciálně zapsat do paměti. Právě paměť je důležitá pro vybavení si zapamatování informací a vzpomínek. Některých z nás dokáže paměť občas zradit. Existují však způsoby, jakými se nám může podařit paměť zlepšit.

Co je třeba pro správně fungující paměť?

Prvním předpokladem k zapamatování si něčeho je nepochybně podnět z vnějšího prostředí. Jinak řečeno, na to, aby vznikla vzpomínka, musí existovat něco, co si chceme zapamatovat. Následně se musí podnět dostat do mozku. K tomu slouží zdravé nervy. Ty jsou pro procesy paměti také nezbytné. Nervové buňky v mozku musí být pro správnou funkci paměti stejně zdravé. Jejich poškození, někdy i opravdu malé, může způsobit poruchy paměti.

Co ovlivňuje schopnost zapamatovat si?

Samotné podněty, které k člověku přicházejí, nejsou vždy identické. Předpokládá se, že člověk si dokáže některé věci zapamatovat snadněji než jiné. Dnes se ví, že velkou roli v zapamatování si podnětu, hrají zejména emoce. Pokud je pobídka z vnějšího prostředí podbarvený nějakou emoci, pozitivní, či negativní, dokáže si ji lidský mozek zapamatovat mnohem snadněji. Emoce se dokonce nemusí týkat bezprostředně daného stimulu. Někdy stačí, když podnětu člověk nějakou emoci přiřadí. Z vlastních zkušeností víme, že situace, které jsou spojeny se silnými emocemi, si dokážeme pamatovat i celý život. Další věcí, která ovlivňuje lidskou paměť a schopnost si zapamatovat nové věci, jsou vůně. Pomocí vůní dokážeme z paměti vyvolat i vzpomínky staré mnoho let a to jen jednoduchým připomenutím vůně, která se se vzpomínkou spojuje.

Jak se dá zlepšit paměť?

Existuje několik jednoduchých způsobů, kterými může člověk udržovat svou paměť v pozoru. V první řadě je třeba mozek a paměť pravidelně procvičovat. Mentální aktivita by se neměla podceňovat a každý den by se měl člověk věnovat něčemu, při čem třeba myslet. Procvičování paměti pomáhá i sociální interakce. Vyhledávat tedy třeba situace, které se týkají skupin. Soustředění je pro správnou funkci paměti také nezbytné. Pokud si dokáže člověk věci, které si potřebuje zapamatovat zorganizovat podle jisté logické souvislosti, zapamatuje si vše snadněji. Na zlepšení paměti slouží i mnoho přípravků z přírody.

Co z přírody může člověk využít k zlepšení paměti?

Pro dospělé:

Korejský ženšen (Panax ginseng) – zvyšuje koncentraci, čímž napomáhá všem mentálním funkcím a tedy i paměti.
Guarana (Paullina cupana) – dodává energii a navrací schopnost soustředit se i ve vypjatých situacích.
Ginkgo Biloba – pomáhá správnému prokrvení orgánů a tedy i mozku. Takto úspěšně zvyšuje schopnost pamatovat si nové informace.
Mangostan – napomáhá zlepšit přenos nervových vzruchů, které jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a tedy i paměti.
Omega 3 mastné kyseliny – zlepšují prokrvení mozku a tím zvyšují i ​​schopnosti zapamatovat si potřebné informace.
Lecitin – stimuluje pozornost a koncentraci, což se následně projeví i na zlepšené paměti.

Pro děti:

Lecitin – stimuluje pozornost a koncentraci, což se následně projeví i na zlepšené paměti dítěte.
Mangostan– napomáhá zlepšit přenos nervových vzruchů, které jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a tedy i paměti dítěte.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.