Jsou doplňky stravy nezbytností nebo vyhazováním peněz?

Tento článek jsem se rozhodla napsat po té, co mi během jednoho dne přišla podobně formulovaná otázka od 2 lidí najednou.  A poslední dobou ke mně tak nějak sami chodí otázky, na které si říkám, že by bylo fajn odpověď i veřejně, protože to třeba může zajímat více návštěvníků PřírodníCestou.cz

Moje cesta k doplňkům stravy

Když mi pozvolna docházelo, že tělo potřebuje víc než jen to, abychom mu dali „něco“ najíst a napít, začala jsem pátrat po možnostech, jak tělu dodávat to, co v mém jídelníčku není dostatečně zastoupeno nebo to, co by mohlo mojí tehdy vzrůstající tělesnou i psychickou nerovnováhu nějak zmírnit.

V té době jsem ještě neměla syna, takže jsem jela jen na své „triko“, což bylo pro mě samozřejmě jednodušší, než kdybych se současně rozhodovala, co dávat i svému dítěti, když to sama nemám vyzkoušené. Nutno podotknout, že – jak jinak – každá firma se navenek tváří velmi vznešeně, přírodně a myslící především na zdraví svých zákazníků, na tom se jistě shodneme… Wink Takže jen z graficky propracovaných letáků, upoutávek, reklamy se známými lidmi v televizi atd. asi příliš o kvalitě usuzovat nelze, na což snad většina návštěvníků těchto stránek přišla nebo přijde záhy sama.

Musím přiznat, že sama jsem byla množstvím nabídek a prezentovanými zázračnými účinky doplňků stravy tak zahlcená, že jsem  absolutně nevěděla, jakým směrem se vydat, natož podle čeho svůj výběr řídit. Pro mě logickým vyústěním toho zmatku ve mně bylo to, že jsem se rozhodla „pochopit“, jak se věci mají a začala na různých úrovních studovat informace o výživě člověka, o vlivu na jeho zdraví a o možnostech, jak výživou léčit (a vyléčit) nejrůznější zdravotní potíže.

Následovalo několik let testování vlastního těla… :-D Když to hodně zkrátím – za ten čas jsem se přesvědčila, že výživa jako taková nás ovlivňuje mnohem víc, než jsem si na začátku připouštěla. Zajímavé taky bylo, jak různé kurzy zaměřené na „zdravou výživu“ jsou značně rozdílné a také to, že řada lektorů i přes své znalosti nejsou prototypem zcela zdravého člověka. Řada z nich viditelně stárne, má vrásky, šedivé vlasy, někdy dokonce i tukové polštáře. Ne všichni, ale v některých kurzech mě to až zarazilo a postupem času dovedlo k závěru, že informace je dobré mít, ale nezajišťují nám to, že budeme skutečně zdraví…

Jaké doplňky stravy zvolit?

Všem, kdo chtějí jakýmkoli doplňkem stravy podpořit své zdraví doporučuji také přečíst článek Víte jaký je rozdíl mezi syntetickým a přírodním potravinovým doplňkem?

Absolvovala jsem několik kurzů zaměřených na výživu a v každém nás lektoři směrovali ke konkrétním doplňkům stravy – konkrétní značce.  Asi je to přirozené – doporučovali to, s čím mají zkušenost, čemu sami věří, že je kvalitní. Vzhledem k tomu, že se ale vždy jednalo o jinou firmu, došlo mi, že nakonec zůstane na mém osobním úsudku, pro co se rozhodnu nebo jaká kritéria si pro výběr vyberu.

Také mi došlo, že mě to táhne trochu jiným směrem než je běžné výživové poradenství. Sice jsem považovala doplňky stravy za výborné pomocníky ve „snižování“ dopadů vzniklých nevhodnými stravovacími návyky nebo jako regenerační nástroje pro přetížené orgány, stále více jsem je ale začínala vnímat jako „ne bezpodmínečně nutné“.  Jinými slovy jsem přesvědčená, že skutečně zdraví lze být pouze tehdy, kdy žádné doplňky stravy nepotřebujeme!

Současně mi ale bylo a je také jasné, že dostat se do stavu, kdy jsou doplňky stravy nadbytečné, není jen tak a rozhodně v takovém stavu nejsou a ani být nemohou lidí, kteří pravidelně konzumují zpracovanou stravu. Pro ty naopak vím, že kvalitní doplňky stravy jsou nezbytností, abychom jimi pomohli tělu  alespoň částečně napravovat to, co v nás zpracovává strava vyvolává a tím je zejména:

 • překyselené prostředí
 • nadměrný obsah odpadních a toxických látek
 • s dvěma předchozími body úzce související prostředí vhodné pro bacily, viry, plísně a parazity
 • zvýšené zatěžování vnitřních orgánů

Kupte si multivitamín a budete zdraví? Snězte tabletku a budete štíhlí?

Reklamy se nás snaží přesvědčit, že stačí si vzít ten super nadupaný multivitamín a máte vystaráno, věříte tomu? Možná tomu nevěříte a žádné si nekupujete, možná tomu taky nevěříte, ale přesto je dlabete, co kdyby, že…:-)

Jak říká moje milovaná maminka – dej mi něco, ať jsem štíhlá, zdravá, plná energie, je mi fajn a můžu se přitom přežírat! :-D

Vím, že u mé maminky je naprosté plýtvání energií se snažit jí vysvětlit, že tahle příroda nefunguje, ona chce právě tu zázračnou tabletku, pro kterou si lidi chodí ke svým lékařům se slovy – dejte mi něco, hlavně, ať už je mi líp… Přestože podobnou cestou jde spousta lidí, mohu vás ubezpečit, že taková cesta k zdravě fungujícími tělu opravdu nevede. Jakou cestu si kdo ale zvolí už není naše starost – a to dokonce ani v případě naší rodiny.

Stačí si představit krabici plnou zatuchlých odpadků, do které vhodíte sebekvalitnější vitamín.. Myslíte, že se ty odpadky rázem rozplynou a začne vonět po fialkách? Jistěže ne. Udělejte maximum proto, aby jste své tělo mělo bez hromad odpadních látek, která ve vás vytváří toxické prostředí vhodné pro živočichy, kteří ho dělají nezdravím ještě víc…

Chtějte být zdraví, ne „jen“ štíhlí! Když jste zdraví, jste štíhlí automaticky! 

Začněte s tím, že se své tělo budete snažit chránit před překyselením, ulevíte tak nejen všem orgánům, ale začnete postupně měnit své vnitřní prostředí, které se stane nevhodným pro všechny nevítané návštěvníky v podobě bacilů, virů, plísní a parazitů. Při všech „záhadných“ nemocech nebo nemocech chronických či dlouhodobých je víc než vhodné si dopřát kromě protipřekyselujích prostředků:

1. jaterní regeneraci

2. protiparazitovou kůru, jejíž součástí je také očista tlustého střeva

Až se tělu pomůžete zbavit toho, co do něj nepatří a ubližuje mu, samo vám ukáže, jaké důmyslné a perfektně propracované způsoby samouzdravovacích metod má a jak k vám promlouvá… a jak ho vy konečně dokážete vnímat (což přes nánosy uvnitř v nás zkrátka nejde)

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Díky :-)

 

Rubriky Detoxikace - očista těla, Přírodní doplňky stravy, Přírodní léčba nemocí, Účinné léčivé látky | 6 komentářů

6 komentářů u Jsou doplňky stravy nezbytností nebo vyhazováním peněz?

 1. Alexandra :

  Ahoj Anežko,
  Děkuji za upřimný článek. Máš jistě pravdu, zajistit, aby se mé tělo mělo fajn při každém soustu je jistě tou nejlepší cestou, ale když… máme své návyky… a rádi vaříme… a kdo by odolal vánočnímu cukrový?
  Nechci se teď stavět na stranu masožravců a RAW-áků. V souvislosti s tvými řádky mne, ale napadl „placebo efekt“ takže dejme mu šanci.
  Já bych nejradši nějaký placebo efekt aplikovala do více svých rovin nejenom v jídle a ráda bych se tak nějak „oblbla“, aby mi bylo hezky :-)

 2. Pavla Pavla :

  No vše může být relativní a pro nás, co o výživě něco víme, můžou být vyhozené peníze třeba za čokoládu. Pěkný článek.

 3. Irena Irena :

  Anežko, u některých vět jsem se hodně nasmála. Taky jsem se vždycky chtěla přežírat nezdravými věcmi a být zároveň nádherná, štíhlá a superžena! :-D
  Moc děkuji za skvělý článek.

 4. Luca :

  Pro mě byly vždycky vyhazováním peněz, ale po měsících strávených v nemocnici to už vidím jinak a jsem taky ráda, že jsem tady narazila na kvalitní. Začala jsem s Chlorophyllem, ale hned na začátku nového roku si dám jaterní kůru. A hodně mě zajímá ještě BioHarmonex, jaký na něj máš Anežko názor? Myslím, že něco takového by hodně pomohlo nejen mně ale i mojí mami, která má řadu zdravotních potíží. Děkuji za názor.

  • Anežka Anežka :

   Luco, BioHarmonex – http://www.prirodnicestou.cz/eshop/CommuniGuard byl poměrně dlouho mimo zorné pole mého zájmu, ale čím víc jsem si uvědomovala, že opravdu vše kolem nás je energie, tím více mě biorezonanční terapie začínala zajímat. Vlastně takovým BioHarmonexem můžeme být pro sebe i my sami. Naše myšlenky mají ohromnou moc. Bohužel jsme protkáni velmi spletitou řadou nejrůznějších přesvědčení, naučených a převzatých názorů, které nám neslouží, že ve vlastní sílu a moc nevěříme. Ráda bych se tomuto tématu věnovala více, je to opravdu velmi zajímavé a z vlastní zkušenosti vím, jak účinné – BioHarmonex i naše vlastní myšlenky.

   BioHarmonex je naprosto úžasný pro děti, babičky a dědečky nebo lidi nemocné. Úžasnost je v tom, že krom 20 minut denně nemusí dotyčný dělat nic, nebolí to a přesto je to velmi účinné. Nutno ale podotknout, že to není žádný zázrak – nezmění to vás jako takové. Pomůže to zharmonizovat spoustu věcí, dokáže pomoci nastartovat samoléčivé vlastnosti našich těl, ale v ideálním případě by to měla být opět jen taková „berlička“, která nám pomáhá něco snadněji překlenout.

   Na druhou stranu když se někdo měnit nechce (například své názory na výživu nebo vznik nemocí) a přijde mu „normální“, když mu třeba lékař řekne, že určité prášky bude muset brát celý život, pak je pravidelné a dlouhodobé používání BioHarmonexu opravdu obrovskou pomocí pro tělo.

 5. Michala Michala :

  Ahoj Anežko,
  Já si toho opravdu moc cením tu tvou filosofii, nikoho nesoudit. Všichni se od základů nezmění, ale i těm se dá pomoct takže já jsem z BioHarmonexu opravdu nadšená. I z výrobků jako je ParaProtex, Yucca Pule, LiverAid, Chlorophyl. Nemusí to být hned proměna, ale začátek. A když se nám uleví na těle ty myšlenky jsou taky úsměvnější.

Napsat komentář