Krátkozrakost – myopie

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů. Dnes se za nejdůležitější smysl považuje podle odborníků hmat. Zrak je hned za hmatem na druhém místě. Nároky na zrak jsou dnes opravdu vysoké. Denně díváme do počítačů, televize nebo knih, přičemž své oči namáháme. Zdravé oči jsou základem kvalitního zraku. Existuje mnoho poruch zraku ak těm nejčastěji vyskytujícím se patří myopie – krátkozrakost.

Jak funguje zrak?

Vše co kolem sebe máme vidíme pomocí zraku. Pro správnou funkci zraku potřebujeme ve zkratce oči, oční nervy a mozkové centrum, které podněty přiváděno z okolí zpracuje. Podstatou správného vidění je promítání obrazu na sítnici. Obraz se z okolního světa přenáší na sítnici, od žluté skvrny, která je místem nejostřejšího vidění. Tam vzniká nervový vzruch, který se dále optickým nervem šíří do mozkové kůry. Pokud se obraz na sítnici koncentrována ve žluté skvrně, vznikají poruchy vidění.

Co krátkozraký člověk vidí a co ne?

Krátkozrakost je porucha, při které člověk vidí blízké věci v pořádku. Problém má s viděním do dálky. Čím vyšší stupeň krátkozrakosti člověk má, tím menší je vzdálenost, na kterou dokáže zaostřit. Myopie se může u člověka rozvinout náhle nebo postupně. Nejčastěji postihuje děti od 6 do 12 let a často se zhoršuje v průběhu puberty, kdy roste oční koule a porucha se prohlubuje.

Jak se krátkozrakost projevuje?

Každý člověk, který trpí na myopii nevidí dobře do dálky. To znamená, že předměty lokalizované daleko jsou pro něj rozmazané. Právě proto jsou krátkozraký lidé rizikovou skupinou řidičů motorových vozidel. U dětí se obvykle projeví krátkozrakost neschopností číst z tabule ve škole. Děti i dospělí lidé mají problém s čučíme televize nebo s díváním promítání v kině. Člověk s myopií se dívá do dálky s přimhouřenýma očima. Lidí s krátkozrakostí obvykle trápí i bolesti hlavy, protože namáhají nadměrně celý zrakový aparát.

Kdo by si měl dávat na krátkozrakost pozor?

Ví se, že krátkozrakost se vyskytuje v rámci rodin. To znamená, že se dědí (spíše asi tento “pohled na svět”.. :-). Riziko rozvoje myopie u dětí je zvýšené pokud je jeden rodič krátkozraký a ještě více, pokud mají poruchu rodiče oba.

Zrak se dá poškodit i v průběhu života. Právě krátkozrakostí trpí nejvíce lidé, kteří extenzivní čtou nebo pracují neustále s předměty blízko očí.

Co pomůže člověku s krátkozrakostí?

Klasicky se u nás na krátkozrakost předepisují brýle. V tomto případě jde o čočky konkávní. Čočka upraví poruchu oka tak, že paprsek dopadající na sítnici se opět zaostří do jednoho bodu a vidění se zlepší. Do popředí se v minulých letech dostali kontaktní čočky, kterými se dá myopie také korigovat. Stále větším trendem je dnes chirurgický zákrok, který myopii vyřeší na trvalo.

Na myopii přírodními přípravky?

I myopie je porucha, která se dá zlepšit užíváním přípravků na přírodní bázi. Pokud máte o takový druh léčby myopie zájem, přečtěte si následující řádky. Zde jsou látky, které vám mohou pomoci.

Lutein – antioxidant, který je důležitý pro správnou funkci sítnice a pro tvorbu obrazu na sítnici.
Vápník a Hořčík – prvky nezbytné pro správnou funkci očních svalů, které se podílejí na správném vidění.
Omega 3 mastné kyseliny – pomáhají v boji s makulárních poruchami oka.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.