Kuzr Cesta ke zdraví: 09. Kde začít?

 

Nemoci projevené fyzicky, tedy ve stádiu, kdy většinou lidi zamíří k doktorům, kteří udělají pár testů, konstatují, že máte 3. stadium rakoviny a že vlastně nikdo neví, jak mohla vzniknou a že se tomu nedalo nijak předejít a přitom jsme si jí ve svém těle tvořili možná desítky let. Zní to tvrdě, ale je to tak. Řešením ovšem není přestat něco dělat či naopak začít něco dělat jen proto, aby se nám v budoucnu nestalo totéž. Udělejte změnu z lásky k sobě, z lásky ke svému život, z lásky ke svému tělu. Jen pak pro Vás bude změna radostí, bude Vás to bavit a naplňovat.

Je to prosté, i když ne vždy to může být snadné. Musíme snížit tlak, ve kterém jsme zvyklí běžně fungovat a poté si najít způsob, jakým svou psychickou odolnost zlepšit natolik, aby kolem nás dokázala vytvořit jakousi průhlednou bariéru, kterou sice k sobě můžeme vpustit co budeme chtít, ale přesto se to nás již nemusí dotknout. A i když dotkne, rychle poznáme, o co jde a vrátíme se zpět to svého vyváženého stavu. Když se rozhodnete udělat ve svém životě nějaké změny ve prospěch Vašeho zdraví, uvědomte si, že pro to, abyste byli v dobré kondici a cítili se ve svém těle dobře, nejde až tak o tu změnu samotnou, je to spíš dlouhodobý proces stávání se tím, kdo je zdravý. Tak jako všichni nemocní mají ve svém chování mnoho společných rysů, i všichni zdraví lidé mají podobné vzorce chování. Výběr je na Vás, buď se budete stávat více nemocnými, či více zdravými.

Takže kde začít? Záleží jen na Vás, jak rychle se do své transformace chcete pustit. Může to být velmi pozvolný proces, kterého si Vaše okolí z počátku ani nemusí všimnout, nebo můžete udělat razantní a velmi účinné věci, které Vás přivedou zpět v Vám samým, naučíte se znovu naslouchat svému vnitřnímu hlasu, poznáte, co chcete Vy sami a co už ne a při kterém získáte potřebnou sebejistotu, která je pro život vlastně nezbytná. Všechny transformační metody (jsou to jen Vaši pomocníci, tak “práce” je vždy na Vás, vy jste tou změnou) se dají libovolně kombinovat, lze je při pocitu přílišné intenzity zastavit či zpomalit, nebo naopak klidně urychlit, jen pamatujte, že některé věci uspěchat nelze, něco prostě musí uzrát a že to není závod. Opět máme 5 kroků k inspiraci :-) . Nezapomínejte také na možnost se spojit s někým, kdo Vám se všemi uvedenými body může pomoci a který vám pomůže získat více nadhledu.

1. krok – vystopujte sami v sobě ta nejslabší místa, to, o čem víte, že Vám způsobuje nejčastěji stres či starosti a vyjasněte si, proč to chce změnu, jestli chcete posílit sebe, jestli je to z lásky k sobě a svému zdraví, nebo jestli je to ze strachu, že si jednou vypěstujete žaludeční vředy…

2. krok – ujasněte si, zda to, co Vás nejvíce trápí, je ve Vašich silách změnit vlastní transformací, nebo jestli je to věc, kterou neovlivníte a tak ji budete muset přijmout takovou, jaká je, např. dospělý potomek milující potápění se žraloky :-D, konec konců Vaše vnitřní proměna nezmění Vaše milované dítě, ale Váš pohled na jeho koníček, takže Vaše změna může změnit všechno.

3. krok – uvědomte si, že ne jen Vaše myšlenky, ale i to, co jíte velmi ovlivňuje Vaší psychickou pohodu, vyhýbejte se dráždivým potravinám, jako je třeba alkohol, káva, cukr, konzervovaným potravinám a všeobecně nestřídmé konzumaci čehokoliv. Zkoušejte, jaké potraviny Vám dělají dobře, to, co způsobuje Vaši podrážděnost či otupuje mysl radši vynechte nebo nechte jen na zvláštní příležitosti.

4. krok – když se Vám z počátku nedaří držet stres mimo svou mysl, nebuďte zklamaní či naštvaní, přijměte situaci, jaká je, změna je proces, ne stav, příště to může být zase jinak.

5. krok – vyberte si cestu ke zdraví, která Vám osobně dává smysl. Ve svém životě se zaměřujte především na to, co Vás baví a nějakým způsobem láká, to ostatní nechte žít svým vlastním životem,  nic Vás nenutí se toho zúčastnit.  A  nezapomínejte se smát (klidně sami sobě), smích léčí :-D .

Rubriky Cesta ke zdraví | Napsat komentář

Napsat komentář