Kurz Cesta ke zdraví: 05. Půsty, očisty, kůry – bez strachu a v souladu

 

V předešlých kapitolách průvodce jsme si ujasnili, že jde zejména naší jedinečnou cestu a měli bychom se zejména učit vnímat své tělo, signály, kterými s námi komunikuje a dopřát mu péči, díky které dokáže vlastními mechanizmy udržet rovnováhu potřebnou pro zdravé fungování organismu.

Jsou to právě různé očisty a kůry, které jsou u řady lidí takovým „přechodem“ od ne příliš vědomé péče o své tělo k tomu stále vědomějšímu. Často se právě ale zde ještě silně projevuje zvyk věřit více druhým než sám sobě. Dokáží se řídit pokyny, které získají od druhých a snaží se všemožně přehlížet, co jim říká jejich vlastní tělo a jejich pocity.

Právě pocity u očistných kůr mohou být někdy jako na houpačce. Své mysli i svému tělu můžete hodně pomoci, jak s pocity tak s případnými doprovodnými reakcemi těla na očistu tím, že se naučíte vnímat a porozumět své intuici a necháte se jí vést nejen v nalezení kořenů svých pocitů jako jsou velké obavy, strachy a nedůvěra, ale také v tom, jaká očista by pro vás nyní byla nejvhodnější nebo jak si jí co nejvíce přizpůsobit pro sebe.

V kategorii mechanických postupů je mnoho různých úrovní, mezi kterými můžeme vybírat a podle vnitřního pocitu libovolně kombinovat.

1 – půst – rychlá, efektivní metoda, jak vyčistit svůj organismus. Půst je proces, při kterém se nejí žádná potrava, jen se pije čistá voda.  Při půstu se nejdříve zpomalí a asi po 3 dnech úplně zastaví práce žaludku a energie, kterou by tělo jinak použilo na trávení, využijí ostatní orgány na zrychlení svojí činnosti, například játra, tenké střevo, ledviny. Při dlouhodobých půstech se tělo dokáže vyčistit od všech usazenin (chemikálie, nánosy v kloubech, ve střevech) a je to pro tělo pěkný restart. Půsty ovšem nejsou pro každého, ne každý může (nebo chce) držet dlouhodobý půst, ale 1 – 3 denní půst může být pro každého dobrým začátkem dalších detoxikačních technik (kdo není půstový typ, není třeba se do toho tlačit). Na dlouhodobé půsty je doporučeno projít řadou půstů kratších, aby si tělo zvyklo, takže ani v tomto není vhodné cokoliv uspěchat.

2 – očistné techniky trávicí soustavy – mezi ně patří klystýr, colonhydroterapie a šankhaprakšalána. Všechny mají společný základ, vodou se propláchne celá trávicí soustava (v případě šankhaprakšalány) nebo tlusté střevo. Jsou velmi účinné, dokážou za relativně krátkou dobu vyčistit i hodně zanesené tlusté střevo, které brání správnému vstřebávání živin, nerovnováha energií v něm způsobuje nervozitu, podrážděnost, které časem můžou přerůst v propuknutí fyzické nemoci. Podstatou je, že u klystýru si člověk sám doma pomocí irigátoru vyplachuje tlusté střevo, u conhydroterapie si nechá svoje tlusté střevo vypláchnout u specialisty a u šankhaprakšalány pitím slané vody a soustavou fyzických cviků tuto vodu dostane do střev, takže si propláchne žaludek, tenké i tlusté střevo.  Mezi těmito technikami si může vybrat každý tu svou pravou.

Další postupy jsou více či méně mechanické, ale jejich podstatou jsou výživové doplňky či různé superpotraviny. Na základě osobních preferencí je možné zakoupit celou škálu detoxikačních kůr, v případě konkrétních dotazů mě neváhejte kontaktovat.

1 – očista trávicí soustavy – různé druhy doplňků mají různé funkce, nejčastěji fungují buď na principu zlepšení peristaltiky střev a tím se střeva pročistí, další vnitřně protáhnou střeva jako drátěnka, navážou na sebe nežádoucí látky a odvedou je z těla ven (inulin, psyllium, yucca, nopal …. ).

2 – odstranění nežádoucích chemických látek z těla – další z detoxikační výživových doplňků mají schopnost do sebe navázat chemikálie usazené v různých místech těla a odvádět je pryč. Mezi ně patří většina zelených superpotravin, jako jsou chlorella, spirulina, zelený ječmen,… (výborný pro očistu lymfatického systému je komplex řas a aloe vera – Ocean 21). Výhodou je, že tento jejich účinek je jen jeden z mnoha, takže kromě vyčištění těla i doplní celou řadu vitamínů a minerálů.

3 – posílení jater – játra jsou pro naše tělo velmi důležitá, jejich nedostatečná funkce má vliv na celkový stav organismu, protože právě játra čistí tělo od toxických látek. Regenerace jater by měla předcházet očistě trávicí soustavy, játra jsou totiž při detoxikačních kůrách tím nejdůležitějším a také nevytíženějším orgánem a účinnost očistných kůr je propojená právě se stavem a funkčními schopnostmi našich jater..

4 – ostatní části těla – poté se můžeme vrhnou na ostatní části těla, možností je mnoho, tělo samo napoví, kterou jeho část je třeba posílit či vyživit.

Dalším bodem nebo základem očisty těla může být je protiparazitická kůra. Paraziti jsou všudepřítomní, jsou přirozenou součástí koloběhu přírody, problém je, když se přemnoží (většinou jako důsledek nevhodné stravy a překyselení organismu). Můžete užívat hřebíček, kokosový olej, chilli papričky, zázvor, česnek nebo si dopřát speciální komplexy se směsí protiparazitových částí rostlin. Ani protiparazitická opatření by se neměly stát životní misí, ale spíše odrazovým můstkem k vědomému a zodpovědnému přístupu ke svému tělu a zdraví.

 

Rubriky Cesta ke zdraví | 6 komentářů

6 komentářů u Kurz Cesta ke zdraví: 05. Půsty, očisty, kůry – bez strachu a v souladu

 1. Larisa :

  Je nutné pro zahájení očisty být plně zdráv? Jsou nějaké léky, které to neumožňují?

  • Tereza Stropnicka Tereza Stropnicka :

   Lariso, samozřejmě záleží na momentálním fyzickém stavu, kontraindikací např. pro střevní očisty jsou akutní zánětlivá onemocnění, nebo chronické onemocnění trávicí soustavy (Crohnova nemoc a jiné). Pro půst, pro začátek určitě nějlepší dát serii 24 hodinových půstů třeba jednou týdně, žádné kontraindikace nejsou, dokonce lidé, kteří příjdou z diagnozou, že už lékaři nemůžou pomoct, často půsty nemoc překonají. Doporučované přírodní doplňky se s žádnými léky neruší, není třeba se obávat a změna stravy je též bez kontraindikací. Například šťávový půst je velmi vhodný kdykoliv, je to taková příjemnější varianta klasického půstu.

  • Rosta :

   Lariso, z vlastní zkušenosti mohu říct, že nejvíc škodí, když se něco bojíme udělat nebo když na to slušně řečeno kašleme. Jít tou střední cestou, klidně pomaleji než někdo jiný a klidně rychleji. Jak je komu příjemné. Já nejdřív začal játrama a pak si začal víc věřit. Myslím, že top očistou jater mělo souvislost.
   Pak mě to nabudilo a postupoval dál. Začneš pak víc vnímat tělo a nebudeš mít takový strach. To je moje zkušenost.
   :palec:

 2. Larisa :

  Koupila jsem si liver od Petry a oprášila mixér ;-)

 3. Kamila :

  Sos! :-)
  Zaměřila jsem se na stravu, taky zařádila nějaké doplňky a najednou se začínám všude loupat jako had, hlavně na dlaních, je to v pořádku?

Napsat komentář