Kyselost organismu a hladina pH

Hladina pH (míra kyselých a zásaditých látek) vnitřních tekutin má vliv na všechny buňky v organismu. Dle výzkumů bylo prokázáno, že výsledkem dlouhodobé nerovnováhy mezi kyselými a zásaditými látkami je negativní dopad na naše tělo. Z těchto důvodů organismus přísně reguluje svou teplotu (snaží se o udržení nízké hladiny pH, a to především v krvi). Jestliže v těle dlouhodobě převládají kyseliny, je brzy narušeno fungování buněk, což může skončit až nemocí.

Kdo má pH svého těla příliš kyselé (tedy v nerovnováze), může pociťovat například nedostatek energie, únavu, mít potíže s trávením, nadváhou aj.

 

Úroveň pH v těle

 

Normální hladina pH našeho těla je mírně zásaditá (od 7,36 do 7,44). Z tohoto vyplývá, že i naše strava by měla být mírně zásaditá. Rovnováha pH těla může být narušena potravou, která obsahuje příliš mnoho kyselých potravin (například cukr, kofein atd.). Při nerovnováze může být organismus zbaven zásaditých minerálů – draslíku, hořčíku, vápníku a sodíku. Následkem toho je oslabení organismu.

Člověk, který se stravuje vyváženě a zdravě, bude mít pravděpodobně dostatečně zásadité jídlo. Naopak ten, kdo žije ve stresu, přijímá mnoho cukru, bílkovin, kofeinu a zpracované potravy, by se měl o zvýšení zásaditosti zajímat.

 

Máte ve svém organismu nadbytek kyselosti?

 

Nadbytek kyselosti se projevuje těmito příznaky:

  • Stres, neklid, úzkost, podrážděnost
  • Časté problémy s nachlazením, chřipkou, rýmou, infekcí
  • Nadměrné množství hlenu
  • Potíže s močovými cestami a ledvinami (například ledvinové kameny)
  • Oslabená imunita, nedostatek energie až chronická únava
  • Bolesti kloubů, svalů, artritida, osteoporóza, bolesti hlavy, křeče v nohou, záněty nervů (pozn.: tělo se snaží vyrovnat pH tím, že bere vápník z kostí)
  • Problémy s hormony
  • Nekvalitní nehty a suchá kůže
  • Cysty v prsech a vaječnících
  • Nárůst hmotnosti, nadváha, cukrovka
  • Předčasné stárnutí
  • Lepší pocit po detoxikační potravě

 

Měření pH

 

Pokud trpíte některými z výše uvedených příznaků, měli byste si zjistit své pH. Kyselost nebo zásaditost se dá běžně zjistit z analýzy krve, ale pH se dá změřit například i s pomocí lakmusového papírku a slin.

Výraz pH znamená vodíkový exponent a slouží k měření kyselosti či zásaditosti roztoku. Stupnice k měření má rozsah od 0 do 14, přičemž čím je pH nižší, tím je roztok kyselejší a naopak. Může také nastat situace, kdy bude mít roztok pH 7 – v tom případě není ani kyselý, ani zásaditý, nýbrž neutrální.

Je důležité si uvědomit, že se nejedná o žaludeční kyseliny, ani o pH žaludku, ale o pH tělesných tekutin a tkání, což je odlišná věc.

Zjištění pH pomocí proužků – pohodlně z domova

Chcete zjistit, jakou máte hladinu pH, ale přitom se vám nechce jít na odběry a navštěvovat lékaře? Nevadí, své pH si totiž můžete zjistit sami, a to v soukromí z pohodlí domova – stačí využít proužky určující pH.

PH se doporučuje měřit cca 1 hodinu před jídlem a cca 2 hodiny po jídle. PH měřené ze slin je kdykoliv v průběhu dne (mezi jídly) ve zdravém rozpětí, pokud je mezi 6,5 až 7,5.

Pokud měříte pH z moči, ráno se zdravé hodnoty pohybují od 6,0 do 6,5 a večer od 6,5 do 7,0. Měření pH je optimální provádět dva dny v týdnu.

 

Účinný boj proti kyslému organismu

 

Chcete-li účinně zakročit proti překyselenému organismu, dopřejte si pravidelnou konzumaci tekutého chlorofylu.

Rubriky Překyselení organismu, Překyselení, parazité | Komentáře nejsou povoleny.