Pět stupňů připoutanosti – II. Preference

Stupeň první: Autentické já

Stupeň druhý: Preference

I tentokrát jdete na zápas a opět můžete navštívit libovolný stadion na světě, kde hrají nějaké dva týmy. Nyní však jednomu z nich fandíte. Uvědomujete si, že ztotožníte-li se s preferencí jednoho mužstva a tím ze sebe investujete trochu víc, emocionální “horská dráha” dodá hře větší šťávu. Rozhodnutí, jaký tým by měl podle vás zvítězit, vychází z nahodilých faktorů, počínaje barvou dresů a konče názvem mužstva. Možná si prostě vyberete domácí tým.

Po celé utkání sice jednomu mužstvu fandíte, ale nikomu na úkor protivníků. Po skončení zápasu ovšem odcházíte ze stadionu a necháváte hru za sebou. Na druhé úrovni připoutanosti jste už však do hry vložili kousek sebe. Vytvořili jste si pouto k něčemu, byť nahodile, a na této připoutanosti jste založili svoje rozhodnutí a činy. Spojili jste se s preferencí nějakého družstva – jakéhokoliv družstva kdekoli.

Vytvořili jste příběh vítězství či porážky, který přispěl ke vzniku prožitku, ale tento příběh nemá s vámi osobně nic společného, poněvadž se týkal mužstva. Vy jste se spojili s událostí a lidmi kolem ní.

Na konci zápasu si prostě řeknete: “Byla to legrace!” a připoutanosti se zbavíte. Tato schopnost k něčemu přilnout a opět se uvolnit vám umožňuje investovat emocionální stránku svého já, která se bude radovat s napínavých zvratů skvělé hry. Život je plný událostí a vy jste schopni je sdílet s lidmi z okolí bez ohledu na to, jaký názor na sebe mají.

Stupeň třetí: Identita

Stupeň čtvrtý: Zvnitřnění

Stupeň pátý: Fanatismus

Zpracovala Petra Šarmová, www.PrirodniCestou.cz

Zdroj: Pět stupňů připoutanosti , Don Miguel Ruiz ml.

Rubriky 5 stupňů připoutanosti | Napsat komentář

Napsat komentář