Probiotika – příznivé bakterie

Kvalita střeva má úzkou spojitost s kvalitou celkového lidského zdraví. Je známé, že až 80% našeho imunitního systému se nachází právě v našich střevech Mikroorganismy ve střevech způsobují vznik škodlivých látek, např. toxinů, čpavku nebo metanu, které jsou následně příčinami mnoha nemocí. Šíření škodlivých mikrobů účinně omezují probiotické bakterie tzv. probiotika, které se dokážou dostat do střev dostat živé a jsou schopny je osídlit a rozmnožovat se v nich.

 Probiotika a jejich příznivé účinky

  • Působí preventivně proti rozmnožování škodlivých mikrobů
  • Zlepšují vstřebávání živin
  • Příznivě působí na peristaltiku

Život s bakteriemi

V střevech žije cca 400-500 druhů mikrobů. Až 60% exkrementů, které vyloučíme, tvoří právě mikroby. Jak tito mikroby ovlivňují naše zdraví záleží na tom, o jaký se jedná druh a kolik se jich v našem těle nachází.

Pro udržení správné vnitřní rovnováhy je třeba, aby ty prospěšné bakterie byly zastoupeny ve vyšší míře. Mezi nejznámější druhy těchto prospěšných bakterií patří Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Bifi dobacteriumbifi dum a Bifi dobacterium longum.

S bakteriemi se poprvé setkáváme v porodních cestách. Nejdříve je střevní mikroflóra tvořena  probiotickými druhy získaných s mateřským mlékem (to je jeden z důvodů,  proč je kojení velmi důležité). U kojených dětí  střevní flóra tvořena až z 95% užitečnými kmeny. Po přechodu na smíšenou stravu nebo ve starším věku (když se přidávají i další faktory poškozující mikroflóru), se tento podíl často velmi snižuje.

Kvalita a složení střevní flóry se průběžně stále mění. Podle některých studií počet prospěšných mikrobů ve střevech dospělých nepřesahuje často bohužel ani 12%.

Které faktory mohou ničit střevní flóru?

  • Antibiotika jsou největším a nejčastějším „zabijákem” střevní flóry. Ničí totiž nejen škodlivé patogeny, ale také prospěšné bakterie. Po užívání antibiotik je více než vhodné nasadit probiotickou kúru, která účinně pomůže vnovém osídlení střev užitečnými bakteriemi.
  • Kouření a alkohol
  • Nevhodné stravování (příliš kořeněná a tučná strava).
  • Průjem – trávicí potíže i např. setkání s cizí kulturou bakterií může také způsobit problémy (tzv. „cestovní průjem”)
  • Stres je také častým narušitelem jemné vnitřní rovnováhy.

Proč probiotika i prebiotika?

Prebiotika je komplex polysacharidů, kterými se probiotika živí. Prebiotika tak významně podporují přežití a rozmnožování probiotik. Přípravky obsahující kromě probiotik navíc i prebiotika se nazývají synbiotika

Probio-Balance

Komplexní přípravek Probio-Balance obsahující 3 probiotické kmeny bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus a Bifi dobacterium longum) celkem 4 miliardy CFU (colony forming unit – jednotek tvořících kolonii). Kromě prospěšných bakteriálních kmenů obsahuje přípravek také tzv. prebiotika (frukto-oligosacharidy).

Rubriky Pro zdraví a harmonii, Účinné léčivé látky | Komentáře nejsou povoleny.