Spirály života 3 – Respektovat své hranice

Každý z nás má kolem sebe vybudované jisté hranice, které přesně odpovídají jeho víře. Kdo si myslí, že je svět nebezpečné místo, má kolem sebe vybudované vysoké zdi, přes které téměř nic nepouští. Někdo si zase myslí, že je bezvýznamný a tak jsou jeho hranice tak chatrné, že to někdy vypadá, že ani žádné nemá a nechá na sobě dříví štípat.

Ten, kdo má vybudované zdravé hranice umí říkat ne i ano, nenechá se do ničeho tlačit a umí před ostatními obhájit svůj názor.

Tento koncept osobních hranic je vytvořen na přesvědčení, že naše hranice mají sloužit tomu, abychom mohli uvnitř být v bezpečí před vnějším světem a ostatními. Pokud se však otevřeme naší pravé podstatě, naše potřeba mít hranice, které by nás chránily před vnějším světem mizí. Neznamená to, že zmizí hranice, ba naopak. Ale ty nově vybudované mají nejen odlišný tvar, ale i účel. Naše hranice pak nejsou jen k tomu, abychom dokázali říct NE, ale abychom dokázali říct také ANO, když je to potřeba. Naše hranice se z pevné struktury změní v jakousi pružnou membránu proměnlivého tvaru, která se dokáže rychle přizpůsobovat situaci. To, co ta membrána chrání už není náš strach, bolest či masky, chrání naši integritu.

Naše hranice chrání to, čemu věříme ve svém srdci. Když věříme, že můžeme být sami sebou, naše hranice nám slouží k tomu, aby každý náš krok, každé naše rozhodnutí tomu odpovídalo. To, co je součástí naší hmotné reality je prodloužením toho, co jsme (tedy čemu věříme). Jednou z funkcí naší třetí čakry je tedy dohlížet na to, aby náš život odpovídal tomu, čemu věříme.

A proč jsou tyto hranice pružné? Protože každé rozhodnutí, které děláme právě teď je jiné než to, které jsme dělali včera. Protože být sám sebou znamená být změnou v souladu s přítomností, takže každé rozhodnutí je jedinečné, odpovídající tomu, co je „teď“. Když se tedy rozhodnu jeden den pomoci  kolegyni v práci s tím, co nestíhá, a tedy řeknu ANO (protože to cítím jako to pravé), neznamená to, že budu říkat ano každý den. Už zítra to může být NE na tu stejnou žádost o pomoc (protože cítím, že tak to má být). Nebo mi třeba někdo nabídne peníze za  nějakou práci a já řeknu NE, i když ego křičí ano, ano, anoooo :-D , ale já cítím, že tudy moje cesta nevede. Ale třeba za měsíc za totéž přijde nabídka a já ji s radostí přijmu, protože cítím, že nyní jsem na něco takového připravená nebo nastal ten pravý čas se něčemu takovému věnovat.

Když ctíme hranice své integrity, nemáme pocity viny, strach či studu když říkáme NE, ani když říkáme ANO. V takovém případě cítíme, že naše volby jsou v souladu s tím, kam nás vede naše vnitřní vedení a ne emoční otisky.

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Spirály života | Napsat komentář

Napsat komentář