Ženšen

Ženšen se dnes již používá na celém světě v široké míře jako doplněk stravy. Je všeobecnou zkušeností, že povzbuzuje duševní a fyzickou činnost. Číňané jsou toho názoru, že ženšen uzdravuje mimo jiné impotenci, nízký a vysoký krevní tlak, chudokrevnost, zánět kloubů, potíže trávícího traktu, nespavost, únavu, nedostatečný krevní oběh a hypoglykémii (snížení obsahu cukru v krvi). Stimulaci endokrinních žláz (tzv. žlázy vnitřního vyměšování) pomáhá organizmu využívat vitamíny a minerální látky.

Pro toho, kdo se nestravuje správným způsobem, a tak jeho organismus nedostává dost vitamínů a minerálních látek, je nesmírně důležité, aby se tyto nezbytné výživné látky absorbovaly a využívaly co nejlépe.

Bez vitamínů a minerálních látek není náš organizmus schopen zpracovat resp. přeměnit v energii bílkoviny, cukry a tuky. Bez vitamínů a minerálních látek by náš organizmus, a spolu s ním přirozeně i my, doslova “zemřel hlady”.

Pro koho je určen

Pro každého, nezávisle na věku a pohlaví, by pravidelná konzumace ženšenu byla užitečná. Není náhodou, že v Čině považují ženšen i za “kořen života”, jehož užívání může přinášet různé výhody ve zpomalování procesu stárnutí, v zachování životní síly a chuti k životu.

Druhy ženšenu

Vynikající vliv čínského a korejského ženšenu (Panax Ginsengs), je znám již po tisíciletí. V léčivých metodách Dálného východu, hlavně v Číně, je ženšen doslova balzámem na všechny potíže, něco jako panacea. Čím je ženšen starší, tím lepší je jeho kvalita a tím více je v něm reagentů. V případě korejského česneku indikuje jeho skutečnou kvalitu to, že je jeho extrakt vyroben z pět až šest let staré rostliny.

Sibiřský ženšen, jiným jménem kořen tajgy (Eleutherococcus senticosus), byl důkladně prostudován především ruskými výzkumníky. Ti dávali výtažek mezi jiným i dělníkům v továrnách a pak dokonce i sportovcům – s vynikajícími výsledky. U 15.350 dělníků se projevila onemocnění o 37 % méně často, v případě sportovců, kteří potřebují velkou odolnost a vytrvalost, vedlo užívání Eleutherococcusu ke zlepšení výsledků, zvýšení vytrvalosti a rychlejší regeneraci.

Stále více se zkoumá využití ženšenu ve sportu. Bylo již konstatováno to, že rozhodující je příjem patřičně velké dávky. Ženšen totiž obsahuje 12 – 13 reagentů (tzv. ginsenoidů), které tvoří v případě nejkvalitnějšího extraktu ženšenového kořene pouze 1 – 2 % výtažku.

Studia o ženšenu

V průběhu výzkumu bylo dokázáno, že ženšen zlepšuje mozkovou činnost, zvyšuje vyměšování adrenalinu. Udržuje mozek v čilejším stavu, a tím zpožďuje projevy únavy. Během tréninku a závodů způsobuje ženšen snížení spotřeby glykogenu jako zdroj energie, zato umožní spalování většího množství volných mastných kyselin (z těl. tuku). Dále se zjistilo i to, že ženšen zlepšuje účinnost výkonu plic, zvyšuje přenos kyslíku a v souvislosti s tím významně snižuje hladinu kyseliny mléčné v krvi. (Tento ukazatel indikuje to, že se ve svalech vytváří méně kyseliny mléčné, tzn. sportovec se méně unaví).

POZOR! Přestože ženšen není lék, stojí za to poradit se s lékařem o společném užívání ženšenu a obvyklých léků na vysoký krevní tlak a srdeční nemoci.

Je důležité vědět, že nejúčinnější je ženšen ve formě kapsle. Obsah různých alkoholových extraktů nemá vždy patřičnou kvalitu a účinek.

DÁVKOVÁNÍ: Denně 100 – 500 mg (korejský a čínský ženšen), nejlépe ráno před jídlem nebo během jídla.
Denně 400 – 3600 mg (sibiřský ženšen). Doporučuje se brát velkou sklenici vody, protože k účinku je zapotřebí hodně tekutin.

 

Panax Ginseng – ženšen  s možností 25% slevy a dalších výhod.

Rubriky Léčivé rostliny a bylinky | Komentáře nejsou povoleny.