Anežka: Jak ne/kombinovat potraviny?

Spousta lidí trpí nesprávným kombinováním potravin nadměrnou plynatostí, nadýmáním, acidózou. Tělo vysílá na určité druhy potravin zcela odlišné trávicí signály, pokud budeme nesprávně kombinovat, tak náš organismus dostatečně nepochopí, co se od něho očekává.

Pokud v žaludku uvízne uvařená brambora a kousek masa, tak se celý trávicí systém dostane na scestí. Zejména pro diabetiky je velice důležité, aby dodržovali správnou kombinaci svého jídelníčku, pokud si chtějí příznivě upravit svou hladinu krevního cukru. Z chemie určitě znáte, že když spojíte zásadu s kyselinou, tak dojde ke kvašení. Stejný proces se odehrává i v našem těle v případech, kdy nehledíme na to, co v danou chvíli jíme. Kvašení a hnití potravy v našem organismu přispívá k hladovění buněk, acidóze a malabsorpci. Následně jsme vystaveny dalším nemocem.

Nikdy nemíchejte

Základní zásadou pro každého živého tvora je absence míchání bílkovin (kyselá potrava) se sacharidy (zásaditá potrava).  Ovoce jezte vždy zvlášť. Nevytvářejte kulinářské speciality typu drůbeží plátek na broskvi a vyhýbejte se i pečeným koláčům s ovocem. Čím méně se ve vás bude vytvářet kvasný a hnilobný proces, tím lépe se budete cítit. Melouny jezte za všech okolností samotné. Pokud se naučíte správně kombinovat potraviny, s naprostou jistotou se vyhnete nadýmání, vředům, pálení žáhy. Pro kombinaci platí všeobecná poučka, že nejlepší je jíst potraviny samostatně s odstupem nějakého času. Míchaný zeleninový salát může být fajnová věc, ale uděláte lépe, když každý prvek sníte zvlášť a takový mix se stane spíše víkendovou záležitostí. To stejné platí i u ovocných salátů. Proces očisty se tak zrychlí a vy se stanete vitálnějšími už po několika týdnech. Zapomeňte na předsudky a zažité společenské návyky. Nejde přece o to, kolik toho sníte najednou, ale o to, zdali to vaše tělo dokáže zužitkovat a řádně vyloučit. Taktéž se vyvarujte situacím, že se dáte do jídla v rozčílení nebo ve stresu, v takovém případě vylučujeme nadměrné množství žaludečních šťáv.

Kyselé versus zásadité

Alkalické potraviny nás příjemně ochlazují, proto by se jejich konzumace měla vyskytovat zejména na jaře, létě a na podzim. V zimě je dobré do jídelníčku přihodit větší množství kyselých potravin v poměru 8:2 ve prospěch zásaditých. Kyselinotvorné potraviny můžeme přirovnat k ohni a jsou tvůrci veškerých chorob. Přistupujte k nim velmi opatrně a berte je jen pro zahřátí organismu. V sezóně je absolutně vynechte. Kyselinotvorně fungují i ořechy, což je nejzdravější způsob, jak se zahřát.

Dvě důležité rady

  1. Už tedy víme, že kyselé a zásadité na jednom místě se vzájemně neutralizuje a tím vznikají nežádoucí doprovodné projevy, jako je kvas a hnití. Sacharidy trávíme už v ústech pomocí amylázy, ptyalinem a dalšími trávicími enzymy. Maso a ořechy svůj proces trávení zahajují až v žaludku a to díky uvolňování kyseliny chlorovodíkové. Tento proces uvolňuje pepsin. Obě tyto zmíněné látky jsou kyselé povahy. Pokud tedy smícháme bílkovinu se škroby, dojde k velké kalamitě a výsledný pocit už každý zná – nadýmání a pocit plnosti. Kvašením cukru navíc dochází k tvorbě alkoholu a to má za následek překyselení organismu, tvorbu hlenu, otravu bílkovinami a nakonec i zánět tkání. Nejvíce ohrožené orgány jsou játra, nadledviny a slinivka. Pokud se tomuto způsobu stravování oddávají i diabetici, tak je pro jejich organismus velmi obtížné regulovat hladinu krevního cukru.
  2. Musíme si uvědomit, že ovoce a melouny se tráví velice rychle, proto je nekombinujte s potravinami, které se jen těžko dostávají přes náš trávicí systém. Ovoce vždy jíme samostatně. O správné kombinaci jídel by se mohla napsat celá kniha, ale pokud se budete držet těchto dvou pravidel, tak splníte ta nejhlavnější očekávání, kterého se našemu tělu bohužel nedostává.

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Děkuji.

Rubriky Pro zdraví a harmonii, RAW food - živá strava, Strava pro život | 2 komentáře

2 komentáře u Anežka: Jak ne/kombinovat potraviny?

  1. Pingback: Za vše kolem nás jsou zodpovědné frekvence – a za frekvence MY | Přírodní cestou

Napsat komentář