Ženské vaginální výtoky

Pohlavní orgány ženy jsou nezbytné pro zplození a donošení dítěte. Do puberty nebývají pohlavní orgány aktivní. V pubertě se však začínají probouzet a dozrávat. Každá žena ví, že pohlavní zdraví je pro budoucnost nesmírně důležité. Proto se o zdraví v tomto směru třeba neustále starat. Jedním z nejčastějších problémů, které ženy v rámci pohlavních orgánů mají, jsou nepochybně výtoky.

Co je to vaginální výtok?

Obecně je vaginální výtok přesně to, co říká tento název. Jde o výtok z vagíny, který může být normální a v takovém případě plní očistnou funkci vagíny. Normální výtok z vagíny je pro zachování správné reprodukční funkce skutečně nezbytný. Existuje však i vaginální výtok, který normální není a upozorňuje na nějaký probíhající problém. Obsahuje odumřelé buky vagíny a tekutinu, případně jinou příměs. Jeho konečný vzhled závisí na původu jeho vzniku a na vyvolávající příčině. Jeho barva může kolísá od bílé, přes žlutou až po růžovou. Stejně i množství vaginálního výtoku souvisí s vyvolávající příčinou.

Kdy by měla žena zpozornět?

Výtok z vagíny je normální během menstruačního cyklu. Mění se v závislosti od produkce hormonů. Pokud se však konzistence výtoku změní, začne výtok zapáchat, doprovází ho svědění nebo pálení, je třeba vyhledat příčinu.

Jaké jsou příčiny vaginálního výtoku?

Příčiny ženských výtoků jsou různé. Za normálních okolností se výtok během menstruačního cyklu vyskytuje zejména před menstruací a během ovulace.

Je důležité si přiznat, že základem výtoků je zejména překyselený organismu – zejména v oblasti střev a pánve. 

Změněný vaginální výtok se vyskytuje i při onemocněních pohlavních orgánů. K těm nejčastějším patří:

  • bakteriální vaginální infekce – dochází k ním tehdy, když se ve vagíně přemnoží nějaký druh bakterie, čímž se poruší přirozená flóra. Tyto infekce jsou nejčastěji způsobeny anaerobními bakteriemi.
  • kvasinkové vaginální infekce – velké množství žen zažije během života kvasinkovou infekci. Nejčastěji je vyvolávají kvasinky jménem Candida albicans. K takové infekcí dochází obyčejně tehdy, když žena užívá antibiotika, které potlačí přirozené prostředí ve vagíně a imunitu celkově.
  • nádory děložního čípku – nádory, které se vyskytují v dolní části dělohy, na místě kde se děloha spojuje s vagínou. Nejčastěji vznikají po infekcí HPV virem.
  • záněty děložního čípku
  • kapavka – bakteriální infekce, která postihuje ženy i muže. U žen se projevuje zjevněji, ale i v jejich případě může probíhat zcela bez příznaků.
  • HPV infekce
  • genitální bradavice
  • vaginální atrofie – vzniká při poklesu estrogenu, tedy nejčastěji po menopauze.
  • tumory vagíny
  • záněty vagíny
  • rektovaginální píštěle

Jak proti výtokům přírodní cestou?

I když může stát vaginální výtok za mnoha onemocněními, každý jeho druh by se měl řešit od příčiny. Svědění, které ho obvykle doprovází, ženu sice obtěžuje a snižuje její pohodlí, ale je to varovný signál těla ohlašující problém. Vždy třeba pamatovat na to, že za vaginálním výtokem může být závažné onemocnění a pokud přetrvává, je třeba jej řešit.

Základem léčby i prevence ženských výtoků by vždy měla být detoxikace organismu a odstranění jeho překyselení.

Chlorofyl – pomáhá účinně nejen proti překyselenému organismu celkově, ale vytváří ve vagíně prostředí, které je nepříznivé pro růst bakterie, čímž zabraňuje zánětům. Chlorofyl také působí jako deodorant pro tělo a odstraňuje zápach, který může vaginální výtok způsobit.
Česnek – stimuluje funkci imunitního systému, čímž pomáhá v boji se všemi infekcemi a udržuje ženské pohlavní orgány zdravé.
Oregano (Origanum vulgare) – nebo dobromysl obecná zabraňuje množení bakterií, virů a plísní.
Juka – pomáhá detoxikovat krev a celý organismus.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.