Angína pectoris – přírodní léčba

Každý orgán v těle je důležitý a má svůj specifický význam. Jsou však orgány, které označujeme pojmem vitální. Jde o orgány, bez kterých se prostě nedá žít. K takovým orgánům patří samozřejmě i srdce.

Lidské srdce se stáhne přibližně 60krát za minutu, čímž pohání krev, plnou živin a kyslíku, ke každé buňce lidského těla. Pokud by se stahy srdce zastavili, během několika minut by došlo v buňkách ke změnám, které se již nedají zvrátit. Buňky a následně i orgány by odumřely, až by nemohl přežít ani samotný člověk. Právě proto je třeba se o srdce skutečně starat a to nejen tehdy, když nás trápí, ale i tehdy když se cítíme zdravý.

Co je to Angina pectoris?

Angina pectoris je ve skutečnosti bolest na hrudi, která je způsobena nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Tak jako srdce přivádí kyslík ke všem orgánům těla, samotné nedokáže bez dostatečné zásoby kyslíkem fungovat. Proto máme cévy, které ho zásobují. Pokud do srdce přitéká krve málo, projeví se to ischemickými bolestmi, které se odborně označují jako angína pectoris. Každý člověk může prožívat záchvat anginy jinak. Někteří ji popisují jako svírání na hrudníku, jiní se cítí jako by jim hrudník někdo přišlápnul. Tyto olesti se nejčastěji zjevují po nějaké formě zátěže, ať už emocionální nebo fyzické, kdy se nároky srdce na kyslík přirozeně zvyšují a jeho zásobení prostě nestačí.

Jaké jsou příčiny angíny pectoris?

Ateroskleróza – nejčastější příčinou anginy pectoris je nepochybně ateroskleróza. I když není dodnes zcela vysvětlen vznik tohoto onemocnění, ví se, že při něm dochází k ukládání tuku ve stěně cév. V takových cévách se pak přirozeně zužuje průměr, čímž se snižuje průtok krve a následně i zásobení srdce kyslíkem. Na vzniku aterosklerózy se podílí mnoho rizikových faktorů. K těm nejzávažnějším patří diabetes mellitus, hypertenze, vysoká hladina cholesterolu v krvi a kouření.

Spasmus – zúžení srdečních cév nemusí být jen permanentní. Známe také zúžení, které jsou přechodné a v takovém případě mluvíme o spasmu. Na rozdíl od anginy pectoris při ateroskleróze se vyskytují epizody anginy pectoris při spasmatech obvykle v klidu, proto se taková angina pectoris označuje také jako variantní.

Jiné příčiny – k vzácným příčinám anginy pectoris patří záněty a úrazy srdečních cév.

Dá se angina pectoris léčit přírodními přípravky?

Záchvat angíny pectoris obvykle vyžaduje medikaci, nejčastěji nitroglycerinem. Avšak každý z nás dobře ví, že nejlepší léčba je prevence. Právě ve směru prevence se dají využít mnohé přírodní přípravky. K těm nejpoužívanějším patří:

Koenzym Q10 – přítomen téměř v každé buňce těla. Hraje velmi důležitou roli v energetickém metabolismu buněk. Srdce pracuje nepřetržitě a potřebuje mnoho energie. Proto se v jeho buňkách nachází koenzymu Q10 opravdu hodně. S věkem však jeho obsah klesá a proto je vhodné ho doplňovat.

Omega 3 mastné kyseliny – mastné kyseliny jsou základem tuků. Ty mastné kyseliny, které si nedokáže tělo vyrobit, nazývané také esenciální nebo nenasycené, se obecně považují za tělu příznivé. Snižují hladinu škodlivých tuků a cholesterolu v krvi, čímž v konečném důsledku brání rozvoji aterosklerózy.

Rhodiolin – výtažek z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) relaxuje svaly cév tím, že tlumí funkci vegetativního nervového systému. Tak zvyšuje průtok krve cévami. Příznivě kromě toho působí i na imunitní systém a napomáhá významně i v boji se stresem.

Vitamin B6 – hořčík – zinek – kombinace zajišťující optimální funkci vegetativního nervového systému a relaxují cévy, čímž zvyšují průtok krve srdcem.

Prevence anginy pectoris přírodními přípravky je účinná, ale není možné při ní zapomínat na správnou výživu obecně, celkový životní styl, pohyb a optimistický pohled na svět.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.