Pohanka

Pohanka je bezlepková potravina velmi prospěšná lidskému organismu. Je známa spíše jako potravina pro chudé, ale skrývá v sobě velké bohatství. Dokáže totiž léčit a ochraňovat celý náš cévní systém.

Původ pohanky

Pohanka byla původně pěstována ve střední Asii především v Himalájích, kde se vyskytovala spíše jako planá rostlina. Místní obyvatelé však objevili výživnou a energetickou hodnotu jejích semen a začali pohanku sami pěstovat. Do Evropy se dostala až spolu s expanzí asijských kmenů a pěstuje se zde už okolo 700 let.

Pohanka obsahuje zdraví prospěšné látky

Pohanka obsahuje pro člověka velice důležité minerály, vitaminy, vlákninu, 18 různých aminokyselin, ale hlavně také rutin, který podporuje vstřebávání vitaminu C a je důležitý pro pevnost a pružnost cévních stěn. Pomáhá tak zastavovat krvácení, je prevencí modřin, pomáhá léčit hemeroidy a snižuje krvácivost nosu a dásní. Významný je také příznivý účinek rutinu na křečové žíly.

Pohanka také pomáhá při žaludečních potížích a ženám trpícím silným menstruačním krvácením. Navíc je bohatým zdrojem zinku, jenž je pro naše tělo důležitý hlavně v zimním období – posiluje totiž naši obranyschopnost a slouží tak jako prevence před onemocněním chřipkou či nachlazením.  Díky obsahu cholinu pohanka regeneruje jaterní buňky. Dále snižuje riziko trombózy, infarktu a mozkové mrtvice a dokonce odstraňuje popraskané žilky v oku.

Jak “uvařit” pohanku

Příprava pohanky je velice snadná. Pro zachování všech důležitých látek je však důležité ji v žádném případě nevařit (už při cca 80 stupňů se ničí důležitý rutin), jen zalít horkou vodou a pod pokličkou nechat nabobtnat. Dále ji můžete různě ochucovat či míchat s jinými přísadami. Využití pohanky je bohaté – používá se při přípravě různých placek, příloh, polévek, pomazánek, kaší, ale i k pečení koláčů, buchet či lívanců.

 

 

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.