Dulse

Dulse je druh mořské řasy, který je nejpoužívanější a nejoblíbenější řasou severního Atlantiku. Po několik století byla řasa dulse pravidelnou součástí stravy domorodých kmenů na Islandu a Aljašce. Dulse je rostlina 15 až 30 cm dlouhá s tenkými a měkkými vějířovitými listy. Roste na skalnatých pobřežích v turbulentních vodách kolem spodní hranice přílivu. Sklizeň probíhá následovně – v květnu až říjnu se rostliny při odlivu trhají rukou a poté jsou sušeny na slunci a větru. Dále jsou už jen tříděny a baleny pro obchod.

Zdravé látky obsažené v mořské řase dulse

Dulse je výjimečná v jednom ohledu, ze všech řas je totiž nejbohatší na železo. To je minerální látka, kterou tělo nedokáže samo vyprodukovat, a proto ho musíme přijímat hlavně stravou. Železo velmi intenzivně posiluje krev a je důležitou látkou pro lidi trpící chudokrevností. Dalšími látkami obsaženými v řase dulse jsou vápník, magnezium, jód a fosfor. V lidské potravě představuje hlavně vápník velmi podstatnou složku. Je totiž nezbytný pro zdravý vývin a růst kostí a zubů, proto by ho měli v jakékoliv formě užívat hlavně malé děti a mládež. Dále dostatek magnezia je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů, jód a fosfor jsou zase prvky nezbytné pro zdravý vývoj organismu.

Jak dulse chutná?

Mořská řasa dulse má velmi měkkou strukturu, proto je dobře poživatelná, a jednoznačně kořeněné aroma. Nejvíce se používá jako příměs do polévek. Při její přípravě ji na deset minut namočíme do vody a potom přidáváme právě do polévek (nikdy však řasu s polévkou nevařte více jak dalších deset minut, ztrácí pak skoro všechny obsažené minerály a vitamíny). Díky jejímu kořeněnému aroma ji můžete také použít i jako koření – nasucho ji opražíte a rozdrtíte v hmoždíři na prášek.

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.