Půst – balzám pro tělo i duši

O půstu už slyšel patrně každý, ale málokdo ho skutečně vyzkoušel na vlastní kůži. Následující článek vám poskytne ty správné informace, které je dobré k tomuto tématu vědět.

Když se řekne „půst”

Řada lidí při slově „půst” pomyslí na dietu. Půst, který máme na mysli, však neznamená hladovku. Samozřejmě jde i o to, odstranit nějaký ten přebytečný kilogram, ale v popředí je hlavně vnitřní očista těla. Půst dodá vašemu tělu novou sílu a také zvýší obranyschopnost organismu. Půsty jsou cestou ke kráse, čistotě těla i duše, uvolněnosti a dobré kondici. Tvrdí se, že pravidelnými půsty si dokonce prodloužíte život.

Půst – pohled do historie

Půsty mají dlouhou tradici a jsou součástí mnohých kultur a světových náboženství. Už odnepaměti se doporučovalo vzdát se na nějaký čas potravy za účelem pročištění těla i duše. Byly však známy také léčivé účinky půstu, a proto nebyl půst ničím neobvyklým. Když se ohlédneme asi do r. 600 př. n. l. , v řeckých a římských filozofických školách byl půst prostředkem ke zbystření mysli žáků. Sparťané se postili, aby tím získali sílu a odolnost.

V Egyptě bylo v minulosti zvykem držet půst jednou měsíčně – to se považovalo za prevenci nemocí. I známí lékaři jako Hippokrates a Paracelsus doporučovali půst jako lék na nejrůznější zdravotní problémy.

Počátkem 19. století nastaly pro půst „temná léta” a na půst coby léčebnou metodu se začalo pomalu zapomínat. Pole působení začaly ovládat nové lékařské přístroje a léky.

V současnosti se půst opět dostává do centra pozornosti a dobrovolné odříkání se jídla je dokonce módní.

Důležitost půstu v dnešní době

Nesprávná výživa, nezdravý životní styl, kouření, alkohol, stres, nedostatek pohybu,…To je bohužel realistický obrázek dnešní doby. Všechny tyto faktory způsobují vychýlení našeho organismu z rovnováhy a nadbytek toxinů. Naše orgány (ledviny, játra, střeva,…) jsou postupně přetěžovány, protože se neustále musejí zaobírat odbouráváním jedů. Pokud je však škodlivin příliš mnoho, organismus už se jich nedokáže účinně zbavovat, a tak dochází k jejich usazování ve vazivu a v tukových vrstvách. Vlivem toho můžete pociťovat nežádoucí příznaky jako vyčerpanost, bolesti hlavy, různé nemoci,…

Co se děje v našem těle během půstu

Normálně čerpáme sílu a teplo z potravin, protože trávení jídla klade vysoké nároky na energii. Pokud nemá tělo přísun potravy, „přehodí výhybku” na postní program a začne získávat živiny ze své vlastní zásobárny. Tak dochází ke snižování zásob cukrů, tuků a bílkovin, ovšem vitaminy, minerály a stopové prvky zůstávají zpravidla zachovány. Tělo může odbourávat látky, které pro organismus představují zátěž a oslabení. Může se jednat například o nadbytečné bílkoviny, které se nahromadily v cévách. V důsledku odbourávání tuků a bílkovin jsou přerušovány vazby na jedovaté látky a ty se následně vyloučí. Jelikož v průběhu půstu odpadá využití energie pro na trávení, tato energie může být využita jiným způsobem – k regeneraci a výkonnosti.

Během půstu si odpočinou nejenom trávicí orgány, ale také psychika. Člověk se sice může zpočátku cítit podrážděně, ale postupem času dosáhne vyrovnanosti a vnitřního klidu.

Postní program a hlad

Pokud zvolíte vhodný postní program, neměli byste se cítit hladní. První den sice můžete pociťovat kručení v žaludku, ale pak si tělo rychle zvykne a přeorientuje se na čerpání živin ze svých zásob. Půst má i tu výhodu, že zvýší citlivost chuťových nervů a vy si tak budete moci lépe vychutnat i jednoduchou stravu a lehké pokrmy.

„Generálka” organismu

Pokud si zvyknete na pravidelné zařazování půstu do svého životního stylu, uděláte něco pro své zdraví a navíc ztratíte pár kilogramů. Předpokládá se však, že i po skončení postního programu se budete snažit o určité změny ve svém životním stylu – například pobývat déle na čerstvém vzduchu, dopřát si dostatek pohybu, pít hodně tekutin apod.

Při půstu dochází k poklesu tělesné teploty

Při půstu odpadají děje látkové výměny, které vyrábí teplo. Z toho vyplývá, že se sníží vaše tělesná teplota a vy snadněji prochladnete. Pomůže horká koupel, termofon, teplé ponožky a horký čaj!

 

Zdroj:

Kempe, Ch. Půst pro krásu a dobrou kondici. Praha: Ottovo vydavatelství, 2001. ISBN 80-7181-565-9.

Rubriky Nezařazené | Komentáře nejsou povoleny.