Vitamín C

 

První poznatky o vitámínu C

První, komu se podařilo extrahovat vitamin C z papriky, byl Maďar Albert Szent Györgyi, který za tento vynikající objev dostal Nobelovu cenu.
Vitamin C je obsažen v různých druzích zeleniny a citrusových plodech, přesto však jsou jeho nejlepším přírodním zdrojem šípky. Skutečně kvalitní vitamin C bývá izolován především ze šípků, v nichž se vyskytuje spolu s flavonoidy, které účinky kyseliny askorbové ještě umocňují.
Jiný laureát Nobelovy ceny, známý biochemik Linnus Pauling, byl toho názoru, že vitamin C je možné použít jako prostředek proti mnoha chorobám, od prostého nachlazení až po rakovinu.
Je všeobecně známo, že nedostatek vitaminu C vyvolává kurděje. Zvýšený příjem tohoto vitaminu naopak posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost organismu proti nakažlivým nemocem (zejména nachlazení). Aktivizuje řadu enzymů a důležitou funkci má v procesu respirace (dýchání) buněk. Urychluje hojení ran, podporuje obnovu vazivové tkáně, účastní se tvorby kostí, kolagenu a chrupavek, jakož i syntézy nadledvinových hormonů. Poskytuje ochranu proti stresu, usnadňuje vstřebávání železa a spolu s kyselinou listovou a vitaminem B12 stimuluje zrání červených krvinek. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a chrání organismus před rakovinotvornými látkami. Zvyšuje a obnovuje fyzickou výkonnost. Při námaze se potřeba vitaminu C zvyšuje, proto jej sportovci, zejména před závody, musejí konzumovat ve větších dávkách.
Jako ostatní vitaminy se i vitamin C snadno rozkládá, je citlivý na světlo, teplo a vlhkost vzduchu. Toto vše je třeba vzít v úvahu při jeho skladování.
Jako ostatní vitaminy se i vitamin C snadno rozkládá, je citlivý na světlo, teplo a vlhkost vzduchu. Toto vše je třeba vzít v úvahu při jeho skladování.
V moderních přípravcích obsahujících vitamín C často nacházíme i bioflavonoidy, které napomáhají vstřebávání vitaminu C. Flavonoidy jsou rostlinná nedusíkatá barviva v ovoci, zelenině a rostlinách. Některé z nich se používají k výrobě léků. Bioflavonoidy jsou flavonoidy s biologickým účinkem.
Lidský organismus není schopen vytvořit si bioflavonoidy sám, musí je přijímat v rostlinné potravě. Z pohanky se získává rutin, ze zelených a modrých řas se získává kvercetin, dalším bioflavonoidem je hesperidin. Bohatými zdroji bioflavonoidů jsou dále: bílá dužina citrusových plodů, paprika, černý rybíz, zelený čaj. V malém množství je můžeme nalézt i v meruňkách, třešních, hroznovém vínu, švestkách a šípkách.
K nejdůležitějším funkcím bioflavonoidů patří ochrana vitaminu C před oxidací a tím před jeho znehodnocením. Znásobují tak účinek vitaminu C až 20x. Bioflavonoidy posilují strukturu cév a to i v kapilární síti, a tak zabraňují nechtěnému krvácení, jako je krvácení na oční sítnici, krváčení v oblasti ledvin, mozku a nosu. U žen mohou potlačit nadměrné menstruační krvácení a někteří autoři uvádějí i význam pro snížení poporodního krvácení. V kombinaci s vitaminem C mohou vést ke zlepšení stavu hemoroidů
v konečníku. Svým antioxidačním účinkem snižují hladinu cholesterolu v krvi a zabraňují vzniku katarakty (šedého zákalu), příznivě ovlivňují astma a alergie, zabraňují poškozování kolagenu, mají tedy protirevmatické účinky, chrání klouby. Pro antibakteriální efekt jsou doporučovány také při akutních infekcích, například při povrchové flebitidě (zánětu žil), kdy se podávají v malých dávkách, které se postupně zvyšují. Mají prokazatelný protialergický, protorakovinný a protivirový účinek. Pomáhají potlačit infekci virem parainfluenzy, respiračním virem a herpes virem. Bioflavonoidy působí preventivně proti diabetickým komplikacím, jako jsou diabetická katarakta (v našich zemích nejčastější příčina slepoty), diabetická neuropatie (zánět nervů) a retinopatie (poškození sítnice). Působí také jako prevence onemocnění slinivky břišní.

Užívání

Užívání bioflavonoidů můžeme tedy doporučit především diabetikům jako prevenci proti závažným diabetickým komplikacím, dále nemocným s křečovými žilami a hemoroidy, ke snížení vysoké hladiny cholesterolu a v prevenci před napadením virovými infekty, např. chřipkou.
Tato skupina sloučenin se často používá při zraněních sportovců, protože zmírňuje bolesti, následky úderů, omezuje krvácení a projevy vyvolané nízkou hladinou vápníku v séru. Podporuje vylučování těžkých kovů z organismu.
Pro výrazný antioxidační účinek by měly bioflavonoidy v přípravku s vitaminem C užívat všichni ti, kteří se chtějí chránit před civilizačními chorobami včetně rakoviny. Denní doporučená dávka bioflavonoidů je 100-200 mg.

UPOZORNĚNÍ!

Přírodní vitamin C má formu (několikanásobně složeného) polyaskorbátu, jeho účinky jsou tedy mnohem trvalejší než účinky jednoduché, synteticky připravené kyseliny askorbové. Při horečnatých onemocněních se potřeba vitaminu C zvyšuje.
Užívané dávky vitaminu C je třeba zvýšit při pravidelném užívaní antikoncepčních prostředků, steroidů, léků proti bolesti, aspirinu nebo při časté konzumaci alkoholu.

C 500, C 300, C 1000 a Lion Kids C – vitamín C s možností 25% slevy a dalších výhod.

Rubriky Účinné léčivé látky | Komentáře nejsou povoleny.