Poruchy prokrvení

Krevní zásobení buněk organismu je pro život nezbytné. Srdce pumpuje krev do všech koutů těla. Ta zas přináší k orgánům kyslík a živiny a následně odvádí odpadní látky metabolismu. Bez krevního oběhu a bez dostatečné funkce srdce a krve, bychom nedokázali přežít. Správné prokrvení orgánů a následně buněk těla je základním předpokladem správné funkce organismu.

Co se děje, když se sníží průtok krve v některé části těla?

Pokud dojde ke snížení průtoku krve v některé části těla, dojde v zásadě ke dvěma věcem. V první řadě nemá zmiňovaná část těla dostatek kyslíku a živin. Kromě toho se v ní hromadí odpadní látky metabolismu. Oba procesy vedou ke snížení a poškození funkce daného místa a nepříznivě tím ovlivňuje také celý organismus.

Jaké jsou příčiny poruch prokrvení?

Poruchy prokrvení vznikají nejčastěji buď na úrovni cév nebo na úrovni srdce. K nejčastějším důvodem patří.
 

Ateroskleróza – při ateroskleróze dochází k ukládání tuku do cév. Tuk v cévách vyvolává zánět a dochází k zhrubnutí a následnému zúžení cévy. V takové cévě se omezí průtok krve a tkáně, ke kterým vede, nejsou dostatečně zásobeny. Ateroskleróza je v dnešní době velmi častým problémem. Její rozvoj podporují onemocnění jako hypertenze, vysoký cholesterol, obezita nebo špatně léčený diabetes mellitus. Základem je ale téměř vždy nadměrné množství škodlivých látek v organismu. Ateroskleróza může postihnout kteroukoli cévu v těle a následně způsobit poruchu prokrvení. Nejzávažnější problémy však způsobuje tehdy, pokud zasáhne cévy v mozku nebo v srdci. Komplikace na takových místech, kterými jsou infarkty myokardu a náhlé cévní mozkové příhody, ohrožují lidi na životě.
 

Srdeční poruchy – i srdeční poruchy mohou stát za poruchami prokrvení. Pokud srdce nepumpuje do oběhu dostatečně hodně krve, tkáně nejdále od srdce zůstávají neprokrvená. Lidé s postižením srdce mívají nejčastěji studené a modré ruce, nohy nebo ušního boltce. Takový stav nastává nejčastěji při onemocněních chlopní, opakovaných infarktů nebo při selhání srdce.

Jak se poruchy prokrvení projevují?

Jelikož poruchy prokrvení mohou postihnout kteroukoli cévu v těle, bývají příznaky různé:

  • bolesti na hrudi
  • bolesti v nohách při chůzi
  • bolesti hlavy
  • únavu
  • mdloby
  • pocity na omdlení
  • modré ruce a nohy
  • studené ruce a nohy
  • pomalé hojení ran
  • abnormální puls

Jsou poruchy prokrvení závažným problémem?

Pokud má člověk často studené ruce nebo nohy, může se mu zdát, že to není nic závažné. Některé poruchy prokrvení však představují skutečný problém, který pokud se neřeší, může stát člověka i život. Řeč je zejména o stavech, které vznikají na podkladě aterosklerózy. Pokud vede člověk neaktivní život nebo trpí hypertenzí, diabetem nebo vysokým cholesterolem, měl by si na své cévy dávat pozor. Ateroskleróza může způsobit zúžení cévy v některé části těla a pokud dojde k omezení průtoku krve do mozku nebo do srdce, mohou být důsledky skutečně smrtelné.

Jak na poruchy prokrvení přírodní cestou?

Omega 3 mastné kyseliny – zpomalují ukládání tuku do cévní stěny, čímž omezují rozvoj aterosklerózy.
Ginko Biloba – pomáhá zlepšit prokrvení ve všech cévách v těle. Nápomocný je zejména při poruchách prokrvení na okrajových částech těla, tedy při poruchách prokrvení rukou a nohou.
Vitamin C – zlepšuje pružnost cév a udržuje jejich dlouhodobě zdravé.
Bílá vrba (Salix alba) – pomáhá zlepšovat okysličení orgánů a tkání.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.