Vrba bílá – Salix alba

Bílá vrba – lidově zvaná smuteční (Salix alba) – roste na všech mokrých a vlhkých místech.

Využívání bílé vrby

Kůru tohoto stromu využívá lidové léčitelství už odedávna. Čínští lékaři používali vrbovou kůru už před tisíciletími k utišení bolesti. Na Západě byly však tyto její účinky objeveny až mnohem později. Řek Dioskorides, který žil v l.století, si jako první všiml léčivých vlastností vrby, o století později pak její hojivou sílu zkoumal známý římský lékař Galenos.

Je rozšířeným prostředkem k utišení bolesti a ke snížení horečky, na posílení a pročištění krve. Ve formě odvaru se pije též při žaludečních a střevních zánětech, revmatické horečce a kloubních potížích a zánětu močového měchýře

Používá se jako podpůrný prostředek při onemocnění jater, ledvin a srdce. Konzumace kůry bílé vrby se doporučuje mužům starším padesáti let, protože může poskytnout ochranu proti infarktu.

0 kůře bílé vrby je dále známo, že je vynikajícím prostředkem proti střevním cizopasníkům a působí proti malárii. Při vnější aplikaci ve formě obkladů pomáhá při ošetřování omrzlin a potížích vyvolaných hemeroidy. 

Vrba bílá – přírodní aspirin

Také moderní věda uznává antipyretické (snižující teplotu) a adstringentní (stahující účinky bílé vrby. Její kůra totiž obsahuje velké množství salicinu (salikozid), dále salikortin a jiné glykosidy, třísloviny, pryskyřici, oxaláty a enzymy.

Kůru bílé vrby – White Willow můžeme směle nazvat přírodním aspirinem, respektive lékem, který aspirin nahrazuje. Ze salicinu se totiž v organismu tvoří kyselina salicylová, ale její známé vedlejší účinky jsou méně závažné než u aspirinu.

 

Rubriky Léčivé rostliny a bylinky | Komentáře nejsou povoleny.