Sclerosis multiplex – roztroušená skleróza

Onemocnění nervového systému se vystytují stále časti. Nemoci mozku a míchy, tedy onemocnění postihující centrální nervový systém, jako nejvyšší řídící jednotku lidského těla, patří k těm nejobávanějším. Jednou z nemocí mozku a míchy je i roztroušená skleróza nebo odborně sclerosis multiplex.

Co je podstatou roztroušené sklerózy?

Nervy mozku a míchy kryje myelin. Myelin je nezbytný pro správnou rychlost vedení vzruchů v centrálním nervovém systému a stejně ho nervy potřebují pro výživu a zachování integrity.

Základním problémem roztroušené sklerózy je fakt, že dochází k zánětu myelinu na povrchu nervů. Proč tento zánět vzniká, dodnes lékaři nezjistili, ale úloha genetických faktorů a poškozené imunity je zjevná. Myelin se tímto procesem degraduje, což následně vede k chorobným změnám, které se projevují ve formě zpomalení vedení vzruchu a poškození samotného nervu.

Jelikož zánět v toto procesu nepostihuje jen jeden nerv, ale skupiny nervů na různých místech mozku a míchy, má skleróza přívlastek roztroušená. Různá a vícenásobná lokalizace poškození dává následně předpoklad vzniku různých příznaků.

Komplikace nemoci roztroušená skleróza

Příznaky roztroušené sklerózy samozřejmě závisí na tom, které části mozku a míchu jsou poškozené. Proto má každý člověk s tímto onemocněním vlastní skupinu symptomů, které se liší od pacienta k pacientovi. K příznakům onemocnění patří:
Poruchy zraku – právě poruchy zraku bývají prvním příznakem u mnoha pacientů s roztroušenou sklerózou. Nejčastěji jde o poruchy zraku ve smyslu rozmazaného vidění nebo ztráty zraku v jednom oku.
Motorické poruchy – slabost a poruchy koordinace pohybů se také zjevují poměrně brzy. Dále se mohou vyskytnout spazmy svalů nebo únava svalů, až obrna.
Senzitivní poruchy – pocity pálení, svědění nebo ztráta citlivosti také patří k příznakům roztroušené sklerózy.
Mentální poruchy – v neposlední řadě nelze zapomínat ani na příznaky jakými je snížená schopnost koncentrace, paměťové poruchy, deprese nebo paranoia.

Projevy roztroušené sklerózy

Podle příznaků a jejich výskytu se dělí roztroušená skleróza na několik druhů. Jejich podstata je stejná, liší se pouze svým průběhem.
Relaps – remitentní roztroušená skleróza – jde o nejčastější druh roztroušené sklerózy. V tomto případě se střídají období porušené funkce nervového systému s obdobími prakticky úplného zdraví nervů. Návrat nervových funkcí do původního stavu je možný proto, že při této formě bývá poškozen jen myelin, který se dokáže ještě obnovit, čímž příznaky onemocnění zmizí, dokud znovu nedojde k jeho destrukci.
Primární progresivní roztroušená skleróza – nejzávažnější forma, jejíž příznaky se nezlepšují, naopak s časem přibývají nové a nové.
Sekundárně progresivní roztroušená skleróza – vzniká z relaps – remitentní formy. Po čase se přestanou vyskytovat období bez příznaků, protože myelin se již neobnovuje a dochází i k poškození nervů. Příznaky při této formě už jen přibývají.

Jak proti roztroušené skleróze přírodní cestou

Noni (Morinda citrifolia) – účinkuje přímo na úrovni mozkové kůry. Snižuje riziko relapsu příznaků a výskytu nových příznaků.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – zklidňuje nervový systém a zvyšuje vyplavování “hormonů štěstí” čímž pomáhá zachovávat pozitivní myšlení.
Mangostan – dodává fyzickou i psychickou sílu, zvyšuje mobilitu celého těla.
Omega 3 mastné kyseliny – obecně posilují funkce nervového systému

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.