Ovariální cysty

Ovariální cysty nebo cysty na vaječnících trápí stále více žen. Jedním z důležitých poslání ženy je přivést na tento svět dítě. Na to, aby se tak mohlo stát, musí být žena po reprodukční stránce zdravá.

Cysty na vaječnících představují komplikace nejen při početí, ale i v období, kdy žena na možnost početí vůbec nemyslí. Reprodukční zdraví je velmi důležité v každém období a každá žena by měla vědět, že existují způsoby, kterými může své pohlavní zdraví podpořit.

Kdo má zvýšené riziko rozvoje cyst na vaječnících?

Cystami na vaječnících jsou ohroženy zejména ženy, které mají nepravidelný menstruační cyklus. Jejich pohlavní hormony nejsou v takové rovnováze v jaké by měly být, což může být příčinou vzniku ovariálních cyst. Stejně jsou více ohroženy ženy, jejichž první menstruace nastala před 11. rokem života a ženy s vyššími zásobami tuku v horní polovině těla. I kouření cigaret se považuje za rizikový faktor rozvoje cyst na vaječnících.

Co je to ovariální cysta a jaké druhy známe?

Cysta je obecně útvar s vlastní epitelových výstelkou, který je naplněn tekutým obsahem. V případě ovariálních cyst jsou lokalizovány zejména na vaječnících. Z histologického hlediska rozeznáváme několik druhů ovariálních cyst.

Folikulární cysta – vzniká v případě, že nedojde k ovulaci a folikul, který by normálně vypudil vajíčko se promění na cystu. Takové cysty mohou během jiného menstruačního cyklu praskat, co je příčinou poměrně výrazných bolestí. Folikulární cysty jsou však obvykle bez symptomů a po pár měsících samy zmizí.
Cysta ze žlutého tělíska – po každé ovulaci se folikul přemění na žluté tělísko, které produkuje látky potřebné v průběhu těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko nemá žádnou další funkci a jednoduše zanikne. Někdy se však může naplnit tekutinou a vznikne cysta. Cysty ze žlutého tělíska se obvykle nijak neprojeví a mizí bez vnějšího zásahu.
Hemoragická cysta – cysta naplněná krví, která může způsobovat bolest.
Čokoládová cysta – vzniká při zanesení tkáně dělohy do vaječníku. Může být příčinou opakované bolesti při menstruaci, protože děložní tkáň ve vaječníku prochází stejnými změnami jako tkáň dělohy lokalizované přirozeně. Ženy s tímto druhem cyst mají obvykle problém otěhotnět.
Dermoidná cysta – druh benigního nádoru, který způsobuje problémy tehdy, pokud dojde k jeho zánětu. V takovém případě se projevuje bolestmi.
Cystadenóm – další druh benigního nádoru. Jeho komplikací je fakt, že může narůst až na velikost 30 cm.
Polycystické vaječníky – nejčastěji se vyskytují u žen s poruchou hormonální rovnováhy. Malé cysty jsou roztroušeny po celém vaječníku. Takové cysty jsou poměrně časté az hlediska cyst na vaječnících nejčastěji. Předpokládá se, že se vyskytují až u 4-7% žen v reprodukčním věku.

Přírodní přípravky v boji s cystami

Nejvíce žen je ohroženo rozvojem cyst z důvodu nedostatečné hormonální rovnováhy. Přírodní produkty, které napomáhají navrátit ztracenou rovnováhu.

Pupalkový olej – navrací rovnováhu celému systému ženských pohlavních hormonů. Výborně harmonizuje menstruační cyklus.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) snižuje stres a stimuluje vyplavování endorfinů – hormonů štěstí, čímž snižuje vliv stresu na menstruační cyklus.
Bez černý (Sambucus nigra) – pomáhá zmenšovat již existující cysty.

Rubriky Přírodní léčba nemocí, Zaměřeno na ženy | Komentáře nejsou povoleny.