Nespavost a aromaterapie

Máte problém s nespavostí? Máte večery kdy ne a ne usnout nebo se v noci probudíte a už nezaberete? Tohle je dnes problém mnoha lidí. Podle definice, nespavost znamená buď neschopnost usnout, neschopnost zůstat spící, nebo obojí současně. Podle lékařské profese, příznaky trvající méně než jeden týden, jsou klasifikovány jako přechodná nespavost, příznaky mezi jedním až třemi týdny jsou klasifikovány jako krátkodobé nespavosti a ty delší než tři týdny, jsou klasifikovány jako chronická nespavost. Ať se vás týká kterákoliv definice, udělat změnu a otevřete se mnohavrstvým účinkům esenciálních olejů.

Přechodná nespavost má mnoho různých příčin, jako posun času, změny v práci na směny, nepohodlné teploty ložnici, hlasité rušivé zvuky, nedostatek pohybu, fyzická bolest nebo napjaté svaly, stres, potlačované emoce, neřešené záležitosti. Chronickou nespavost zhoršují psychologické stresory jako je úzkost, deprese a nekontrolovaný závod myšlenek, odehrávající se v naší hlavě, který ne a ne zastavit. Příčinou mohou být i fyziologické chronické bolesti jako pálení žáhy, spánková apnoe nebo hormonální problémy. A samozřejmě kofein, alkohol a cukr příliš těsně před spaním mohou snadno narušit hodnotný spánek.

V případě fyzické bolesti při napětí svalů přivodíme úlevu pomocí esenciálních olejů a masírování unavených a bolavých svalů. Totéž můžeme docílit s teplou relaxační koupelí a relaxačními. Použijte  jalovec, levanduli, černý pepř, heřmánek nebo majoránku.

Mezi časté příčiny nespavosti patří úzkost. Malé či větší obavy, které přes den dokážeme alespoň částečně potlačovat, nás mohou vést k řadě probdělých nocí. Pocity bezmoci, strachu, obav a nejistoty se navíc ve tmě zdají být intenzivnější a často se zdá, že snad neexistuje žádné řešení, jak z nich ven. Éterické oleje v difuzéru před spaním nebo postřik éterických olejů na ložní prádlo účinně zklidňuje mysl a navodí atmosféru klidu. V těchto případech vyzkoušejte benzoin, heřmánek, levanduli, majoránku, jasmín, ylang-ylang nebo růži.

Mezi další velmi časté příčiny nespavosti je deprese. Pocity beznaděje, smutku, zoufalství a osamělosti. Esenciální oleje, které podporují pocity naděje a povzbuzení jsou geránium, grapefruit, jasmín, levandule, meduňka, neroli, pačuli a santalové dřevo. Dejte je do difuzéru (někdo dává přednost aromalampě), postříkejte ložní prádlo, nebo si z některé udělejte koupel před spaním.

Dalším častým důvodem nespavosti je hormonální nerovnováha. Ať už je to bolest, premenstruační křeče, návaly horka nebo PMS, mohou hormony značně narušit klidný spánek. Pomocí éterických olejů vytvořte kolem sebe uklidňující a relaxační prostředí. Esence jako šalvěj, jasmín, růže a ylang ylang mohou pomoci přinést vnitřní klid a spokojenost a odbourat stres a podrážděnost, kteří hormonální nerovnováhu doprovází.

Spánek narušující a vysilující mohou být také návaly horka a noční pocení související s přechodem. Zmírní je šalvěj, fenykl, pelargónie (geránie), meduňka a heřmánek.

Možností je také směs esenciálních olejů, která je zvolená ze synergicky působících esencí. Směs Deep sleep  neboli hluboký spánek má uvolňující účinky, působí protistresově a navozuje stav duševního klidu a pohody. Tím vším napomáhá příjemnějšímu usínání a hodnotnému spánku.

Esenciální oleje pomáhají také tím, že působí přímo na emoční centrum – limbický systém a mají vliv na úroveň těla, mysli i duše.

 

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Aromaterapie | 1 komentář

1 komentář u Nespavost a aromaterapie

Napsat komentář