Přírodní kosmetika – biokosmetika

Dnešní doba je poněkud uspěchaná a velké množství lidí žije nezdravým způsobem života, ať už se to týká stravování, pohybu, či volby různých produktů. Čím dál více lidí si však tuto skutečnost začíná uvědomovat a snaží se „obrátit” k přírodě a využít všechno dobré, co nám nabízí. Lidé žádají přírodní produkty bez obsahu chemie – přírodní potraviny i kosmetické přípravky. Biokosmetika se zkrátka stala hitem poslední doby!

Proč přírodní kosmetika – výhody přírodní kosmetiky

Patříte k lidem, kteří se zajímají o složení kosmetických přípravků? Pokud ne, tak byste rozhodně měli, jelikož různé chemické látky v průměrné kosmetice mohou mít na naši pleť špatný vliv. Dejte přednost raději přírodním produktům!

Plus pro přírodní kosmetiku je hlavně její složení – obsahuje antioxidanty, vitaminy a hydratační složky. Nepracuje s žádnými chemickými látkami, a proto je vhodná i pro citlivou pokožku a dětskou pokožku.

Biokosmetika, čili přírodní kosmetika, se vyrábí z přírodních složek, které zajistí pleti dostatek vitamínů. Podobně jako biopotraviny, i biokosmetika je ověřována a certifikována. Přírodní kosmetika musí splňovat všechna kritéria, týkající se složení a výroby. Kvalitní přírodní kosmetika by neměla obsahovat syntetické konzervační látky, syntetická barviva, chemické UV filtry, suroviny z mrtvých zvířat (např. kolagen) apod. také by taková kosmetika neměla být testována na zvířatech. Přírodní kosmetika by měla být vyráběná z produktů pěstovaných ekologicky – šetrnost k přírodě se týká tedy nejen složení, ale i celého zpracování biokosmetiky a opatření recyklovatelným obalem.

V oblasti certifikace kosmetiky působí více společností, přičemž každá zaručuje určité procento obsahu přírodních produktů (buď zaručují splnění těch nejpřísnějších požadavků, nebo některé mohou mít například zaručen 95 % obsah přírodních produktů).

Přírodní kosmetika – rozmanité produkty

Nabídka produktů přírodní kosmetiky je velmi bohatá a rozmanitá. Kdo by se snad domníval, že oproti běžné (nepřírodní, chemické) kosmetice bude výběr nějak omezen, je na omylu. Lze říci, že vždy se zákazníkovi nabízí nějaká přírodní alternativa k běžnému produktu. Kdo se tedy rozhodne pro používání přírodní kosmetiky, nic mu v jeho volbě nebrání.

V dnešní době působí na trhu hned několik výrobců přírodní kosmetiky. Lze si zakoupit kosmetické přípravky pro péči o pleť i celé tělo, produkty pro dentální hygienu, dětskou kosmetiku, přípravky určené ke slunění apod.

U produktů k péči o tělo si můžete vybrat ze škály přírodních sprchových gelů a peelingových přípravků, sprchových a koupelových olejů, tělových mlék a krémů, dále z koupelových solí a bahen, hřejivých krémů, osvěžujících sprejů, vlasových šamponů, kondicionérů, zábalů a masek. S přírodní kosmetikou se nemusíte vzdát ani barvení vlasů, gelů, tužidel, laků apod.

Přírodní cestou lze pečovat i o pěkný dekolt, podpořit redukci celulitidy,…

„Zkrátka” nepřijdou ani nastávající maminky, pro které je určena speciální kosmetika pro období mateřství (například oleje či produkty pro prevenci strií). Pro jemnou dětskou pokožku se zase vyvinuta přírodní kosmetika pro děti, která zahrnuje třeba pěny do koupele, šampony, zajímavé zubní pasty, účinné krémy na opalování, jemná mýdla a spoustu dalších produktů.

Co se týká péče o pleť, v nabídce jsou přípravky pro čištění, tonizaci, hydrataci, různé pleťové krémy, masky, abrazivní přípravky, avšak přírodní kosmetika nezapomíná ani na osoby s problematickou pletí, cíleně pečuje o stárnoucí pokožku atd.

Přírodní kosmetika samozřejmě není záležitostí pouze žen, ale mohou ji využívat i muži (krémy po holení, deodoranty, toaletní vody aj.).

Přírodní kosmetika – cena

Pravdou je, že přírodní kosmetika je někdy dražší, než jiná alternativa, avšak platí, že za kvalitu je dobré si připlatit, ne? Na ceně přírodní kosmetiky se odráží celý její výrobní proces a výběr surovin. Mnohdy se ale nejedná o žádné převratné částky, takže přírodní kosmetiku si může dovolit průměrně vydělávající člověk.

Jednou z možností, jak nakoupit přírodní kosmetiku výhodně, je prostřednictvím internetu, protože zde jsou ceny o dost nižší. Pokud si navíc objednáte více výrobků najednou, jistě se vám nákup vyplatí. Přírodní kosmetiku lze dále zakoupit také v kamenných specializovaných obchodech.

 

Přírodní kosmetika pro každého

 

Přírodní kosmetika je pro pokožku člověka zcela přirozená, a proto je i šetrná. Přírodní kosmetika je v podstatě vhodná pro každého, kdo se pro její používání rozhodne a dá přednost přírodním produktům před chemickými. Přírodní kosmetika je velmi často bez parfemace, proto ji ocení i alergici, děti a osoby s citlivou pokožkou. Přírodní kosmetiku je dobrou volbou pro lidi s ekzémy (výborná je hlavně u atopického ekzému).

Pravdou je, že všechny konkrétní přípravky nemusí vyhovovat každému – může se vyskytnou alergická reakce u člověka, který je alergický na určitou rostlinu, z níž je produkt vyráběn. Jelikož pro přírodní kosmetiku jsou základem hlavně rostliny a byliny, mohou být právě ony původcem alergické reakce.

Nejlepším řešením je kosmetiku nejprve v malém množství vyzkoušet a vybrat si ty nejvhodnější přípravky právě pro vás.

Přírodní kosmetika – dar přírody

Stejně jako u všech produktů, i zde se jistě najdou lidé, kteří budou odpůrci biokosmetiky. Čím budou argumentovat? Možná budou tvrdit, že přírodní kosmetika účinkuje pomaleji. To je sice pravda, ale zato její účinek vydrží delší dobu. Přírodní kosmetika se dále vyznačuje svou specifickou vůní, která nemusí být vždy každému „tím pravým ořechovým”. Vůně je však specifická proto, že se jedná výhradně o přírodní éterické oleje (ne syntetické parfémy).

Dalším faktem je to, že přírodní kosmetika mívá zpravidla kratší dobu trvanlivosti, než klasická kosmetika. To je sice pravda, ale opět bychom to neměli brát jako nevýhodu, protože za vším stojí přírodní složky a žádný obsah chemických konzervantů.

Ačkoliv jde doba neustále dopředu, často se navracíme raději k tradičním způsobům léčení, tedy k přírodě. Navíc spoustu neduhů dokáží přírodní prostředky vyléčit lépe, než cokoliv jiného. Příroda dokáže dodat organismu sílu a podnítit ho k přirozenému zregenerování. Faktem sice je, že lékař léčí, ale pamatujte na to, že příroda uzdravuje!

Přírodní kosmetika – značky

O jakých značkách přírodní kosmetiky můžete slyšet? Z českých značek jsou nejrozšířenější Salus, Cannaderm, Botanicus, Nobilis Tilia, Dr. F. Dudek a Ryor.

Dále jsou známé Alverde, Lavera, Weleda, Dr. Huaschka, Dr. Spiller, Jason, Lagona, Urtekram, ESI, Sanoll, Sante, Tautropfen a jiné.

 

 

 

 

Rubriky Pro zdraví a harmonii | Komentáře nejsou povoleny.