Průjem – přírodní léčba

Správné trávení je pro fungování lidského těla nezbytné. Všechny živiny, které přijímáme do těla přicházejí trávicím traktem. Existuje mnoho nemocí, které postihují trávicí trakt. K poměrně běžným patří i průjem.

Průjem je porucha tlustého střeva, se kterou se pravděpodobně setkal už každý z nás. Průjem charakterizuje zvýšený počet stolic (obvykle více než pět), které jsou řídké. Řídká stolice je plná vody a proto i stojí za podstatou průjmu porucha vstřebávání nebo vylučování vody do střeva. Voda ze střeva se buď nevstřebává v dostatečném množství nebo se nadměrně do střeva vylučuje. Řídká stolice pak prochází střevem příliš rychle.

Jak se průjem projevuje

Průjem může být ve všeobecně akutní, která trvá jen několik dní nebo chronická, která přetrvává. Akutní průjmy jsou obvykle přechodné. Za chronickými stojí jiné, přidružená onemocnění. K příznakům průjmu patří:

– Časté a řídké stolice
– Bolest břicha
– Křeče v břiše
– Nafukování a větry
– Krev ve stolici
– Horečka

Jestliže průjem trvá více než tři dny, měl by člověk navštívit lékaře. Rovněž je třeba vyhledat odbornou pomoc i při bolestivých křečích a opakovaném výskytu krve ve stolici.

Co způsobuje průjem

Existuje několik vyvolavatelů průjmy. K těm nejčastějším patří:

  • Viry – nejčastěji u dětí, kdy způsobují průjmy rotaviry.
  • Bakterie – zkažené jídlo nebo kontaminovaná voda, bývají zdrojem bakterií, které mohou způsobit průjmy. Často jde o bakterie salmonely. Bakteriální průjmy způsobují problémy zejména turistům.
  • Léky – některé léky mají vedlejší účinky, ke kterým patří průjmy. Zejména antibiotika, které rozrušují přirozené prostředí ve střevě bývají důvodem průjmů.
  • Umělá sladidla – přidávané do některých bonbónů, nápojů nebo žvýkaček mohou být při nadměrném používání příčinou průjmů.
  • Onemocnění trávicího traktu – chronická onemocnění (ulcerózní kolitida, celiakie …) bývají zejména příčinou chronických průjmů.
  • Stres

Mají průjmy komplikace?

Pokud trvá průjem příliš dlouho, mohou se k ní přidružit komplikace, které dále ohrožují postiženého člověka. K nejběžnějším komplikacím průjmy patří dehydratace. Člověk ztrácí s řídkou stolicí mnoho vody a pokud se průjmy opakují, může dojít ke značnému poklesu vody v organismu. Proto je třeba tekutiny během průjmu pravidelně a intenzivně doplňovat.

S vodou stejně odcházejí i minerály, což může vést k rozvratu vnitřního prostředí. Komplikací průjmu je i krev ve stolici, která nemá za normálních okolností ve stolici co dělat. Pokud se zjeví, je to projevem poškození stěny střeva a průjem třeba v takovém případě brát opravdu vážně. Časté stolice mohou dráždit konečník, přičemž se zjevují bolesti v jeho oblasti, které jsou pro pacienta někdy opravdu nepříjemné.

Jak při průjmu podpořit své tělo

Už jsme si řekli, že je velmi důležité přijímat během průjmu dostatek tekutin. Stejně nelze zapomínat ani na dostatečnou hygienu. Po každé stolici by se měl člověk umýt teplou vodou a mýdlem. Zde jsou přírodní produkty, které při přůjmu a zejména po dostanou tělo znovu do rovnováhy:

Lactobacillus acidophilus – pomáhá chránit a upravovat funkci střevní stěny, čímž napomáhá upravit procesy vstřebávání a vylučování vody střevní stěnou.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – její výtěžek, rhodiolin, zklidňuje nervový systém a tím bojuje zejména s průjmem stresového původu.
Vojtěška setá (Medicago sativa) – chrání sliznici trávicího traktu a pomáhá správnému trávení.
Trávicí enzymy – výživové doplňky, které obsahují trávicí enzymy, pomáhají upravit celé trávení.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.