Zánět představuje proces imunitního systému, kterým reaguje tělo na napadení cizím organismem. Známe několik druhů zánětů a každý jeden z nich může probíhat prakticky všude v těle. Konjunktivitida nebo zánět spojivek je poměrně časté onemocnění, které každý rok trápí mnoho lidí po celém světě.
Co jsou to spojivky?
Oko se skládá z několika částí. Na jeho úplném povrchu leží spojivky. Spojivky se tedy nachází mezi řasy a bílkem oka, přičemž obě pokrývá. Základní funkcí spojivky je zvlhčování oční koule. Spojivky produkuje malé množství slz (mnohem menší než slzné žlázy) a mazu. Kromě toho hraje spojivky velmi důležitou roli v imunitní obraně, protože brání průniku mikroorganismů do samotného oka.
Konjunktivitida
Konjunktivitida označuje zánět spojivky. Takový zánět obvykle postihuje obě oči najednou i když může jít o zánět asymetrický, kdy je jedno oko postiženo více než druhé. Podle vyvolavatele rozeznáváme několik druhů zánětů spojivek.
Bakteriální – vyvolaný bakteriemi, které se mohou do oka dostat z horních cest dýchacích, případně z okolní kůže nebo z člověka, který už kojuktivitídu má. Nejčastěji jde o infekci stafylokoky nebo streptokoky. Obyčejně postihuje obě oči, přičemž bývá přítomen i lepkavý výtok, pro který nemůže nakažený člověk, zejména ráno, rozlepit řasy.
Virový – často krát spojený s rýmou. Postižené oko je červené a obvykle slzí a svědí. Řasy bývají oteklé a pokud oteče i spojivky na očním bělmu, má oko skleněný odraz. Virová kojuktivitída je extrémně nakažlivá a bývá příčinou epidemii zánětů spojivek.
Alergický – při senné rýmě nebo astmatu. Nejčastěji ho vyvolávají pyly a kosmetika. Takový zánět obvykle velmi svědí a pokud je způsoben pylem, vyskytuje se sezónní.
Kontaktní – vzniká na podkladě působení chemických látek. V dnešní době se nejčastěji setkáváme s kontaktním zánětem spojivek způsobeným cigaretovým kouřem nebo vodou ve veřejných bazénech. Kontaktní kojuktivitídu může vyvolat i dlouhodobé nošení kontaktních čoček, případně agresivní přípravek na odlíčení očního make-upu. Lidé, kteří jsou na takové faktory citliví by se jim měli vyvarovat.
Rizikové faktory zánětu spojivek jsou poměrně jednoduché a není jich mnoho. Patří k nim kontakt s nakaženou osobou a vystavení látkám, na které je člověk alergický nebo přecitlivělý. Konjunktivitida může přejít ze spojivky na rohovku. Takové rozšíření zánětu je nejčastější komplikací konjunktivitidy a jeho nebezpečí spočívá v tom, že postihuje zrak.
Nejčastější příznaky konjunktivitidy
Některé příznaky zánětu spojivek jsme už popsali výše. Zde si je shrneme. K těm základním a nejčastějším tedy patří:
– Zarudnutí jednoho nebo obou očí
– Svědění jednoho nebo obou očí
– Pocit písku v jednom nebo obou očích
– Výtok a slzení
Léčba zánětu spojivek
Každý zánět spojivek se léčí podle toho, co ho způsobilo. Pouze pokud odhalíme vyvolavatele, dokážeme podat efektivní léčbu. K léčbě zánětu spojivek, ale i na jeho prevenci, můžeme využít i přírodní přípravky, které jsou v tomto případě velmi efektivně. K těm, na které by se měl člověk trpící zánětem spojivek zaměřit patří:
Česnek – podporuje imunitní systém v boji s bakteriemi a viry. V rámci konjunktivitidy působí preventivně.
Noni (Morinda citrifolia) – má příznivý vliv na imunitu, je antioxidantem a působí antialergicky.
Kočičí dráp (Uncaria tomentosa) – pomáhá zvyšovat imunitní schopnosti organismu tím, že podporuje funkci všech buněk imunitního systému.
Lutein – antioxidant nezbytný pro správnou funkci sítnice a oka.
Nové komentáře