Zdraví ukryté v pentagramu

Vesmír je energie a vše v něm. Magnetická, elektrická, chemická, mechanická, jaderná, gravitační, tepelná a další energie byly už objeveny. Energie je všechno a každá jiná – jiná energie planet, vrásnící hory, řeky ve vodopádech, vázaná v rostlinách, živočiších, člověku… Liší se energie ženy, muže a dítěte, jara, podzimu, zimy, rána, večera i noci…

Kolem nás se točí nekonečné množství proměn v nekonečném čase a prostoru. Nic není trvalé. „Panta rhei” – vše plyne, to již kdysi hodně dávno vyřkl řecký myslitel Hérakleitos z Efesu.

 

 

Pentagram je kompasem života

 

 

Mnohé staré metody dálného východu vysvětlují proud energií pomocí pentagramu. Jedná se o schéma energetického programu organismu, o tzv. kompas života. Jeho úplné pochopení není jednoduché, dávní mudrci tento systém studovali řadu let. Pentagram zobrazuje vztahy mezi dynamičností přírody a lidského organismu. V symbolické růžici se ke každému prvku řadí určitý orgán a jeho párový prvek, vlastnosti, smysl a roční období.

 

Pět prvků

 

Staré východní filozofie věří v existenci pěti základních druhů energií ve vesmíru, ovlivňující jeho složení, energetickou součinnost planet a posléze i Zemi. Na planetě Zemi našli Číňané kvalitou shodné symbolické projevy – pět prvků. Pojmenování prvků dřevo, oheň, země, kov a voda nelze brát doslovně. Jedná se o výrazy pro určitý stav a vlastnosti zkoumaného jevu v daný čas. Prvky se odráží ve hmotném světě i v životě každého lidského jedince. Všech pět prvků ovlivňují v jistých kombinacích psychiku, emoce, zdravotní stav i mezilidské vztahy.

 

 

Vztahy prvků

 

Díky vyobrazeným šipkám v pentagramu lze pochopit vzájemné ovlivňování prvků se vším, co k nim patří. Rozlišujeme dvě hlavní vazby – harmonické a disharmonické. Harmonické vazby jsou proměny  v kruhu. Směr proměn po směru hodinových ručiček je přirozený. Proto každý prvek produkuje podpůrnou energii pro ten další. Prvek následující naopak znamená energii s tlumivými účinky. I tento vztah je ale stále chápán jako harmonický. Disharmonické neboli ovládající vztahy prvků vznikají uvnitř hvězdice.

 

Cesta k tělesné a duševní rovnováze

 

Systém Petagramu velmi dobře napomáhá k lepšímu a snadnějšímu pochopení příčin našich problémů a chorob. Bohužel si spoustu nemocí způsobujeme sami, např. nevhodnou stravou, nedostatkem pohybu, čerstvého vzduchu nebo velmi často také potlačením nebo nezvládnutím emocí. Více poznatků pomůže zlepšit nás samotné. Naříklad prvek dřevo symbolizují játra a žlučník a rovněž jarní období. V tento čas bychom měli jíst potraviny prospívající játrům a vynechat ty pro ně škodlivé. Zima se nese ve znamení vody, ledvin a močového měchýře. Jde o dobu trávení zásob i strašidelných vyprávění, protože tento komplex souvisí s úzkostí a strachem.

Více o jednotlivých hlavních orgánech, jejich vzájemných vztazích a fungování se dočtete v kapitole – Tělesné orgány v pentagramu

 

Stručný popis elementů a jednotlivých prvků:

DŘEVO – symbolizuje růst a výstavbu látky

Orgány: játra – žlučník. Barva: zelená, modravá. Chuť: kyselá.

Projev: hněv, zlost, agrese, malichernost, vytrvalost.

Indikátor: oči. Období: jaro 15. 2. až 14. 5. Smysl: zrak. Klima: vítr. Číslo: 3 a 4.

 

OHEŇ – reprezentuje teplo a žár

Orgány: srdce – tenké střevo. Barva: červená, oranžová. Chuť: kyselá.

Projev: obavy, radost, sadismus, koktání, smích, stagnace řeči.

Indikátor: jazyk.  Období: léto 15.5. až 14.7. Smysl: řeč, hmat. Klima: teplo. Číslo: 9

 

ZEMĚ – odpovídá přijímání, ale rovněž ničivému prvku

Orgány: slezina, slinivka, žaludek. Barva: žlutá, hnědá. Chuť: sladká.

Projev: nervové napětí, přemýšlení, úzkost, odpovědnost, sympatie, puntičkářství.

Indikátor: ústa, rty. Období: přechod léto – podzim 15.7. až 14.9. Smysl: chuť. Klima: vlhko. Číslo: 2, 5 a 8.

 

KOV  – symbolizuje tvrdost, rozpínavost a obranu

Orgány: plíce – tlusté střevo. Barva: bílá. Chuť: pikantní.

Projev: sklíčený smutek, neklid, spravedlnost, urážlivost, plačtivost.

Indikátor: nos. Období: podzim 15.9. až 14.11. Smysl: čich. Klima: sucho. Číslo: 6 a 7.

 

VODA – představuje tekoucí, pohyblivý, vylučující prvek

Orgány: ledviny – močový měchýř. Barva: černá, tmavě modrá. Chuť: slaná.

Projev: strach, obavy, pýcha, moudrost.

Indikátor: uši. Období: zima 15.11. až 14.2. Smysl: sluch. Klima: chlad. Číslo: 1.

 

Související články:

Pentagram a tělesné orgány

Kalkulačka – pentagram 5 elementů/živlů

 

 

Rubriky 5 elementů a zdraví, Pro zdraví a harmonii | Komentáře nejsou povoleny.