Česnek a petržel

Podle zkušeností je česnek jeden z nejúčinnějších prostředků prevence a zpomalování arterosklerózy. Je dokázaný jeho vliv na roztahování cév, na snížení krevního tlaku (metyl-allyl-trisulfid). Zpomaluje rychlý tep, uvolňuje křeč koronárních srdečních cév, důsledkem toho se zlepší zásobení srdečního svalu krví. Zvyšuje výkonnost srdce. Vliv na roztahování cév se uplatňuje především u tak zvaných periferních, zúžených cév nohou, očí a mozku, které jsou daleko od srdce, proto je dobrým pomocníkem i na dočasné kulhání ve starším věku. Protože působí blahodárně na zkornatělé cévy řas pobřišnice, pomáhá těm, které trápí pro zkornatění střevních cév nadýmání.

Česnek snižuje hladinu cholesterolu v krvi a tím zamezí kornatění cév.

Proti čemu všemu česnek a petržel pomáhá

Další účinky: čistí krev, způsobí pocení a odhlenění, uvolňuje křeče, posiluje nervový systém, vyhání větry a zacelí rány. Používá se k prevenci některých plicních chorob, také proti parazitům a infekcím, na bolení hlavy. Pro velmi dobré antibiotické vlastnosti (allicin) se může používat na chřipku i proti kašli (kataru průdušnice a průdušek).
Petržel je známa především jako diuretikum, lidové lékařství ji používá k přípravě léčivého čaje, který podporuje činnost ledvin, vyhání ledvinové kameny a klidní katar močového měchýře. Má také posilující účinek na žaludek a zlepšuje chuť. Používá se také k uvolnění křečí, k zamezení infekce, jako expektorans a na uklidnění. Dobře působí na rozpouštění ledvinových a žlučníkových kamenů, resp. na vyhánění ledvinového písku.

Česnek a petržel se tedy může používat mimořádně mnohostranně. Kvalitnější výrobky uplatňují jejich příznivý účinek, známý v lidovém léčitelství po tisíciletí, tak, že mezitím se můžeme vyhnout nepříjemnostem, které působí pronikavá vůně česneku, resp. pálení žáhy po syrovém česneku.

Může mít dobrý vliv i na infekce zažívacího traktu (průjem, střevní katar).

Nepáchnoucí česnek

Na českém trhu je ojedinělý nepáchnoucí výtažek česneku a petržele, který v sobě zahrnuje všechny výhody těchto dvou léčivých aromatických rostlin. Kromě toho, že zlepšuje činnost srdce a cévního systému, má antibiotický a trávení podporující účinek, dále pak poskytuje ochranu proti rakovinotvorným látkám.

Garlic Cap – Česnek a petržel

Rubriky Léčivé rostliny a bylinky | Komentáře nejsou povoleny.