Archiv rubriky: RAW food – živá strava

Helena Houdová: Díky živé-raw stravě mi zmizely vrásky

Bývalá vegetariánka se nedávno dala na tzv. raw stravu, která sestává jen ze syrové zeleniny, ovoce, oříšků nebo klíčků, které jsou zahřívány maximálně na 42 °C, aby byly zachovány všechny vitamíny a živiny. A díky této stravě, se jak sama říká, zbavila vrásek i zdravotních neduhů.

více

Transformace díky živé stravě

Živá strava udělá zázrak, ať je vaše “teď” kdekoli… Další inspirativní video.

více

Živá strava, láska k sobě a tančící tělo

Skvělá inspirace :-)

více

Anežka: Ovoce – kdy ho jíst a proč

Ovoce krásně voní, nemusí se kořenit, solit, dochucovat ani jinak upravovat a přece si zachovává výtečnou chuť, to se o klasické vařené stravě říci nedá. Maso musíme pořádně prosolit, opepřit, někdy zalít smetanou a příště třeba podusit s rajčatovým protlakem. Jíst samotné maso úplně neochucené by vás asi příliš nelákalo.

 

Ovoce je komplexní potravinou

  • ovoce je zdroj kvalitní organické vody, která na naše tělo působí jako energetická bomba
  • ovoce je zdrojem živin, vitamínů, enzymů
  • jde o pohonnou látku, která nám s okamžitostí dodá spousty energie
  • nezatěžuje trávicí systém a ihned je ku prospěchu celému tělu
  • obsahuje ovocný cukr bohatý na aminokyseliny a minerální látky
  • ovocné plody by měly být pro nás a pro nejbližší tvory lidskému rodu lidoopy potravou číslo jedna

Bohužel většina lidí ovoce využívá spíše jen jako dekorativní součást bytu nebo lednice. Pojďme se podívat na několik tipů a zásad, nad kterými stojí za to se zamyslet.

Ovoce jako senzační snídaně

Ovoce je lehko stravitelné a přítomný ovocný cukr je skvělou pohonnou substancí pro celý organismus jak v žaludku, tak i ve střevech. Z ovoce naše tělo získává 90% energie a 10% ztrácí zažíváním. V porovnání s masem jde o velký rozdíl. Z každého spolknutého kousku masa získáme pouze 30% energie a 70% ztrácíme.

Držme se neochvějného pravidla, že čím méně vynaložíme energie na trávení, tím více nám ji zbyde do života, proto začínejme den s ovocem. Během 15 minut se dostane do všech končin v našem těle a donese mu lehce identifikovatelnou zprávu. Nezapíjejme jej vodou a nechme do sebe vplout tu nejlepší snídani, která se nám nabízí bez dalších pomocníků. Určitě zapomeňte na reklamní nesmysly s Bebe dobré ráno a cereáliemi či müsli, které v těle nadělají ještě větší paseku, než si možná myslíte.

Zkuste si dát samotné ovoce nebo čerstvě vylisovanou šťávu z grapefruitu, přidejte jeden pomeranč a vychutnejte si tu sílu. Do oběda nebudete potřebovat ani jediný kousek potravy. A jestli ano, je to jen o zvyku nebo přemnožených parazitech ve vašem těle..

Proč a kdy (ne)jíst ovocné plody

jako většina lidí možná také vy ráno chodíte do zaměstnání a právě v dopoledních hodinách vynakládáme nejvíce energie na zvládnutí všech úkolů. Po obědě pracovní nasazení mírně uvadá. Je to hlavně tím, že se naobědváte v místní klasické restauraci nebo jídelně. Namísto doplnění energie si dáte porci tučného jídla, které vás přes trávení obere o veškerou sílu. Zde je důvod, proč se všeobecně povídá, že po 13 hodině klesá pracovní morálka. Není to ničím jiným, než nesprávně zvolenou potravou.

Když si místo oběda dáte jakékoli ovoce, získáte potřebnou energii až do poledních hodin. Jakmile si na tento oběd zvyknete (což ze začátku nemusí být vůbec lehké a v dalších článcích se zaměřím na to, jak na alespoň částečně živou stravu přecházet postupně a bez stresu) a osvojíte si ho, tak se po několika týdnech stanete trnem v oku svým kolegům. Zvýší se vám pracovní nasazení. Budete se usmívat, jelikož ovocem podpoříte svou nervovou soustavu i mozek. Zatímco se oni budou dobrovolně připravovat o sílu šálkem kávy a několika vykouřenými cigaretami, tak vaše vibrace a energie bude stoupat stále výš.

Rady pro všechny jedlíky

Pokud patříte mezi klasické jedlíky a zatím jste stále přesvědčeni, že bez vařené a jinak upravované stravy to nejde, tak dbejte na správnou konzumaci ovocných plodů. Vždy je jezte před hlavním jídlem. Pro svou rychlou stravitelnost opouštějí prostory žaludku během několika minut a uvolní tak cestu hutnějším potravinám, jako jsou brambory, maso, pečivo.

Pokud toto pravidlo opomenete a nejdříve si dáte obalovaný květák s bramborem a teprve až po té ovocný pohár, jablko nebo pomeranč, tak svému tělu příliš neprospějete. Žaludek klasický oběd bude zpracovávat minimálně dvě hodiny a ovoce se mezitím posadí v čekárně. Během čekání začne samozřejmě kvasit a vyvolá typický efekt nadýmání. Maso a brambory jsou courákem a ovoce je v tomto případě rychlík.

Někteří se právě z těchto důvodů uchylují k panáčku tvrdého alkoholu, který celému procesu trochu uleví. Kvas je pro tělo značně nevhodný a měli bychom se mu, co nejvíce vyhýbat, proto jezte ovoce vždy před těžkými jídly, ne až po nich.

Konzumací ovocných plodů se nezanesený člověk okamžitě stane svěžím a čilým. Ostatní se raději po obědě uberou na kutě, jelikož budou vyčerpaní, proto se po vydatném obědě dostavuje tolik známé ospalé období. Právě z těchto důvodů tak často přichází na řadu káva, zákusek nebo nikotin na osvěžení a probuzení …

Pryč s parazity a pravidly

Platí všeobecné pravidlo, že žádná pravidla neplatí. Vždy jezte pouze tehdy, kdy si o to tělo řekne (ovšem platí až v té době, kdy tělo očistíte a odparazitujete). To, že je nyní zvyklost zasednout k obědu zrovna ve dvanáct, neznamená, že musíte vždy ve dvanáct obědvat. Tělo si samo řekne, kdy chce přijímat a vylučovat. Nenuťme ho. Také nevěřte výživovým poradcům, že ideální je jíst 5-6x denně – takže téměř nonstop …  ;-) Sami poznáte, jak znatelně se změní vaše chutě, preferovaná kvalita a množství jídla za den, až se zbavíte nejrůznějších cizopasníků, které ve svém těle nyní živíte. Samozřejmě ideálně současně s odhozením řady přesvědčeních ohledně stravování, která do nás byla od dětství vtloukána..

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Děkuji.

více

Anežka: Jak ne/kombinovat potraviny?

Spousta lidí trpí nesprávným kombinováním potravin nadměrnou plynatostí, nadýmáním, acidózou. Tělo vysílá na určité druhy potravin zcela odlišné trávicí signály, pokud budeme nesprávně kombinovat, tak náš organismus dostatečně nepochopí, co se od něho očekává.

Pokud v žaludku uvízne uvařená brambora a kousek masa, tak se celý trávicí systém dostane na scestí. Zejména pro diabetiky je velice důležité, aby dodržovali správnou kombinaci svého jídelníčku, pokud si chtějí příznivě upravit svou hladinu krevního cukru. Z chemie určitě znáte, že když spojíte zásadu s kyselinou, tak dojde ke kvašení. Stejný proces se odehrává i v našem těle v případech, kdy nehledíme na to, co v danou chvíli jíme. Kvašení a hnití potravy v našem organismu přispívá k hladovění buněk, acidóze a malabsorpci. Následně jsme vystaveny dalším nemocem.

Nikdy nemíchejte

Základní zásadou pro každého živého tvora je absence míchání bílkovin (kyselá potrava) se sacharidy (zásaditá potrava).  Ovoce jezte vždy zvlášť. Nevytvářejte kulinářské speciality typu drůbeží plátek na broskvi a vyhýbejte se i pečeným koláčům s ovocem. Čím méně se ve vás bude vytvářet kvasný a hnilobný proces, tím lépe se budete cítit. Melouny jezte za všech okolností samotné. Pokud se naučíte správně kombinovat potraviny, s naprostou jistotou se vyhnete nadýmání, vředům, pálení žáhy. Pro kombinaci platí všeobecná poučka, že nejlepší je jíst potraviny samostatně s odstupem nějakého času. Míchaný zeleninový salát může být fajnová věc, ale uděláte lépe, když každý prvek sníte zvlášť a takový mix se stane spíše víkendovou záležitostí. To stejné platí i u ovocných salátů. Proces očisty se tak zrychlí a vy se stanete vitálnějšími už po několika týdnech. Zapomeňte na předsudky a zažité společenské návyky. Nejde přece o to, kolik toho sníte najednou, ale o to, zdali to vaše tělo dokáže zužitkovat a řádně vyloučit. Taktéž se vyvarujte situacím, že se dáte do jídla v rozčílení nebo ve stresu, v takovém případě vylučujeme nadměrné množství žaludečních šťáv.

Kyselé versus zásadité

Alkalické potraviny nás příjemně ochlazují, proto by se jejich konzumace měla vyskytovat zejména na jaře, létě a na podzim. V zimě je dobré do jídelníčku přihodit větší množství kyselých potravin v poměru 8:2 ve prospěch zásaditých. Kyselinotvorné potraviny můžeme přirovnat k ohni a jsou tvůrci veškerých chorob. Přistupujte k nim velmi opatrně a berte je jen pro zahřátí organismu. V sezóně je absolutně vynechte. Kyselinotvorně fungují i ořechy, což je nejzdravější způsob, jak se zahřát.

Dvě důležité rady

  1. Už tedy víme, že kyselé a zásadité na jednom místě se vzájemně neutralizuje a tím vznikají nežádoucí doprovodné projevy, jako je kvas a hnití. Sacharidy trávíme už v ústech pomocí amylázy, ptyalinem a dalšími trávicími enzymy. Maso a ořechy svůj proces trávení zahajují až v žaludku a to díky uvolňování kyseliny chlorovodíkové. Tento proces uvolňuje pepsin. Obě tyto zmíněné látky jsou kyselé povahy. Pokud tedy smícháme bílkovinu se škroby, dojde k velké kalamitě a výsledný pocit už každý zná – nadýmání a pocit plnosti. Kvašením cukru navíc dochází k tvorbě alkoholu a to má za následek překyselení organismu, tvorbu hlenu, otravu bílkovinami a nakonec i zánět tkání. Nejvíce ohrožené orgány jsou játra, nadledviny a slinivka. Pokud se tomuto způsobu stravování oddávají i diabetici, tak je pro jejich organismus velmi obtížné regulovat hladinu krevního cukru.
  2. Musíme si uvědomit, že ovoce a melouny se tráví velice rychle, proto je nekombinujte s potravinami, které se jen těžko dostávají přes náš trávicí systém. Ovoce vždy jíme samostatně. O správné kombinaci jídel by se mohla napsat celá kniha, ale pokud se budete držet těchto dvou pravidel, tak splníte ta nejhlavnější očekávání, kterého se našemu tělu bohužel nedostává.

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Děkuji.

více

Anežka: Ať žije ovocný den

Skvělou možností, jak postupně tělo i mysl zvykat na přirozenou živou stravu, je vyhlášení ovocného dne. Můžete si nejdřív stanovit jakýkoli jeden den v týdnu a v ten jíst pouze a jedině ovoce (v parném létě je skvělý například melounový den). Postupně možná sami dny začnete přidávat.

více

Anežka: Strava podporující ŽIVOT

Před několika lety jsem absolvovala kurz výživového poradce, takže bych na zdravou výživu z pohledu dnešní společnosti měla být „odborník“. Pravdou je, že i po tomto kurzu a několika dalších jsem v sobě necítila to, co jsem doufala, že v sobě cítit budu – poznání, jak se stravovat, aby přijímané jídlo bylo skutečnou podporou pro zdravé a „životadárné“ fungování našeho těla a mysli…

Na kurzech výživy jsem získala mnoho a mnoho informací z oblasti výživy, pohledu na léčení zdravotních potíží pomocí stravy a výživových doplňků, stejně jako o fungování těla z pohledu současné medicíny. Měla bych být schopna odborně poradit ostatním s výživou v jakémkoli věku, způsobu života i při různých nemocech, ALE … Ale sama sebe jsem nebyla schopná přesvědčit, že to naučené „zdravé stravování“ je v souladu s plným a zdravým ŽIVOTEM…

Jaký má pro vás jídlo význam?

Většina volně žijících zvířat tráví téměř všechen svůj čas snahou zajistit si, případně svým potomkům, dostatek potravy a tím, aby se sama potravou nestala.

Dnešní lidé získali takovou kontrolu nad našim životním prostředím, že potravy  máme dostatek (respektive můžeme – i té zdraví podporující) ani sami nejsme potravou. Získali jsme tak mnoho času navíc, abychom si svobodně zvolili, co našemu životu dává smysl a naplňuje nás pocitem štěstí. Je zvláštní, že i přesto se  jídlo stalo ústředním tématem mnoha lidí po celý jejich život.

Možná jste již slyšeli o tom, že žijí lidé, kteří vůbec nejedí a nepijí a přesto žijí (ne všichni, kteří to o sobě tvrdí, to tak mají, někteří z nich pijí například kávu, ale to není teď podstatné) a energii získávají z prány, slunce, vody, někteří možná i ze světla jiných realit… Z toho jasně vyplývá, že není až tak podstatné držet se výživových tabulek, ale zaměřit se spíše na něco jiného – na vibrační hodnotu konkrétní potraviny.

Mým záměrem zatím není život bez hmotné stravy (byť vím, že to možné rozhodně je a v daleké budoucnosti k tomu možná dospějeme všichni), mým současným záměrem je dopřávat si (tělu i mysli) stravu s takovou energii, která je v souladu s tím, CO CHCI být, mít, žít…

Vibrační strava?

Energie je všechno. Každá hmota je energie se svojí vibrací. Maso zvířat zabitých na jatkách má tu jednu z nejnižších (energii strachu) , ty nejvyšší naopak mají čerstvé ovocné plody a rostliny. Záleží jen na vás, jakou energii do sebe chcete dostat, jakou energií chcete VY vibrovat, jakou energii chcete sami vysílat a samozřejmě tím pádem i k sobě přitahovat…

Chcete-li jít cestou vyšších vibrací – cestou lásky a světla a plně rozkvést, přemýšlejte o tom, co svému tělu za vibrace formou jídla poskytujete…

Nejzdravější strava je taková strava, která vás naplní energií, touhou žít, tvořit, probouzet v sobě skryté možnosti, …

Syrová strava (čerstvé ovoce, rostliny, zelenina, bylinky, trávy, oříšky …) společně s vašimi vědomě volenými myšlenkami je ta nejúčinnější kombinace podporující ŽIVOT v pravém slova smyslu.

Tato kombinace vás může nejen uzdravit ze všech nemocí, ale díky ní pochopíte, že je jen na vás, v jakých oblastech se rozhodnete (dovolíte si) rozkvést a jaký životní příběh zvolíte.  Vysokovibrační strava spolu s vysokovibračními myšlenkami vás mohou dostat na úroveň, kde není místo pro nemoci, životní tragédie, finanční či vztahové potíže nebo jakýkoli nedostatek, kde není třeba stárnout ani umírat …

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Děkuji Anežka

více

celkem 11 článků na 2 stranách