Archiv rubriky: Účinné léčivé látky

Enzymy – nezbytnost pro zdraví

více

Jsou doplňky stravy nezbytností nebo vyhazováním peněz?

Tento článek jsem se rozhodla napsat po té, co mi během jednoho dne přišla podobně formulovaná otázka od 2 lidí najednou.  A poslední dobou ke mně tak nějak sami chodí otázky, na které si říkám, že by bylo fajn odpověď i veřejně, protože to třeba může zajímat více návštěvníků PřírodníCestou.cz

Moje cesta k doplňkům stravy

Když mi pozvolna docházelo, že tělo potřebuje víc než jen to, abychom mu dali “něco” najíst a napít, začala jsem pátrat po možnostech, jak tělu dodávat to, co v mém jídelníčku není dostatečně zastoupeno nebo to, co by mohlo mojí tehdy vzrůstající tělesnou i psychickou nerovnováhu nějak zmírnit.

V té době jsem ještě neměla syna, takže jsem jela jen na své “triko”, což bylo pro mě samozřejmě jednodušší, než kdybych se současně rozhodovala, co dávat i svému dítěti, když to sama nemám vyzkoušené. Nutno podotknout, že – jak jinak – každá firma se navenek tváří velmi vznešeně, přírodně a myslící především na zdraví svých zákazníků, na tom se jistě shodneme… Wink Takže jen z graficky propracovaných letáků, upoutávek, reklamy se známými lidmi v televizi atd. asi příliš o kvalitě usuzovat nelze, na což snad většina návštěvníků těchto stránek přišla nebo přijde záhy sama.

Musím přiznat, že sama jsem byla množstvím nabídek a prezentovanými zázračnými účinky doplňků stravy tak zahlcená, že jsem  absolutně nevěděla, jakým směrem se vydat, natož podle čeho svůj výběr řídit. Pro mě logickým vyústěním toho zmatku ve mně bylo to, že jsem se rozhodla “pochopit”, jak se věci mají a začala na různých úrovních studovat informace o výživě člověka, o vlivu na jeho zdraví a o možnostech, jak výživou léčit (a vyléčit) nejrůznější zdravotní potíže.

Následovalo několik let testování vlastního těla… :-D Když to hodně zkrátím – za ten čas jsem se přesvědčila, že výživa jako taková nás ovlivňuje mnohem víc, než jsem si na začátku připouštěla. Zajímavé taky bylo, jak různé kurzy zaměřené na “zdravou výživu” jsou značně rozdílné a také to, že řada lektorů i přes své znalosti nejsou prototypem zcela zdravého člověka. Řada z nich viditelně stárne, má vrásky, šedivé vlasy, někdy dokonce i tukové polštáře. Ne všichni, ale v některých kurzech mě to až zarazilo a postupem času dovedlo k závěru, že informace je dobré mít, ale nezajišťují nám to, že budeme skutečně zdraví…

Jaké doplňky stravy zvolit?

Všem, kdo chtějí jakýmkoli doplňkem stravy podpořit své zdraví doporučuji také přečíst článek Víte jaký je rozdíl mezi syntetickým a přírodním potravinovým doplňkem?

Absolvovala jsem několik kurzů zaměřených na výživu a v každém nás lektoři směrovali ke konkrétním doplňkům stravy – konkrétní značce.  Asi je to přirozené – doporučovali to, s čím mají zkušenost, čemu sami věří, že je kvalitní. Vzhledem k tomu, že se ale vždy jednalo o jinou firmu, došlo mi, že nakonec zůstane na mém osobním úsudku, pro co se rozhodnu nebo jaká kritéria si pro výběr vyberu.

Také mi došlo, že mě to táhne trochu jiným směrem než je běžné výživové poradenství. Sice jsem považovala doplňky stravy za výborné pomocníky ve “snižování” dopadů vzniklých nevhodnými stravovacími návyky nebo jako regenerační nástroje pro přetížené orgány, stále více jsem je ale začínala vnímat jako “ne bezpodmínečně nutné”.  Jinými slovy jsem přesvědčená, že skutečně zdraví lze být pouze tehdy, kdy žádné doplňky stravy nepotřebujeme!

Současně mi ale bylo a je také jasné, že dostat se do stavu, kdy jsou doplňky stravy nadbytečné, není jen tak a rozhodně v takovém stavu nejsou a ani být nemohou lidí, kteří pravidelně konzumují zpracovanou stravu. Pro ty naopak vím, že kvalitní doplňky stravy jsou nezbytností, abychom jimi pomohli tělu  alespoň částečně napravovat to, co v nás zpracovává strava vyvolává a tím je zejména:

  • překyselené prostředí
  • nadměrný obsah odpadních a toxických látek
  • s dvěma předchozími body úzce související prostředí vhodné pro bacily, viry, plísně a parazity
  • zvýšené zatěžování vnitřních orgánů

Kupte si multivitamín a budete zdraví? Snězte tabletku a budete štíhlí?

Reklamy se nás snaží přesvědčit, že stačí si vzít ten super nadupaný multivitamín a máte vystaráno, věříte tomu? Možná tomu nevěříte a žádné si nekupujete, možná tomu taky nevěříte, ale přesto je dlabete, co kdyby, že…:-)

Jak říká moje milovaná maminka – dej mi něco, ať jsem štíhlá, zdravá, plná energie, je mi fajn a můžu se přitom přežírat! :-D

Vím, že u mé maminky je naprosté plýtvání energií se snažit jí vysvětlit, že tahle příroda nefunguje, ona chce právě tu zázračnou tabletku, pro kterou si lidi chodí ke svým lékařům se slovy – dejte mi něco, hlavně, ať už je mi líp… Přestože podobnou cestou jde spousta lidí, mohu vás ubezpečit, že taková cesta k zdravě fungujícími tělu opravdu nevede. Jakou cestu si kdo ale zvolí už není naše starost – a to dokonce ani v případě naší rodiny.

Stačí si představit krabici plnou zatuchlých odpadků, do které vhodíte sebekvalitnější vitamín.. Myslíte, že se ty odpadky rázem rozplynou a začne vonět po fialkách? Jistěže ne. Udělejte maximum proto, aby jste své tělo mělo bez hromad odpadních látek, která ve vás vytváří toxické prostředí vhodné pro živočichy, kteří ho dělají nezdravím ještě víc…

Chtějte být zdraví, ne “jen” štíhlí! Když jste zdraví, jste štíhlí automaticky! 

Začněte s tím, že se své tělo budete snažit chránit před překyselením, ulevíte tak nejen všem orgánům, ale začnete postupně měnit své vnitřní prostředí, které se stane nevhodným pro všechny nevítané návštěvníky v podobě bacilů, virů, plísní a parazitů. Při všech “záhadných” nemocech nebo nemocech chronických či dlouhodobých je víc než vhodné si dopřát kromě protipřekyselujích prostředků:

1. jaterní regeneraci

2. protiparazitovou kůru, jejíž součástí je také očista tlustého střeva

Až se tělu pomůžete zbavit toho, co do něj nepatří a ubližuje mu, samo vám ukáže, jaké důmyslné a perfektně propracované způsoby samouzdravovacích metod má a jak k vám promlouvá… a jak ho vy konečně dokážete vnímat (což přes nánosy uvnitř v nás zkrátka nejde)

Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz

Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Díky :-)

 

více

Víte jaký je rozdíl mezi syntetickým a přírodním potravinovým doplňkem?

Výživa těla je mnohem víc než to, za co ji dnes spousta lidí považuje. Naše strava ovlivňuje nejen naše fyzické zdraví, ale i to, jak se cítíme emočně nebo jak vypadáme a vnímáme sami sebe. Někdy i zdánlivá “maličkost” může jazýček naší celkové rovnováhy vychýlit nebo naopak ustálit více než myslíme.

Až si lidé uvědomí významný vliv stravy (a myšlenek) na svůj život, pak jim dojde, jak velmi mohou ovlivňovat to, jakou realitu prožívají, jak zdravé je jejich tělo a jak je naše mysl mocný tvůrce.

Dnešní doba na nás klade značné nároky a záleží jen na nás, jak moc se dokážeme soustředit na to, co ve svém životě považujeme za důležité. Naše zdraví je jistě v hodnotách většiny lidí na těch nejvyšších místech. Přesto se málokomu dnes daří mít úplně zdravé tělo a mysl.

Na naše celkové zdraví má kromě zvoleného jídelníčku vliv také kvalita jednotlivých surovin. Čím více nám orgány a tělní systémy pracují , jak přirozeně mají, tím snadněji se tělo vypořádává s dalšími vlivy jako je znečištěné ovzduší, zvýšený stres nebo například dočasné překyselení organismu či nedostatek některých z potřebných živin.

Přetěžované orgány samozřejmě dlouhodobě nemohou zvládat nápor bez toho, aby se jejich funkce postupně nesnižovaly. Oslabené tělo je poté stále více ohroženo nerovnováhou v podobě překyselení, nadměrné tvorby volných radikálů a stává se ideálním působištěm nejrůznějších virů, parazitů, plísní, bakterií a dalších cizopasníků. Člověk se pak dostává do začarovaného kruhu, z kterého pro mnohé není snadné vystoupit.

Řada lidí si už tuto skutečnost naštěstí uvědomuje a začíná se zajímat o to, jak svoji stravu zkvalitnit. Jednou z možností jak pomoci tělu nápor na něj vyrovnávat jsou doplňky stravy. Těch je dnes na trhu ohromné množství. Rozdíl je nejen v ceně, jak se některým může zdát, ale zejména v jejich kvalitě.

Je důležitá kvalita doplňků stravy?

Už jste slyšeli, že syntetické vitamíny nejenže člověku na zdraví nepřidají, ale dokonce ho mohou ještě víc podlomit? Jak je to možné? Jaký může být rozdíl v přírodním a syntetickém vitamínu, když po chemické stránce je to stále například vitamin C kyselina L-askorbová, ať je získaná chemickou cestou nebo z rostliny? Proč jednou takovou látku tělo přijde a zužitkuje a po druhé ji vyhodnotí jako pro ni nevhodnou? V čem je rozdíl?

Není vitamín jako vitamín

MUDr. Kristýna Novotná to velmi dobře a srozumitelně vysvětluje: “V přírodě se vitamíny vyskytují v komplexu dalších látek, které umožňují a zlepšují vstřebatelnost a účinnost vitaminu v těle. Např. Vitamin C se v přírodě vždy vyskytuje v komplexu s bioflavonoidy, které účinek kyseliny L-askorbové (vitamínu C) podporují. Proto společnost CaliVita má vždy vitamín C s bioflavonoidy – výtažek z rostlin, tak aby bylo zaručené co nejlepší vstřebání a účinek.

Přírodní vitamíny společnost CaliVita, obsahuji kromě hlavní účinné složky i minoritní složky pro organismus rovněž nezbytné. Při analýze rostlin a různých látek v rostlinách obsažených a také vitaminů stanovili vědci látky s nejsilnějším účinkem a ty pak farmaceutické firmy vyrábějí jako daný vitamín. Např. Vitamin E je syntetizován ve formě alfa tokoferolu, ale v přírodě se vyskytuje celá rodina vitamínů E, která obsahuje celkem 8 členů (látek) – další tokoferoly a deriváty tokotrienolu, a všechny tyto členy rodiny vitaminu E naše tělo potřebuje. Podobně je to i s beta-karotnem a alfa-karotenem a dalšími karotenoidy jako je lutein, zeaxantin. Tyto karotenoidy jsou v přírodních doplňcích, ale nejsou v syntetických.

Extrakty z rostlin obsahují látky, které se dnes nepovažují za vitamíny, ale přesto je tělo potřebuje. Jsou to např. již zmiňované biofalvonoidy nebo fytoestrogeny a fytosteroly a spousta jiných látek. A právě tady je schovaná síla extraktu z rostlin a přírodních doplňků CaliVita.” Dodává MUDr. Kristýna Novotná.

Jaký je rozdíl mezi syntetickým a přírodním potravinovým doplňkem?

Přírodní doplňky stravy:

  • Drahá produkce – ekologické pěstování rostlin, získávání výtažku za přísných hygienických podmínek.
  • Vysoká vstřebatelnost látek
  • Vysoká cena – daná vysokou kvalitou
  • Minimální možnost vedlejších účinků    Vysoký požadovaný efekt

Syntetické doplňky stravy:

  • Snadná produkce – při získaní syntetické molekuly lze získat nekonečné množství za minimální náklady.
  • Nízká cena – dána kvalitou
  • Nízká vstřebatelnost látek
  • Mají často vedlejší účinky
  • Často minimální požadovaný efekt

Čím se liší doplňky CaliVita od výrobků ostatních firem?

  • Jsou vytvářeny podle nejnovějších vědeckých poznatků.
  • Jsou ideálně vstřebatelné.
  • Mají maximální účinnost s minimálními až žádnými vedlejšími účinky.
  • Rostliny jsou pěstovány v ekologicky čistých oblastech bez použití chemických látek.
  • Mají vyváženou recepturu podle nejnovějších poznatků přírodní i západní medicíny.
  • Všechny přípravky jsou notifikovány Ministerstvem zdravotnictví ČR.
  • Obsahují-li rostliny neuvedené v zákoně pro výrobu potravinových doplňků, jsou vždy kontrolovány Státním zdravotním ústavem, který garantuje jejich bezpečné užití.
  • Splňují přísné výrobní podmínky GMP ( Good Manufacturing Practise).

 

Autor: Anežka + CaliVita.cz

více

Nespavost při úplňku – kvůli poklesu melatoninu

Může nám opravdu úplněk bránit v usnutí a rušit náš jindy poklidný spánek, nebo je to jen mýtus? Nová studie švýcarských vědců přináší vysvětlení.

Zajímavý článek o tom, že podle vědců mají lidé při úplňku opravdu problémy se spánkem:

Úplněk už od nepaměti vzbuzoval v lidech určitou bázeň a víru v jeho magické schopnosti. Mýty o vlkodlacích, náhlých záchvatech šílenství či zvýšeném množství sebevražd o úplňkové noci však stále patří jen do světa fantazie. Nový výzkum ale odhalil souvislost mezi úplňkem a spánkem.

Studie vznikla jen tak ze zvědavosti

Vědci zjistili, že právě úplněk je období, kdy lidé méně spí a období hlubokého spánku je kratší než obvykle. Podle odborníků je lidské tělo ovlivněno nejen východem a západem slunce, které ovlivňují cirkadiánní rytmy, ale také podléhá fázím měsíce.

Studie, která byla publikována v červencovém vydání časopisu Current Biology měla vcelku kuriózní začátek. Skupina švýcarských vědců se jednoho úplňkové večera sešla v baru a mezi jinými padlo i téma úplňku.

“Mnoho lidí si stěžuje, že kolem úplňku špatně spí. Jsou to sice povídačky, ale uslyšíte je od mnoha různých lidí, ” řekla Silvia Freyová, neurobioložka z univerzity v Basileji ve Švýcarsku.

“Takže tam tak sedíme o úplňkové noci, diskutuje o tom a rozhodli jsme se podívat na naše záznamy a spojit je s úplňky, řekla Freyová. “Byla to čirá zvědavost.”

Za úplňku klesá produkce melatoninu

Freyová a další spoluautoři studie si pozorně prohlédli spánkové záznamy, které sesbírali z předchozí studie. Ta se týkala 33 zdravých osob, které strávily dvě noci v pečlivě sledovaném prostředí spánkové laboratoře. Účastníci studie neměli pojem o čase a nemohli vidět venkovní světlo. Teplota a vlhkost v místnosti byly udržované na stálé hodnotě.

Vědci sledovali mozkovou činnost účastníků a hladinu jejich hormonů. Rovněž si zaznamenali, jak dlouho lidem trvalo, než usnuli, a celkový čas spánku.

Vědci dali dohromady všechna data, která posbírali během těchto dvou nocí přirozeného spánku, a porovnali je s fázemi měsíce. Ve čtyřech dnech před a po úplňku vědci zaznamenali snížení spánkové kvality účastníků a také v průměru o dvacet minut kratší spánek.

Čas, který účastníci studie strávili v hlubokém spánku, se během úplňkového období snížil o třetinu. Při měření hormonů se také ukázalo, že za úplňku lidé produkovali méně melatoninu – hormonu, který způsobuje u lidí ospalost.

Vědci zatím neví, jak tento jev vysvětlit

“Musím přiznat, že jsme neočekávali, že zjistíme tak obrovské rozdíly,” řekla Freyová.Koupit melatonin

“Pokles v melatoninu byl opravdu nečekaný. Ukazuje opravdu na fyziologický jev, který se děje. Jako cirkalunární hodiny,” dodala Freyová.

Biologové už prokázali, že některé druhy zvířat, zvláště těch, kteří žijí blízko oceánu, jako jsou krabi, mají cirkalunární hodiny, které jsou spojeny s měsícem.

A nedávná studie zjistila, že pacienti, kteří měli operované srdce kolem doby úplňku, strávili méně času v nemocnici a měli menší míru úmrtnosti.

Vědci přiznali, že si nejsou jistí, proč může být lidská biologie spojena s měsícem. Podle Freyové může jít o evoluční pozůstatek z dob, kdy nemuselo být pro lidi bezpečné spát hlubokým spánkem pod jasným světlem měsíce, protože tak byli více ohroženi nočními predátory.

Zdroj: ona.idnes.cz

více

Stabilizovaný kyslík

V důsledku rozvoje průmyslu a s ním spojeného znečištění životního prostředí množství kyslíku ve vzduchu neustále klesá. Následkem toho už vzduch především ve velkých městech není pro organismus dostatečným zdrojem kyslíku. Podle učebnic je obsah kyslíku v ovzduší 21%. Jeho skutečný obsah je však v současnosti obvykle nižší, a to zejména ve velkých městech se znečištěným vzduchem.

Současně s tím se neustále zvyšuje zátěž organismu způsobená negativními civilizačními vlivy, zvyšuje tak jeho nároky na kyslík. Stále se stupňující nároky na spotřebu kyslíku jsou tedy spojeny s jeho stále chudšími zdroji.

Nejúčinnější molekulovou formou kyslíku je stabilizovaný kyslík, který je pro organismus k dispozici v molekulární formě a dostává se do krevního oběhu přes trávicí systém. Může se pochlubit těmito vlastnostmi:

  • Má neobyčejně stabilní formu, nerozkládá se ani po několika letech
  • Při doporučeném užívání nemá žádné negativní účinky, je zcela bezpečný
  • Negeneruje volné radikály
  • Je tělem lehce zužitkovatelný
více

Zinek

Olovo a kadmium z výfukových plynů a cigaretového kouře jsou pro obyvatele velkých měst hlavními rizikovými faktory životního prostředí. Znečištění půdy se neustále zvyšuje v procesu intenzivní zemědělské výroby. Zelenina a ovoce tyto látky absorbují a po jejich konzumaci se hromadí v našem těle. Zinek však tvorbě usazenin těžkých kovů v organismu brání.

Lidské tělo přijímá zinek z potravy a výživových doplňků, neboť není schopno syntetizovat si ho samo. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) je doporučená denní dávka zinku u mužů 15 mg denně. Avšak studie poukazují na to, že například stravou průměrného Američana se do těla dostane pouhá polovina tohoto množství – 8,6 mg. Nedostatek zinku je však poměrně častý i v tělech Evropanů.

Zinek reguluje flexibilitu svalů, hraje významnou roli v mechanismu mozkové činnosti, lze jej použít při léčbě schizofrenie. Urychluje hojení ran, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, podporuje růst a mentální aktivitu. Může pomoci při problémech s vnímáním chuti, odstraňuje bílé skvrny na nehtech. Zkrášluje a posiluje lidský organizmus.

Zinek a plodnost

V případě prokazatelného snížení sexuální touhy u partnera bychom neměli nevyhnutelně hledat příčinu jen ve ztrátě naší sexuální přitažlivosti – zinek se ve velkém množství koncentruje v mužských pohlavních orgánech. Při jeho nedostatku je produkováno málo testosteronu a výsledkem je kromě zdravotních problémů a oslabení tělesných funkcí i ztráta sexuální touhy a nedostatečná tvorba spermií.

V souladu se studiemi poruch potence se zjistilo, že u mnoha mužů je spojena s chronickým nedostatkem zinku. Právě proto jsou ústřice (obsahující velké množství zinku) považovány za přírodní afrodisiakum.

Zinek je také potřebný pro vývoj všech reprodukčních orgánů, je možné jej tedy použít i při léčbě ženské neplodnosti. V případě nepravidelné menstruace je vhodné, aby ženy ještě předtím, než jim lékař předepíše hormonální léčbu, vyzkoušely preparát s obsahem zinku. Kromě pohlavních orgánů se významné množství zinku nachází ve vlasech, očním sklivci, játrech, ledvinách, svalech a pokožce.

Zinek a cukrovka

Diabetes, který lze považovat za velmi rozšířenou chorobu moderní společnosti, může být rovněž spojen s nedostatkem zinku, neboť tento minerál je součástí inzulinu – hormonu produkovaného slinivkou. Inzulin reguluje metabolismus krevního cukru a jeho hladinu v krvi. Zinek je nenahraditelný při syntéze bílkovin stejně jako při produkci molekul DNA. Je součástí enzymů imunitních buněk, které ničí patogenní bakterie a viry.

Zinek a děti

Symptomy, které poukazují na deficit zinku u dětí, jsou nedostatečný růst a testikulární atrofie. U dospělých jsou to nejčastěji zdlouhavé hojení ran, nechutenství nebo snížené vnímání chuti, malátnost, průjem a záněty kůže.

V některých preparátech se zinek nachází ve formě sulfátu a glukonátu, zatímco v jiných – novějších – je obsažen ve formě chelátu, která je lépe využitelná, protože i v těle lze najít zinek v této formě, tj. vázaný na organickou molekulu.

Potraviny a doplňky:

  • pro doplňování doporučujeme kvalitní multavitamíny
  • při zdravotních potížích navíc také samotný vitamin E
  • vitamín E také obsahují některé komplexy s antioxidanty
  • cizrna, žito ozimé, kamut, pšeničné klíčky, hořčice, dýňová semínka
  • léčivá rostlina Maca
  • melasa
více

Trávicí enzymy

více

Chelátová vazba – proč ji požadovat?

Dnes je již vědecky prokázané, že tělo nedokáže vstřebat chemicky vyrobené minerální a stopové látky. Aby tělo mohlo  minerály a stopové prvky skutečně  vstřebat a zpracovat,  je nutná organická tzv.  chelátová vazba (slovo „chela” je řeckého původu a znamená „klepeto”, které symbolizuje sevření minerálů v aminokyselinách)

Látky v chelátové vazbě je tělo schopné vstřebat až z 95%. U anorganické „nechelátové” vazby vstřebání často nepřesahuje ani 10% a navíc pro odbourání nevstřebaných zbytků musí tělo sáhnout do vlastních zásob živin (např. k odbourání chemického vápníku z šumivých tablet použije organismu vápník z kostí, takže vás takový „vápník” naopak vápníku účinně zbaví. Užívá-li se anorganický vápník dlouhodobě, ukládá se na nevstřebaný na různých místech a způsobuje ledvinové kameny a zanesené   cévy v kloubech).

Všechny minerální  a stopové prvky, které nabízí firma CaliVita (ať samostatné, tak v  multivitamínech a různých multipreparátech)  jsou pouze v této chelátové vazbě.

více

Význam minerálů a stopových prvků

O důležitosti vitamínů se ví už po staletí.  Nezastupitelnosti minerálů a stopových prvků byla vědci odhalena relativně nedávno.  Studie prokázaly pozitivní vliv minerálů a stopových látek při prevenci a léčbě řady nemocí, mezi které patří například cukrovka, snížená potence, srdeční choroby nebo předčasné stárnutí. Dbát na dostatečný příjem minerálů je třeba také s ohledem na vitamíny. Příjem vitaminů je často na minerálech totiž závislý.

Jak kvalitní půda, tak kvalitní strava z ní

V některých částech světa dnes v půdě minerály a stopové prvky chybí úplně nebo je jich tam jen nepatrné množství. Například rostliny pěstované v půdě chudé na zinek mohou způsobit nemoci prostaty, v půdě bez železa zase chudokrevnost. Výživová hodnota rostlinné  i živočišné stravy je závislá na dostatku živit v půdě.

Kdo kupuje ovoce a zeleninu v supermarketu, ten málokdy může mít představu, jakým způsobem byly pěstovány. Mnoho zemědělců dnes dává přednost zvyšování úrody, velikosti a barevnosti plodů před  obsahem důležitých živin obnovováním stopových a minerálů v půdě.  Téměř jen  u eko farmářů se dnes můžete setkat s organickým hnojením, které dodá nebytné minerály do půdy a zvyšuje obsah vitamínů a proteinů.

Dopřejte si kvalitní výživové doplňky

Dnes už se nelze spoléhat jen na stravu, byť s dostatkem ovoce a zeleniny. Dnešní stravu je už opravdu nutné doplňovat současně kvalitními výživovými doplňky, které nezbytné prvky obsahují.  Přírodními zdroji minerálů a stopových prvků jsou např. vojtěška a mořská řasa spirulina

Pozor na doplňky stravy, které obsahují minerály v anorganické formě, kterou tělo nedokáže zpracovat. Vždy volte minerály a stopové prvky, které jsou v tzv. chelátové formě, která zajistí vstřebání účinných látek organismem. 

Nepřátelé minerálů a stopových prvků

Dejte si pozor na nepřátele minerálů a stopových prvků. Nedostatečné vstřebávání způsobuje zejména bílý cukr a antibiotika, odčerpávány v nadměrném množství jsou také stresem, kouřením, alkoholem, nedostatkem spánku a nemocemi.

více

celkem 29 článků na 3 stranách