Zinek

Olovo a kadmium z výfukových plynů a cigaretového kouře jsou pro obyvatele velkých měst hlavními rizikovými faktory životního prostředí. Znečištění půdy se neustále zvyšuje v procesu intenzivní zemědělské výroby. Zelenina a ovoce tyto látky absorbují a po jejich konzumaci se hromadí v našem těle. Zinek však tvorbě usazenin těžkých kovů v organismu brání.

Lidské tělo přijímá zinek z potravy a výživových doplňků, neboť není schopno syntetizovat si ho samo. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) je doporučená denní dávka zinku u mužů 15 mg denně. Avšak studie poukazují na to, že například stravou průměrného Američana se do těla dostane pouhá polovina tohoto množství – 8,6 mg. Nedostatek zinku je však poměrně častý i v tělech Evropanů.

Zinek reguluje flexibilitu svalů, hraje významnou roli v mechanismu mozkové činnosti, lze jej použít při léčbě schizofrenie. Urychluje hojení ran, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, podporuje růst a mentální aktivitu. Může pomoci při problémech s vnímáním chuti, odstraňuje bílé skvrny na nehtech. Zkrášluje a posiluje lidský organizmus.

Zinek a plodnost

V případě prokazatelného snížení sexuální touhy u partnera bychom neměli nevyhnutelně hledat příčinu jen ve ztrátě naší sexuální přitažlivosti – zinek se ve velkém množství koncentruje v mužských pohlavních orgánech. Při jeho nedostatku je produkováno málo testosteronu a výsledkem je kromě zdravotních problémů a oslabení tělesných funkcí i ztráta sexuální touhy a nedostatečná tvorba spermií.

V souladu se studiemi poruch potence se zjistilo, že u mnoha mužů je spojena s chronickým nedostatkem zinku. Právě proto jsou ústřice (obsahující velké množství zinku) považovány za přírodní afrodisiakum.

Zinek je také potřebný pro vývoj všech reprodukčních orgánů, je možné jej tedy použít i při léčbě ženské neplodnosti. V případě nepravidelné menstruace je vhodné, aby ženy ještě předtím, než jim lékař předepíše hormonální léčbu, vyzkoušely preparát s obsahem zinku. Kromě pohlavních orgánů se významné množství zinku nachází ve vlasech, očním sklivci, játrech, ledvinách, svalech a pokožce.

Zinek a cukrovka

Diabetes, který lze považovat za velmi rozšířenou chorobu moderní společnosti, může být rovněž spojen s nedostatkem zinku, neboť tento minerál je součástí inzulinu – hormonu produkovaného slinivkou. Inzulin reguluje metabolismus krevního cukru a jeho hladinu v krvi. Zinek je nenahraditelný při syntéze bílkovin stejně jako při produkci molekul DNA. Je součástí enzymů imunitních buněk, které ničí patogenní bakterie a viry.

Zinek a děti

Symptomy, které poukazují na deficit zinku u dětí, jsou nedostatečný růst a testikulární atrofie. U dospělých jsou to nejčastěji zdlouhavé hojení ran, nechutenství nebo snížené vnímání chuti, malátnost, průjem a záněty kůže.

V některých preparátech se zinek nachází ve formě sulfátu a glukonátu, zatímco v jiných – novějších – je obsažen ve formě chelátu, která je lépe využitelná, protože i v těle lze najít zinek v této formě, tj. vázaný na organickou molekulu.

Potraviny a doplňky:

  • pro doplňování doporučujeme kvalitní multavitamíny
  • při zdravotních potížích navíc také samotný vitamin E
  • vitamín E také obsahují některé komplexy s antioxidanty
  • cizrna, žito ozimé, kamut, pšeničné klíčky, hořčice, dýňová semínka
  • léčivá rostlina Maca
  • melasa
Rubriky Účinné léčivé látky | Komentáře nejsou povoleny.