Enzymy – nezbytnost pro zdraví

Enzymy jsou pro naše tělo životně důležité látky nacházející se v každé buňce našeho těla. Enzymy můžeme je popsat jako malé balíčky uvolňující energii nebo přikladače do ohně, kteří oživují a uvolňují životní sílu. Protože všechny procesy v těle závisí na enzymech, můžeme říci, že  na nich závisí také všechen život.

Slovo enzym pochází z řeckého slova enzymas, jež znamená způsobit změnu nebo kvasit. Jestliže na látku působí enzym, podnítí to chemické změny, které způsobí silné uvolnění tepla a energie. Enzymy způsobí, že ovoce uzrává a mléko kysne. Během procesu trávení enzymy z jídla a enzymy z vašeho těla pracují společně, aby zpracovaly to, co jíte.

Protože enzymy jsou životní silou a jsou potřeba při každém biologickém a chemickém procesu těla, nemůžeme bez nich dělat naprosto nic – číst, pít, smát se ani dýchat.

Enzymy a výhody pro tělo

Jídlo bohaté na enzymy dodává našemu tělu vitalitu a způsobuje, že se cítíme svěžejší a máme více energie. Pokud máte malou zásobu enzymů, můžete být nemocní, letargičtí, skleslí a mít bolesti. Pokud si v těle vytvoříte určitou hladinu enzymů, možná si všimnete, že jste se zbavili bolestí, které byly dříve běžnou součástí vašeho života.

Pokud jíte stravu, jež obsahuje přírodní enzymy, proces trávení dá vašemu tělu energii. Navíc takové jídlo posílí také imunitní systém a léčebné procesy.

Známe tři typy enzymů:

 • metabolické enzymy  se nachází v každé buňce, tkáni a orgánu a jsou hlavními součástí každé biologické aktivity
 • trávicí enzymy se nachází v zažívacích orgánech, kde se také vznikají. Jde o enzymy odpovědné za strávení  sacharidů – amylázy, enzym, které tráví tuky – lipáza a enzym trávicí bílkoviny – proteáza.
 • potravinové enzymy jsou součástí přírodní syrové stravy

Zvýšení zásob enzymů

 • konzumací syrové stravy – živá strava nám dodává přírodní enzymy
 • konzumací enzymových doplňků – dodávají konkrétní enzymy a podporují přirozenou schopnost těla produkovat enzymy
 • pitím čerstvých šťáva na lačno

Pokud jste nemocní nebo se necítíte se své kůži, je nezbytné dodat tělu enzymy. Dokonce i pokud si myslíte, že se stravujete pouze nezpracovanou ekologicky vyrobenou vegetariánskou stravou, tak pokud nežijete v prostředí, kde není znečištění ani stres, stále můžete mít z trávicích enzymových doplňků užitek.

 

Doplňkové trávicí enzymy vám mohou pomoci v následujících případech:

 • Odstraňují zažívací potíže, které se mohou vyskytovat s věkem. Doplňkové enzymy pomáhají obnovit dobré zažívání tím, že doplní slábnoucí zásoby enzymů.
 • Léčí pálení žáhy, střevní problémy, nadýmání a další zažívací potíže. Enzymy umí pomoci téměř všem typům zažívacích problémů, protože jsou nezbytné pro trávicí proces.
 • Potlačují rudost růžovky. Pokud při jídle sníte malé množství doplňkových enzymů, zlepší to tuto chronickou kožní nemoc.
 • Obstarávají výživu pro pacienty s rakovinou. Někteří lékaři předepisují vysoké dávky enzymů jako podpůrnou léčbu pro rakovinu slinivky, tlustého střeva, plic a dalších orgánů. Enzymy se také podávají, aby zmírnily vedlejší účinky chemoterapie a ozařování.
 • Zmírňují příznaky kandidózy. Tato nemoc se projevuje nekontrolovaným růstem kvasinek kandidy ve střevě a může způsobit průjem, plyny, nafouklé břicho, bolest kloubů a mnoho dalších potíží. Pokud se trávicí enzymy kombinují s bakteriálními doplňky (probiotiky), mohou pomoci obnovit dobré zažívání.

Jak užívat trávicí enzymy

Na problémy související s trávením si vezměte enzymové produkty na začátku jídla, na ostatní problémy (jako například kožní záněty) lékaři běžně doporučují brát enzymové doplňky na prázdný žaludek, aby se zlepšilo jejich vstřebávání. V kombinaci s doplňkovými enzymy se často berou probiotika, aby tělu pomohla vrátit se do rovnováhy.

Užíváte-li antacid, počkejte po spolknutí trávicího enzymu několik hodin, protože může zasáhnout do činnosti určitých enzymů. Pokud berete prostředky proti srážení krve nebo jiné léky ředící krev, konzultujte přijímání enzymů s lékařem.

 

Čím více syrového jídla zkonzumujete, tím více enzymů získáte. Pokud jíte převážně vařenou nebo nějak upravovanou stravu, pouvažuje o přijímání enzymových doplňků.

 

Zdroj: Jídlo jako pokrm duše, Maureen Whitehouse

Kvalitní enzymy + probiotika si můžete objednat v kategorie Zažívání a trávení v e-shopu.

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Účinné léčivé látky | Napsat komentář

Napsat komentář