Přírodní adaptogen – naladit se na pohodu

Naše zdraví je základní kamen našeho života, bez kterého se nám život sype pod rukama jako domeček z karet. Většina lidí si pod pojmem zdraví představuje nepřítomnost nemoci, ať už akutní či chronické, ale zdraví je víc než to. Když máme zdravé tělo, jsou správně nastaveny všechny jeho fyziologické funkce, ale i biochemické procesy, hormonální rovnováha či naše psychická rovnováha funguje tak, aby bylo naše tělo perfektně přizpůsobené prostředí, ve kterém žijeme.

Jedna z možností, jakým jsme upozorňovány na to, že jednáme pod vlivem myšlenkových vzorců, které nepodporují naší jedinečnou cestu je to, že svůj život prožíváme pod tlakem stresu, nadměrné únavy či dokonce v depresích kvůli nedostatku neuropřenašeče a neurohormonu dopaminu nebo neuropřenašeče serotininu.

Tyto dva neuropřenašeče jsou mimo jiné zodpovědné i za naší psychickou pohodu, radost ze života a jejich nedostatečná hladina se může projevovat právě stresem, depresí, zvýšenou podrážděnosti až agresivitou, nespavostí, nedostatkem motivace či nulové radosti z dosažení cílů či různých životních mezníků. Dokonce i nevyrovnané emoce, jako třeba snížená schopnost zklidnit se po větším náporu na naše nervy může způsobovat nedostatek serotoninu, který mnoho lidí nahrazuje například alkoholem či kouřením cigaret, které jeho účinky lehce imitují, ale pouze na krátkou chvíli.

Pokud si nejste jistí, v čem vězí vaše častá podrážděnost, únava či neschopnost si užívat život plnými doušky, možná budete i vy jedním z mnoha, kterým chybí výše zmíněné látky a jejichž symptomy lze souhrnně nazvat jako sníženou přizpůsobivost organismu, se kterou vám mohou pomoci právě rostliny s adaptogenními účinky.

Královnou adaptogenů je rostlina zvaná rozchodnice růžová, která má mnoho různých označení, ale tím nejvýstižnějším je zlatý kořen. Rozchodnice je unikátní adaptogen, který svými účinky přesahuje možnosti jiných adaptogenů i našich představ. Má na naše tělo mnohé blahodárné účinky, například harmonizace funkce srdce, protinádorové účinky, regulace sexuálních funkcí, regulace cukru v krvi, regulace chuti k jídlu (při přejídání i nechutenství), chrání jaterní buňky, zpomaluje stárnutí, je silný antioxidant a další. Její mimořádné účinky jsou ale nejvíce patrné právě v oblasti naší psychické rovnováhy, harmonizace kongnitivních funkcí, je velmi učinná při pocitech vyhoření, chronické únavě, při regeneraci nervových buněk, chrání před neurotixicitou (třeba i před účinky glutamátů). Snižuje symptomy deprese, stresu a jiné symptomy, které jsou popsané výše tím, že naše tělo stimuluje k tvorbě dopaminu a serotoninu, bez nichž žijeme s pocitem, že v tomto světě nemáme svoje místo a že jsme tu tak trochu omylem.

Přírodní adaptogeny nám mohou pomoci nejen ke stabilnější psychické pohodě, ale také nám mohou významně pomoci porozumět tomu, k jakým změnám nás naše intuice vede.

 

www.PrirodniCestou.cz

Máme radost z nekomerčního sdílení článku s ostatními. Děkujeme za zachování plně originálního znění, aktivních odkazů i této poznámky :-)

Rubriky Léčivé rostliny a bylinky, Nové články, Přírodní doplňky stravy, Účinné léčivé látky, Zdravá a léčivá výživa | Štítky | Napsat komentář

Napsat komentář