Archiv

Čas strávený u počítače, mobilu či tabletu – nápor nejen na oči

Jakkoliv se snažíme žít zdravěji a přírodněji, vyhnout výdobytkem moderní doby je v dnešní době v podstatě nemožné. Počítač nebo televize se najde dnes asi v každé domácnosti, mobily jsou běžné i u dětí, tablety jsou dnes i  součástí výuky na školách. Hodiny strávené u počítače, to je denní realita mnoha lidí a někdy i dětí.. Jak z toho ven?

více

Nervový systém – přírodní léčení

Pro zdraví celého těla a stav homeostázy – rovnováhy je nutná vyvážená kooperace jednotlivých částí nervového systému.

více

Rhodiolin – rozchodnice růžová

více

Uvolněte se! Rozchodnice růžová přichází

Příroda nás obdařila několika bylinami, které pomáhají zklidňovat nebo posilovat náš nervový systém. Rozchodnice Růžová(rhodiola rosea l.) je jednou z nejúčinnějších adaptogenních rostlin s protistresovými účinky.
více

Pozitivní interakce mezi Rhodiolinem a Noni Liquid

Již několik let sleduji vzájemně prospěšné působení Rhodiolinu, Noni a Nopalinu. Mezi Rhodiolinem a Noni Liquid dochází k pozitivní interakci – k podpoře  vzájemných účinků těchto produktů. Nopalin jejich vzájemnou synergii zesiluje.

Proti bolesti a stresu

Rhodiolin díky rosavinu a salidrosidu zvyšuje v organismu hladinu serotoninu a melatoninu. Noni Liquid (dále jen Noni) volný serotonin využívá a pomáhá z něj vytvořit xeronin. Výsledný xeronin má podobné vlastnosti jako endorfiny a enkefaliny (endogenní opiáty). Xeronin sám zvyšuje množství endorfinů, které se dostávají z trávicího traktu do krve a tak ke všem buňkám. Zesilující společný účinek serotoninu z Rhodiolinu a endorfinů z Noni spočívá v působení proti bolesti a stresu. Serotonin se účastní procesů podílejících se na vzniku nálady, což se využívá při migrénách a v psychiatrii.

Cyklus spánku a bdění

Skopoletin obsažený v Noni zvyšuje v mezimozku vylučování serotoninu a melatoninu a zvýrazňuje jejich celkový účinek. Hladina skopoletinu ovlivňuje i vnímání střídání dne a noci a stimuluje cyklus spánku.

Čas pro 24hodinovou synchronizaci udává především jasné světlo. Informace o tom se dostává k epifýze a způsobuje tam útlum sekrece hormonu melatoninu, jehož hladina je v noci vysoká. Ten se pak vystřídá se serotoninem a nastává bdění. To lze využít u autizmu, kdy mimo jiné dochází k poruše spánku i nálad.

Příznivé účinky oxidu dusnatého

Skopoletin z Noni zvyšuje tvorbu oxidu dusnatého, který má úlohu v udržování vazodilatace při regulaci krevního tlaku. Působí proti bujení a růstu buněk cévní stěny. Zabraňuje tak cévním onemocněním, zejména ateroskleróze. Zamezuje riziku vzniku trombů.

Dalším významným účinkem oxidu dusnatého je, že stabilizuje filtraci v ledvinách, tedy podporuje základní očišťovací schopnosti ledvin, působí na poškozené buňky ledvin. To je důležité např. u diabetiků. Rhodiolin potom tím, že podporuje homeostázu (stálost a rovnováhu procesů v lidském organismu, mimo jiné i vyrovnání hladiny hormonů), působí zpětně jako regulátor krevního tlaku v krevním řečišti.

Vnitřní homeostáza

Lidský organismus je vystavován neustálým změnám, přičemž vnitřní parametry jsou homeostatickými mechanismy udržovány ve stálém rozmezí, které  je nezbytné pro správnou funkci jednotlivých orgánů. V homeostáze vnitřního prostředí se uplatňují ledviny, plíce, krevní oběh, pufry (látky, které tlumí výkyvy) a také hormonální a nervová regulace.

Společným působením Noni a Rhodiolinu se zesiluje účinek serotoninu a dopaminu. Nedostatek dopaminu souvisí se vznikem Parkinsonovy choroby. Vyšší množství serotoninu zvyšuje flexibilitu cév a má vliv na řízení srdeční činnosti za fyziologických i patologických stavů.

Aktivace imunity

Damnakantal z Noni zpomaluje dělení některých předrakovinových buněk a může podporovat obnovu jejich správného fungování. Hlídá tak dělení buněk. V případě, že dojde k nekontrolovanému bujení, aktivuje především imunitní systém a dokáže aktivovat T a B lymfocyty, makrofágy a monocyty. Díky tomu mají ohrožené buňky schopnost vrátit se ke svým normálním funkcím. Rhodiolin synergicky podporuje imunotoleranci a pomáhá vytvářet imunitní dozor (protinádorová imunita).

Další účinky

Při společném působení Noni, Rhodiolinu a Nopalinu dochází k podpoře tvorby inzulinu, resp. zvýšení citlivosti buněk na inzulin, a tak k úpravě hladiny krevního cukru v krvi,.

Noni, Rhodiolin a Nopalin společně rovněž zesilují své antioxidační účinky.

Další nepřímá synergie Noni, Rhodiolinu a Nopalinu se projevuje při regulaci tělesné hmotnosti, kdy Noni zlepšuje poruchy trávení a vstřebávání, Nopalin čistí pomocí vláknin tlusté střevo a Rhodiolin způsobuje rychlejší mobilitu – pohyblivost obsahu tlustého střeva.

Rhodiolin a Nopalin ochraňují játra před účinky toxických látek.

*   *   * 

Mezi Noni a Rhodiolinem, ale i s Nopalinem dochází k vzájemně propojeným a prospěšným vztahům a účinkům, které působí v celém komplexu uceleně.

V poradenství jde zejména o to, aby se společně používaly jen ty produkty, které se pozitivně ovlivňují nebo doplňují. Pokud neznáme vzájemný vztah všech účinků, neměli bychom doporučovat více produktů.

Při cílené obměně produktů začínáme s těmi, které jsou akutně nutné, a pokračujeme těmi produkty, které mají návaznost na kvalitu předchozích účinků, a to podle stavu organismu, který stále sledujeme. Jde o tzv. rozfázování aplikace produktů, doplňků zdravé výživy.

MUDr. Jiří Fiala

Originální článek: http://calivita.cz/articles/news/news/201309161347ucinkyproduktu/

více

Rozchodnice růžová stres a deprese – zkušenosti s Rhodiolinem

Růži hor, rhodiolu Rose, si od první chvíle velmi vážím. Už při čtení letáčku k přípravku Rhodiolin jsem si řekla: ” Pokud tato bylinka dokáže přežít v nadmořských výškách 3 300 až 6 000 metrů, určitě pomůže ” přežít ” i mně!” A stalo se ! Sice nevím, jestli budu žít více než 100 let, rozhodně však tento skvělý přípravek dokáže pomoci a pomohl už za krátký čas , co jsem ho objevila pro desítky lidí v těžkých, krizových situacích vyvolaných dlouhodobým nebo situačně působícím silným, nadměrným stresem.

Komplexní terapie

Vzděláním jsem psycholožka a téměř 30 let pracuji v oblasti praktické psychologie, z toho 12 let podnikám v soukromé lékařské praxi. Mou cestu léčení označuji možná neskromně a možná neodborně “komplexní terapie”, protože neléčí jen duši – psychologickými prostředky, ale i tělo – léčím rukama ( reflexní masáž, akupresura, odblokování, vyrovnávání, doplňování energie … ) a doporučuji alternativní, přírodní přípravky pro prevenci a léčení nemocí. Držím se zásady, že svým klientům nabízím jen to , co jsem sama odžila, vyzkoušela a co mi pomohlo. Díky tomu jsem dnes zdravější než “předtím, ve starém životě mého mládí” … Paradoxně , ale je to tak !

“Věrná” zůstávám především firmě CaliVita a její skvělým přípravkům. Patřím mezi první členy “obchodu”, který nejvýznamněji ovlivnil mé náhledy na zdravý životní styl, prevenci, sebe-léčení i pomoc jiným v somatické oblasti, péče o tělo ( a samozřejmě, že ve zdravém těle – zdravý duch! ).

CaliVita pro všechny

V té době, v roce 1994, jsem byla půl roku nezaměstnaná a každou korunku bylo třeba dvakrát obrátit. Ale přesto jsem najednou získala pevné přesvědčení, že ty nejdůležitější investice jsou investice do zdraví. Začala jsem kupovat doplňky výživy nejen pro sebe, ale i pro své dvě dcery – tehdy vysokoškolačky. Byly to hlavně Full Spectrum, Strong Bones, Super Soya Lecithin, C – 1000, a podle potřeby i další . Jsem hluboce přesvědčena, že mi výrazně pomohli ve zpevňování mého zdraví, zvyšování výkonnosti a celkově ve zkvalitnění mého soukromého i profesionálního života. Samozřejmě jsem tuto cestu ” nabízela ” i svým klientům a přátelům …

Všechno bylo stále lepší a hezčí, byla jsem zdravá, úspěšná a šťastná ( jako v pohádce , ne? ). Je jasné, že tento obrat nezpůsobily pouze změny na úrovni těla. Od začátku to bylo propojeno s alternativou v oblasti duše a já jsem tvrdě pracovala na odstranění hrubých vrstev negativního myšlení, strachu a na vytvoření trvale pozitivního naladění v mé duši (zde je důležité rozhodnout se, ale hlavně vytrvat – program na celý život ! ) .

Jak tělo a duše začala strádat

Bylo mi,  zdá se, tak velmi dobře, že podle českého ” neví, co by roupama ” nebo zemplínského ” z rozkoši še psi bešňej ” jsem se rozhodla, že předělám jednu stoletou zříceninu na dům … Všechno šlo na “dílo”, nebylo času ani peněz , ba ani pomyšlení na nic, natož na drahé ( najednou. ..! ) přípravky CaliVita. Pozitivní formulky začaly vytlačovat nadávky a repliky plné obav z možného fiaska a nesolventnosti …

Extrémně navýšen, všestranný a dlouhotrvající stres způsobil, že moje tělo strádalo a bolelo a duše také – obavy, úzkost, strach , zlost, hněv – cestička k depresi … Naštěstí mě drží nad vodou vždy moje práce, protože přece když učím jiné, aby se nevzdávali a chránily se , tak se cosi nalepí i na mě …

A v tomto rozpoložení mi v listopadu 2005 ( po dvou a půl letech divoké ” makačky ” ) zazvonily u dveří mé ordinace zjevně dva andělé – Jurko Korpa – Ondo s kamarádkou z mládí, Katkou Szinayovou , abych přednášela v CV psychologické témata, např. o depresi . Kajícně jsem se přiznala, že nejenže nevím, co nového je v CV, ale že už přes dva roky téměř nic neužívám a že jsem na pokraji ” zhroucení “. No a jestli firma má něco účinné proti depresi … Ano, více přípravků, ale hlavně fantastický Rhodiolin.

rozchodnice-ruzova-rhodioln

Rhodiolin CaliVita – rozchodnice růžová

Síla Rhodiolinu

Jelikož nejsem zvyklá mluvit o tom, co nemám odzkoušené, začala jsem ho 18. listopadu brát, a to 1. týden 3 denně, další 2 týdny po 2 a další 3 týdny po 1, ostatní zůstaly pro ” strýčka Příhodu ” . Do 5. prosince ( den přednášky ) byla za mnou úspěšná třítýdenní kúra, která zřetelně prokázala sílu tohoto zázračného kvítku , a to na skupině 21 lidí s problémy stejného charakteru. Bez výjimky zřetelné a nesmírně příjemné zlepšení. ( Kdo ví, jak bolí duše, ví i to, jaká úžasná může být úleva, navíc bez jakýchkoliv negativních účinků . ) Namísto nerovnováhy, napětí a úzkosti navozených strachem ze selhání a vyčerpání, byly to pocity uvolnění, pohody, ” jakoby ve mně růžička rostla”. Od té doby je zde Rhodiolin pro nás, pro chvíle, kdy je ” toho 3x víc na práci “, když někdo udeří pod pás nebo do srdce, když něco, na čem záleželo, tu najednou není nebo před veřejným vystoupením (namísto panáka , . cha – cha – cha … ).

Zkušenosti s Rhodiolinem – při depresi

Je mnoho dalších případů, kde Rhodiolin pomohl . Např . 20 -letý vysokoškolák Lacko , léčen od 15 let psychofarmaky na diagnózu ” úzkostná porucha “. Přišel v těžké depresi, selhával v l . ročníku VŠ. Nebyl schopen soustředit se, zapamatovat si, reprodukovat, měl potíže s dýcháním, třes rukou, bolesti hlavy, bál se, vzdával se … Dnes je studentem 4. ročníku a úspěšně se vypořádává i s osobnostním růstem, řeší věci ” lásky “, partnerství, vztah k rodičům, práci atd. .

Samozřejmě, že hlavní je cílená komplexní terapie, ale růžička zjevně uvolnila a vybídla, usnadnila proces léčení a rekonvalescenci.

Rhodiolin a hyperaktivita

Můj hyperaktivní vnouček Matej, při nástupu do školy ( a od té doby dalších asi 20 podobných dětí ), nedokázal zkrotit svůj neklid, zvýšenou pohyblivost, impulzivitu, nesoustředěnost a tak jsme Rhodiolin zkusili spolu s Bee Power a Stress Management B – Complex. Pomáhají nejen dětem, ale i učitelům a rodičům.

Rhodiolin – pomoc při závislosti, psychické problémy

Rhodiolin velmi podporuje léčbu různých závislosti , pomáhá při odvykacích kůrách. Ale tam je podle mě psychoterapie nezbytnou podmínkou úspěchu. Skvělé účinky prokázal při partnerských ” rozladit “, kde manželé, psychicky vyčerpaní neustálým ” bojem “, nejsou schopni rozumných řešení – uvolňuje a posiluje emocionální oblast a pomáhá při komunikaci. Rhodiolin je skutečným pomocníkem a lékařem při ztrátě partnera nebo jiného blízkého člověka, při ztrátě práci, statusu, když se najednou vynoří a přetrvává pocit ztráty smyslu života a možná i horší … spolu s lidskou blízkostí, podporou a porozuměním blízkých a nejlépe dobrého psychoterapeuta. Ale růžička pomáhá i tam , kde psychoterapie z různých důvodů není možná. A to je nejdůležitější, protože platí ” Pomoz si člověče, i já ti pomůžu! ” Tak Pánbůh pomáhej nám všem!

 

PhDr . Katarína Šáriová

 

Originální článek: http://calivita.cz/articles/news/news/201309161343atoruza/

Překlad: Petra Šarmová, www.PrirodniCestou.cz

 

více

Rodiče – podpořte nejen své nervy

Volba stát se rodiči není někdy jednoduchá. Jisté ale je, že pokud si jednou tuto cestu zvolíte, bude to vaše nejlepší rozhodnutí, jaké jste kdy v životě udělali. Pochybnosti možná trochu nastanou, když se váš potomek bude házet o zem ve středu nákupního centra, ale to zvládnete. Období vzdoru a puberta jsou přece jen jednou za život a jak přišli, tak pominou. Vedle péče o dítě však nezapomínejte ani na své zdraví. Nepřejícníci škodolibě poznamenávají, že zejména to psychické se vám bude jistě jako rodičům velmi hodit… :-)

Dobrý spánek je základem zdraví

Rodiče často přiznávají, že od té doy, co se jim narodilo dítě, se pořádně nevyspali. Jednoduše, naši psychiku řídí podvědomí a s ním spojený ochranný instinkt. Proto jste nahoře vždy, když se vaše ratolest na posteli otočí, jde v noci na záchod nebo si ze spánku kýchne. Vědět, co se v noci děje je sice užitečné, ale vaše zdraví vám rozhodně nepoděkuje. Černé kruhy pod očima, podrážděnost, bolesti kloubů a svalů, neschopnost se soustředit v práci, to jsou všechno důsledky nekvalitního nebo nedostatečného množství spánku.

Každý jsme jiní, zkuste se ale řídit poučkami jako je např. lidová moudrost o nejhodnotnějším spánku před půlnocí, jsou totiž opravdu pravdivé. Pokud usneme před půlnocí zažijeme více fází hlubokého spánku, který je důležitý pro celkovou regeneraci.

Příznivý vliv na kvalitu spánku má melatonin, což to látka přirozená našemu tělu. Pokud jí je však nedostatek, nastupují problémy v cyklu spánku a bdění. Pokud trpíte podobnými problémy sáhněte po přípravku Melatonin, je v podobě tablet a užívá se přibližně hodinu a půl před spaním. V případě, že jsou vaše problémy jen mírně, výborně poslouží Noni liquid, tento multi přípravek má kromě příznivého vlivu na spánek i výborně vlastnosti při celkové ochraně organismu a navíc zlepšuje náladu.

V dobré náladě do každého dne

Neupadnou do každodenního stereotypu je většinou velmi obtížné. Rodiče se často pohybují v bermudském trojúhelníku: práce, škola, domov a kdesi uprostřed se ztrácejí přátelé, návštěvy kina, večeře ve dvojici či jiné oddechové aktivity, které zpříjemňují dny.

Učte děti bezpečné samostatnosti a část domácích prací svěřte i jim, určitě je zvládnou. A ušetřený čas občas využijte na to, co děláte rádi, protože není horší věci, jako je vystresovaný rodič.

Neustálý tlak na vaši nervovou soustavu se odrazí nejen v psychických, ale i fyzických potížích. Přímo úměrně zatížení, klesá imunita organismu.

Pokud máte pocit, že se na vás všechno valí, doporučuji přípravek Stress Management B Complex. Tablety obsahují hořčík, vitaminy řady B, vitamín C, kyselinu listovou a další látky, které blahodárně působí na nervovou soustavu, povzbuzují paměť, vyživují nehty a vlasy, podporují vstřebávání železa.

Pokud jste milovníky léčivých rostlin, stejnou službu vám poskytne přípravek Rhodiolin, v kapslích je výtažek této rostliny obohacen o zinek. Společně zvyšují hladinu serotoninu, podporují imunitu, duševní svěžest a paměť.

Aby jídlo bylo potěšením

Najíst se v klidu je pro rodiče často nadlidský výkon, zejména dokud jsou děti malé. Většinou dojídáme po dítěti, i to v pohybu a samozřejmě ve stoje. Vaše trávicí soustava přijímá jídlo nárazově, nedostatečně nerozdrcené, o vhodné výživové hodnotě ani nemluvě. K tomu stres a na trávicí problémy máte zaděláno.

Pokud trpíte poruchami trávení nebo jim chcete předcházet, jsou pro vás výborným řešením tablety Digestive Enzymes. Obsahují přírodní látky a enzymy, které vylučuje i samotné tělo. Pomohou usnadnit trávení, ať už rostlinného nebo živočišného původu. Užívejte dvě tablety denně během jídla. Pamatujte však i na vyváženou stravu a každé jídlo důkladně žvýkejte, předejdete bolestem žaludku a křečím.

Starat se o své zdraví by mělo být samozřejmostí. Vaše děti vás potřebují více než cokoliv na světě. Jste pro ně záchytným bodem, a pouze pokud budete ve fyzické a psychické pohodě, budete moci plnit svou rodičovskou roli plnohodnotně.

více

Nespavost a jiné poruchy spánku – přírodní léčba

Nespavost není pouze zhoršená schopnost usnout, ale také časté probouzení během noci. V dnešní době je stále častější nespavost způsobená stresem, kdy se nedokážeme uvolnit a jsme v neustálém napětí. Tento druh nespavosti však nemá většinou dlouhé trvání a zažil jí někdy asi každý z nás.

Chronická nespavost dokáže potrápit mnohem více, protože do běžného života zasahuje dlouhodoběji. Kromě únavy a nedobrého psychického rozpoložení si lidé s chronickou nespavostí stěžují na časté bolesti hlavy.

 

Příčiny nespavosti

 

 • Stres
 • Neméně častou příčinou jsou také naše stravovací návyky. Trpíte-li nespavostí, vyhněte se přejídání ale také extrémních diet a celkově se zaměřte na to, co jíte. Také je dobře známo, že by se před spaním nemělo jíst nic tučného, protože těžké jídlo brání nervovému systému, aby se zklidnil a připravil na spánek. Večeři si dejte alespoň 2 hodiny před tím, než máte v plánu jít spát.
 • Některé léky a nemoci
 • Při nespavosti je dobré se vyvarovat alkoholu, po kterém je člověk sice možná unavený, ale narušuje spánkový rytmus.
 • Práce na noční směny
 • Alkohol
 • Nekvalitní matrace

 

Přírodní léčba nespavosti

 

 • Pokuste se co nejvíce zpravidelnit svůj denní rytmus, zejména co se spánku týče
 • Vápník s hořčíkem má zklidňující efekt a je jej třeba užívat dlouhodobě 2 x denně po jedné, 2-3 tablety před spaním.
 • Vitamíny B se podílí na tvorbě melatoninu, stabilizují naše vnitřní hodiny a zklidňují. Stress Management B Complex obsahuje také niacinamid, který společně s vitaminem B6 podporují produkci serotoninu, který je mimo jiné nutný pro REM fázi spánku.
 • Melatonin je přírodní hormon, který účinně pomáhá i při úporné nespavosti – užívat nejlépe 20 minut před spaním.
 • Rozchodnice růžová je účinná při nespavosti způsobené stresem a psychickou nerovnováhou – Rhodiolin.
 • Z bylinek je při nespavosti vhodná třezalka, kozlík a meduňka

 

 

Zpět na Přírodní léčba – seznam nemocí

více

celkem 11 článků na 2 stranách