B-komplex – vitamíny skupiny B

B-komplex obsahuje všechny důležité vitamíny skupiny B, dále vitamín H (biotin), kyselinu paraaminobenzoovou (PABA), cholin a inozitol. Komponenty B-komplexu mají potřebný fyziologický účinek v optimálním poměru společně. Kvalitnější výrobky, tzv. TIMED RELERSE se vstřebávají průběžně (timed release), což je důležité, protože jde o vitamíny, rozpustné ve vodě. Vitamíny B komplexu se potom z organizmu nevylučují tak rychle, nýbrž jsou k disposici vždy, když je jich zapotřebí. Málo z těch lidí, kteří si stěžují na padání vlasů, lupy, šedivění, na popraskanou a suchou kůži, na lámající se matné nehty, ví, že řešení neznamenají ani tak zázračné šampony a předražené kožní krémy, jako spíše příjem vitamínů B- komplex.

 

Vitamín B1 (thiamin):

Hraje význačnou roli v přeměně cukrů a je nezbytný k dokonalé funkci svalů a nervového systému. V přirozené formě se nachází v obilných zrnech a kvasnicích. Jeho nedostatek působí nemoc beriberi. Je znám jako “vitamín ducha”, protože má příznivý vliv na nervový systém a duševní výkon. Slabý diuretický prostředek. Zvýšený příjem cukrů, sportovní výkon a stress zvyšují jeho potřebu. Má vliv na udržování normálního tonusu hladkého svalstva.

Vitamín B2 (riboflavin):

Má důležitou úlohu ve využití železa (tvorba hemoglobinu) a v tvorbě bílkovin, v přeměně tuků a cukrů. Zlepšuje zrak (tvorba rohovky), podporuje růst. Jeho nedostatek vede k poruchám růstu a k onemocnění kůže. Pokud ho nemáme dostatek, snižuje se v organizmu množství bílkovin. Pro sportovce je nesmírné důležité, aby dostali patřičné množství vitamínu B2. Během tréninku, eventuálně v jakémkoliv stresovém období ho sportovci i běžní lidé potřebují ještě více. V potravinách se nachází spolu s vitamínem B1.

Vitamín B3 (niacinamid, nikotinamid, PP-faktor):

Hraje podstatnou roli v biologické oxidaci, v získávání energie, přeměně tuků, a ve výstavbě tkání. Je nezbytný pro normální činnost trávícího traktu, nervového systému a kůže, k syntéze některých hormonů (např. testosteronu, estrogenu, inzulinu). Pomáhá předejít, resp. zmírnit migrénu. Zlepšuje krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholestrolu a triacyl-glycerolů. Pomáhá odstraňovat vředové bolesti a často i “špatný dech”.
Vitamín B5 (kyselina pantothenová, kalcium – pantothenát):
Účastnící se transformace cukrů a tuků na energii. Je důležitým prvkem mnoha enzymatických reakcí. Napomáhá při stavbě pokožky, ovlivňuje růst a barvu vlasů. Je životně důležitý pro normální činnost nadledvin.

Vitamín B6 (pyridoxin):

Jako komponent mnohých koenzymů má řadu úkolů v organizmu. Účastní se přeměny aminokyselin, esenciálních mastných kyselin a využití železa. Nachází se v kvasnicích, játrech a mase. Je nezbytný k tvorbě protilátek a červených krvinek. Protože jeho nejdůležitějším úkolem je transformace aminokyselin, potřeba je v přímém poměru k přívodu bílkovin. Větší množství bílkovin a tělesná zátěž zvyšuje jeho potřebu, a proto ho sportovci potřebují ve větším množství. Jeho nedostatek znemožní obnovu a tvorbu svalových tkání. Na základě zkušeností příjem vitamínu B6 ve větším množství významně snižuje nervové napětí před menstruací, resp. menstruačními bolestmi. Je nutný i k zabudování vitamínu B 12. Působí jako přirozený diuretický (močopudný) prostředek.

 

Vitamíny B10 (kyselina listová) (Acidum folicum):

Účastní se spolu s jinými vitamíny tvorby červených krvinek, zlepšuje vstřebávání železa. Napomáhá v přeměně některých aminokyselin a tvorbě nukleových kyselin Je používán při léčení chudokrevnosti. Podle zkušeností nedostatek této kyseliny může vést k porodním anomáliím (např.: otevřené páteři). Lékaři v Alabamě nedávno zjistili, že kyselina listová hraje důležitou roli v prevenci rakoviny děložního krčku.

Vitamín B12 ( kyano-kobalamin):

Je důležitý při syntéze bílkovin, v procesech metabolizmu cukrů a mastných kyselin a při tvorbě červených krvinek. Stimuluje růst, zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá při přibírání váhy, je důležitým lékem chudokrevnosti. Nachází se v játrech a ve výtažcích z jater. Vitamín B12 udržuje zdravý nervový systém, snižuje vznětlivost, zlepšuje schopnost koncentrace, paměť a duševní rovnováhu. Zabudovává se optimálně spolu s vitamínem B6.

Další látky vhodné při užívání vitamínů B:

Biotin (vitamín H)

Komponent mnohých enzymů, které hrají úlohu v přeměně bílkovin, cukrů a tuků. Mírní bolesti svalů, udržuje zdravou kůži. Syrové vaječné bílky zamezí jeho vstřebání ze střev. Biotin omezuje šedivění vlasů, dobrých výsledků bylo dosaženo při potlačení plešatosti. Sportovci také potřebují více tohoto vitamínu.

Para-amino-benzoová kyselina (PABA):

Účastnící se metabolizmu železa a vzniku červených krvinek. Napomáhá při tvorbě kyseliny listové a při vstřebávání pantothenové kyseliny. Nedostatek vede k šedivění vlasů a ekzému.

Cholin (cholin-bitartarát):

Organizmus si ho vytváří sám, ale asi ne v dostatečném množství. Spolu s inozitolem (obojí jsou komponenty lecitinu) přispívá k zužitkování mastných kyselin v organizmu, chrání proti ztučnění jater a zamezuje usazení cholesterolu na stěnách cév. Pomáhá detoxikaci organizmu a vylučování v organizmu nahromaděných léků. Bez cholinu chátrá mozková činnost a zhoršuje se paměY.
Inozitol: Je nezbytně nutný k růstu vlasů a k zamezení kornatění tepen. Účastní se spolu s cholinem v přeměně tuků podobně jako i další tak zvané lipotropní látky – nazývané “spalovače” tuků. Je nezbytně nutný k předávání nervových impulsů. Podobně jako vápník hraje důležitou úlohu ve výživě mozkových buněk. Má uklidňující vliv.
Sestava komplexu vitamínu B spočívá na nejnovějších výzkumech, pro svůj vliv na snižování stressu je užitečná pro každého člověka a pro sportovce je téměř nepostradatelná. Je dobrým doplňkovým prostředkem při alergických onemocněních, neurologických a psychiatrických nálezech.

POZOR! Při braní komplexu vitamínu B se moč zbarví tmavě žlutě a je cítit charakteristickým způsobem (vitamínem B2).

DÁVKOVÁNÍ: Kvalitnější výrobky se vstřebávají průběžně. U těch je doporučená dávka denně jedna kapsle nebo tableta, vždy po jídle. Obsahuje pro organizmus potřebné množství na celý den.

 

Stress management B Komplex – vitaminy skupiny B spolu s dalšími účinnými látkami s možností 25%

Rubriky Účinné léčivé látky | Komentáře nejsou povoleny.