Význam minerálů a stopových prvků

O důležitosti vitamínů se ví už po staletí.  Nezastupitelnosti minerálů a stopových prvků byla vědci odhalena relativně nedávno.  Studie prokázaly pozitivní vliv minerálů a stopových látek při prevenci a léčbě řady nemocí, mezi které patří například cukrovka, snížená potence, srdeční choroby nebo předčasné stárnutí. Dbát na dostatečný příjem minerálů je třeba také s ohledem na vitamíny. Příjem vitaminů je často na minerálech totiž závislý.

Jak kvalitní půda, tak kvalitní strava z ní

V některých částech světa dnes v půdě minerály a stopové prvky chybí úplně nebo je jich tam jen nepatrné množství. Například rostliny pěstované v půdě chudé na zinek mohou způsobit nemoci prostaty, v půdě bez železa zase chudokrevnost. Výživová hodnota rostlinné  i živočišné stravy je závislá na dostatku živit v půdě.

Kdo kupuje ovoce a zeleninu v supermarketu, ten málokdy může mít představu, jakým způsobem byly pěstovány. Mnoho zemědělců dnes dává přednost zvyšování úrody, velikosti a barevnosti plodů před  obsahem důležitých živin obnovováním stopových a minerálů v půdě.  Téměř jen  u eko farmářů se dnes můžete setkat s organickým hnojením, které dodá nebytné minerály do půdy a zvyšuje obsah vitamínů a proteinů.

Dopřejte si kvalitní výživové doplňky

Dnes už se nelze spoléhat jen na stravu, byť s dostatkem ovoce a zeleniny. Dnešní stravu je už opravdu nutné doplňovat současně kvalitními výživovými doplňky, které nezbytné prvky obsahují.  Přírodními zdroji minerálů a stopových prvků jsou např. vojtěška a mořská řasa spirulina

Pozor na doplňky stravy, které obsahují minerály v anorganické formě, kterou tělo nedokáže zpracovat. Vždy volte minerály a stopové prvky, které jsou v tzv. chelátové formě, která zajistí vstřebání účinných látek organismem. 

Nepřátelé minerálů a stopových prvků

Dejte si pozor na nepřátele minerálů a stopových prvků. Nedostatečné vstřebávání způsobuje zejména bílý cukr a antibiotika, odčerpávány v nadměrném množství jsou také stresem, kouřením, alkoholem, nedostatkem spánku a nemocemi.

Rubriky Účinné léčivé látky | Komentáře nejsou povoleny.