O důležitosti vitamínů se ví už po staletí. Nezastupitelnosti minerálů a stopových prvků byla vědci odhalena relativně nedávno. Studie prokázaly pozitivní vliv minerálů a stopových látek při prevenci a léčbě řady nemocí, mezi které patří například cukrovka, snížená potence, srdeční choroby nebo předčasné stárnutí. Dbát na dostatečný příjem minerálů je třeba také s ohledem na vitamíny. Příjem vitaminů je často na minerálech totiž závislý.
Jak kvalitní půda, tak kvalitní strava z ní
V některých částech světa dnes v půdě minerály a stopové prvky chybí úplně nebo je jich tam jen nepatrné množství. Například rostliny pěstované v půdě chudé na zinek mohou způsobit nemoci prostaty, v půdě bez železa zase chudokrevnost. Výživová hodnota rostlinné i živočišné stravy je závislá na dostatku živit v půdě.
Kdo kupuje ovoce a zeleninu v supermarketu, ten málokdy může mít představu, jakým způsobem byly pěstovány. Mnoho zemědělců dnes dává přednost zvyšování úrody, velikosti a barevnosti plodů před obsahem důležitých živin obnovováním stopových a minerálů v půdě. Téměř jen u eko farmářů se dnes můžete setkat s organickým hnojením, které dodá nebytné minerály do půdy a zvyšuje obsah vitamínů a proteinů.
Dopřejte si kvalitní výživové doplňky
Dnes už se nelze spoléhat jen na stravu, byť s dostatkem ovoce a zeleniny. Dnešní stravu je už opravdu nutné doplňovat současně kvalitními výživovými doplňky, které nezbytné prvky obsahují. Přírodními zdroji minerálů a stopových prvků jsou např. vojtěška a mořská řasa spirulina
Pozor na doplňky stravy, které obsahují minerály v anorganické formě, kterou tělo nedokáže zpracovat. Vždy volte minerály a stopové prvky, které jsou v tzv. chelátové formě, která zajistí vstřebání účinných látek organismem.
Nepřátelé minerálů a stopových prvků
Dejte si pozor na nepřátele minerálů a stopových prvků. Nedostatečné vstřebávání způsobuje zejména bílý cukr a antibiotika, odčerpávány v nadměrném množství jsou také stresem, kouřením, alkoholem, nedostatkem spánku a nemocemi.