Papaja a její enzym papain

Jídla konzumovaná bez enzymů bychom nedokázali strávit, náš organizmus by je nebyl schopen zužitkovat. Enzymy uvolňují z potravy takové vitamíny, minerály a aminokyseliny, které jsou nezbytné pro bezporuchovou činnost organizmu a pro zdravý život. Přirozenými zdroji enzymů jsou syrová zelenina, vejce, neupravované maso a ryby. Protože každý enzym se podílí na zpracování jiných živin, nemůže být jeden enzym nahrazen druhým. Pokud je některého enzymu nedostatek, vede to nejen k poruchám trávení (nadýmání, střevní plyny, nepravidelná stolice), ale dříve nebo.později i k nemocem.

Bílkoviny v trávícím systému – vlivem enzymů – se štěpí na aminokyseliny, vstřebávají se a poté se opět promění v bílkoviny. Pro trávení je nepostradatelný pepsin, který bílkoviny v jídle štěpí na menší jednotky, na tzv. polypeptidy a tím připraví další pracovní fázi trávení, čímž je štěpení na aminokyseliny.

Fakta o papainu

Nejdůležitějším štěpným enzymem papáje je papain, podobný lidskému enzymu proto papain je často nazýván rostlinným pepsinem. Indiáni karibské oblasti již před staletími zpozorovali, že maso zabalené do širokých listů papáje rychle změkne. Dnes základem většiny koření pro změkčení masa je právě výtažek z papáje. A to ne náhodou, vždyť hlavním účinkem papáje je předtrávení masa (to znamená, že maso změkčí ještě předtím, že začne jeho trávení v žaludku). V lidovém léčitelství papája je již dlouhou dobu používána jako žaludeční uklidňující prostředek, dále vypuzování hlísta střevního (škrkavka).

Papája

Papája může mít příznivé účinky při kloubních onemocněních, kdy nemocný při léčbě bere velké množství aspirínu, resp. při zánětlivých onemocněních, kdy nemocní berou steroidy (hormonální přípravky), tím že snižuje negativní účinky výše uvedených léků na lidský organizmus.

Enzymy podporující trávení znamenají skutečnou pomoc při odstraňování potíží, které mají původ v nedokonalém trávení, při zlepšení činnosti žlučníku, slinivky břišní a tlustého střeva. Sportovci, děti i staří lidé mohou s dobrými výsledky užívat tento dobře žvýkatelný výtažek z papáje.

 

Papain – Meal time

Rubriky Účinné léčivé látky | Komentáře nejsou povoleny.