Ovoce krásně voní, nemusí se kořenit, solit, dochucovat ani jinak upravovat a přece si zachovává výtečnou chuť, to se o klasické vařené stravě říci nedá. Maso musíme pořádně prosolit, opepřit, někdy zalít smetanou a příště třeba podusit s rajčatovým protlakem. Jíst samotné maso úplně neochucené by vás asi příliš nelákalo.
Ovoce je komplexní potravinou
- ovoce je zdroj kvalitní organické vody, která na naše tělo působí jako energetická bomba
- ovoce je zdrojem živin, vitamínů, enzymů
- jde o pohonnou látku, která nám s okamžitostí dodá spousty energie
- nezatěžuje trávicí systém a ihned je ku prospěchu celému tělu
- obsahuje ovocný cukr bohatý na aminokyseliny a minerální látky
- ovocné plody by měly být pro nás a pro nejbližší tvory lidskému rodu lidoopy potravou číslo jedna
Bohužel většina lidí ovoce využívá spíše jen jako dekorativní součást bytu nebo lednice. Pojďme se podívat na několik tipů a zásad, nad kterými stojí za to se zamyslet.
Ovoce jako senzační snídaně
Ovoce je lehko stravitelné a přítomný ovocný cukr je skvělou pohonnou substancí pro celý organismus jak v žaludku, tak i ve střevech. Z ovoce naše tělo získává 90% energie a 10% ztrácí zažíváním. V porovnání s masem jde o velký rozdíl. Z každého spolknutého kousku masa získáme pouze 30% energie a 70% ztrácíme.
Držme se neochvějného pravidla, že čím méně vynaložíme energie na trávení, tím více nám ji zbyde do života, proto začínejme den s ovocem. Během 15 minut se dostane do všech končin v našem těle a donese mu lehce identifikovatelnou zprávu. Nezapíjejme jej vodou a nechme do sebe vplout tu nejlepší snídani, která se nám nabízí bez dalších pomocníků. Určitě zapomeňte na reklamní nesmysly s Bebe dobré ráno a cereáliemi či müsli, které v těle nadělají ještě větší paseku, než si možná myslíte.
Zkuste si dát samotné ovoce nebo čerstvě vylisovanou šťávu z grapefruitu, přidejte jeden pomeranč a vychutnejte si tu sílu. Do oběda nebudete potřebovat ani jediný kousek potravy. A jestli ano, je to jen o zvyku nebo přemnožených parazitech ve vašem těle..
Proč a kdy (ne)jíst ovocné plody
jako většina lidí možná také vy ráno chodíte do zaměstnání a právě v dopoledních hodinách vynakládáme nejvíce energie na zvládnutí všech úkolů. Po obědě pracovní nasazení mírně uvadá. Je to hlavně tím, že se naobědváte v místní klasické restauraci nebo jídelně. Namísto doplnění energie si dáte porci tučného jídla, které vás přes trávení obere o veškerou sílu. Zde je důvod, proč se všeobecně povídá, že po 13 hodině klesá pracovní morálka. Není to ničím jiným, než nesprávně zvolenou potravou.
Když si místo oběda dáte jakékoli ovoce, získáte potřebnou energii až do poledních hodin. Jakmile si na tento oběd zvyknete (což ze začátku nemusí být vůbec lehké a v dalších článcích se zaměřím na to, jak na alespoň částečně živou stravu přecházet postupně a bez stresu) a osvojíte si ho, tak se po několika týdnech stanete trnem v oku svým kolegům. Zvýší se vám pracovní nasazení. Budete se usmívat, jelikož ovocem podpoříte svou nervovou soustavu i mozek. Zatímco se oni budou dobrovolně připravovat o sílu šálkem kávy a několika vykouřenými cigaretami, tak vaše vibrace a energie bude stoupat stále výš.
Rady pro všechny jedlíky
Pokud patříte mezi klasické jedlíky a zatím jste stále přesvědčeni, že bez vařené a jinak upravované stravy to nejde, tak dbejte na správnou konzumaci ovocných plodů. Vždy je jezte před hlavním jídlem. Pro svou rychlou stravitelnost opouštějí prostory žaludku během několika minut a uvolní tak cestu hutnějším potravinám, jako jsou brambory, maso, pečivo.
Pokud toto pravidlo opomenete a nejdříve si dáte obalovaný květák s bramborem a teprve až po té ovocný pohár, jablko nebo pomeranč, tak svému tělu příliš neprospějete. Žaludek klasický oběd bude zpracovávat minimálně dvě hodiny a ovoce se mezitím posadí v čekárně. Během čekání začne samozřejmě kvasit a vyvolá typický efekt nadýmání. Maso a brambory jsou courákem a ovoce je v tomto případě rychlík.
Někteří se právě z těchto důvodů uchylují k panáčku tvrdého alkoholu, který celému procesu trochu uleví. Kvas je pro tělo značně nevhodný a měli bychom se mu, co nejvíce vyhýbat, proto jezte ovoce vždy před těžkými jídly, ne až po nich.
Konzumací ovocných plodů se nezanesený člověk okamžitě stane svěžím a čilým. Ostatní se raději po obědě uberou na kutě, jelikož budou vyčerpaní, proto se po vydatném obědě dostavuje tolik známé ospalé období. Právě z těchto důvodů tak často přichází na řadu káva, zákusek nebo nikotin na osvěžení a probuzení …
Pryč s parazity a pravidly
Platí všeobecné pravidlo, že žádná pravidla neplatí. Vždy jezte pouze tehdy, kdy si o to tělo řekne (ovšem platí až v té době, kdy tělo očistíte a odparazitujete). To, že je nyní zvyklost zasednout k obědu zrovna ve dvanáct, neznamená, že musíte vždy ve dvanáct obědvat. Tělo si samo řekne, kdy chce přijímat a vylučovat. Nenuťme ho. Také nevěřte výživovým poradcům, že ideální je jíst 5-6x denně – takže téměř nonstop … Sami poznáte, jak znatelně se změní vaše chutě, preferovaná kvalita a množství jídla za den, až se zbavíte nejrůznějších cizopasníků, které ve svém těle nyní živíte. Samozřejmě ideálně současně s odhozením řady přesvědčeních ohledně stravování, která do nás byla od dětství vtloukána..
Autor: Anežka, www.PrirodniCestou.cz
Šíření článku je možné pouze v nezkrácené a neupravené podobě včetně této poznámky a se všemi aktivními odkazy. Děkuji.