Zdravotní účinky půstu

Jelikož se během půstu nemusí tělo zaobírat trávením, mohou si střeva pěkně odpočinout a pročistit se od základů. Dojde k regeneraci střevní flóry, zklidnění podráždění a zahojení střevních zánětů. Po skončení půstu bude tělo umět optimálně zhodnotit všechny živiny. Střeva navíc úzce souvisí s imunitou, a tak po očistě se posílí i obranyschopnost. Hůře onemocníte nějakou infekční nemocí (chřipka, nachlazení,…) a také ekzémy a alergie to budou mít podstatně složitější.

Dalšími důvody k půstu jsou: zlepšení průtoku krve, snížení krevního tlaku, redukce hladiny cholesterolu a cukru v krvi a pokles kyselosti. Půst uleví krevnímu oběhu i srdci a zajistí prokrvení všech orgánů.

Půst vede ke zvýšení energie, zlepšuje kondici, přispívá k jasnějšímu myšlení a lepší soustředěnosti. Ulevíme také vegetativnímu nervovému systému, který se zlidní a uvolní. Půstem si můžeme pomoci od bolesti zad, hlavy a poruch spánku.

Půstem k mládí a kráse

Půst má blahodárný vliv i na pokožku. Kůže bude více napjatá a získá přirozený růžový nádech. Během postního programu sice můžete pozorovat, že je pokožka sušší a náchylnější k tvorbě vrásek, ale potom dojde k její celkové regeneraci. Díky půstu tedy můžete vypadat mladší. V průběhu půstu se doporučuje aplikovat pleťovou masku ke zvýšení vlhkosti pokožky.

Půst jako start k hubnutí

Přejete si shodit pár kilogramů? Nejlepší je začít nejprve půstem! Prvních kil se zbavíte poměrně lehce, protože se bude jednat především o vodu a střevní obsah. Už druhý postní den začne tělo získávat energii z vlastních zásob a tukové polštářky se začnou pomalu, ale jistě rozpouštět. Po skončení postního programu se běžně naberou cca 2 kilogramy, protože se opět začnou plnit střeva a hromadit voda. Objem žaludku by se ale měl zmenšit, tudíž toho už tolik nesníte. Nezvykejte si na větší porce, nýbrž jezte jen do té doby, než budete zasyceni.

Tip.: pleťová maska během půstu

Smíchejte jeden žloutek a tři lžíce třezalkového oleje. Do vzniklého krému přidejte lžičku pšeničných klíčků, lžičku jemně rozdrolených čerstvých kvasnic a šťávu z ½ limetky. Masku naneste na vyčištěný obličej, krk a dekolt. Asi po půl hodině působení omyjte vlažnou vodou a ošetřete pleťovou vodou.

Zdroj: Kempe, Ch. Půst pro krásu a dobrou kondici. Praha: Ottovo vydavatelství, 2001. ISBN 80-7181-565-9.

Rubriky Nezařazené | Komentáře nejsou povoleny.