Pro optimální fungování první čakry je zásadní důvěra v život jako takový. Součástí toho je samozřejmě také naše zdraví. Když se nechceme točit v kruhu a stále se dokola řešit nějaké zdravotní neduhy, je třeba si tuto součást naší existence řešit. Pak teprve nám naše vědomí umožní se odlepit od hmoty a začít prozkoumávat vyšší (ne ovšem důležitější) části našeho já. Pokud cítíte, že jste doposud svoje tělo zanedbávali, pusťte se s chutí do jeho údržby. První čakra má v sobě převážně mužskou energii a z její úrovně je třeba být aktivní, je třeba nějaké akce.
Přestože konkrétní nemoc nebo zdravotní potíž nám může ukazovat na neřešené otázky různých čaker, všechny nemoci souvisí také s 1. čakrou.
A proto ať řešíte po zdravotní stránce cokoli – zaměřte se také na harmonizaci své 1. čakry. Zamyslete se nad jejími základními otázky a věnujte péči o “hmotnou” část sebe (více v následující kapitole).
Naše fyzická těla obsahují jak mužskou, tak ženskou energii, naše ženská část od té mužské očekává, že postará o to, co je v její (tedy jangové) kompetenci. Pro někoho je zpočátku třeba velkého odhodlání, aby vyjel ze zajetých kolejí a začal pro své tělo konečně něco dělat. Změnit jídelníček, přidat víc pohybu, to chce pěknou dávku silné vůle. Takže je třeba se trochu pochlapit, umožnit mužské energii v nás, aby ukázala co v ní je a pořádně se o naše tělo postarala.
Ačkoliv žijeme na Zemi jako individuální bytosti, tato oddělenost je pouze iluzí, vše je propojené, proto jestli máte tendence zachraňovat svět, protestovat proti globálnímu oteplování či kácení pralesa, zaměřte se chvíli na sebe. Jak jste na tom vy osobně? Pečujete o své tělo s láskou a také důvěrou v něj? Vnímáte jeho signály? Jste ochotni změnit své zvyky tak, aby to, co děláte více podporovalo samoléčivé a zdravé pochody v těle? Vše, co nás “dráždí” ve vnějším světě, nás nějakým způsobem “dráždí” i u nás samých. Zaměřme se na to, co můžeme změnit sami u sebe, jak sami přispíváme ke zdraví svému tělu, potažmo celé planety, tím, děláme, co jíme, co kupujeme a jinak podporujeme.
Nezapomínejte také na pohyb. Naše těla byla stvořena k pohybu, a pokud jim ho nedodáme, tak tím trpí. V dnešní době mají třicetiletí lidé chronické problémy s páteří, klouby a to jen proto, že svoje těla nevyužívají nebo naopak zneužívají nadměrnou zátěží. Dopřejte si každý den či párkrát v týdnu hodinku či dvě pro sebe, dojděte si na procházku, na jógu, zaběhat či si nařiďte povinný odpočinek. Vnímejte jedinečné potřeby právě toho svého těla. Někdo by měl zařadit do svého života více pohybu, pro někoho je velmi důležité naučit si například jen tak v klidu sednout venku na lavičku či lehnout na louku a nic nedělat, jen být.
Nesrovnávejte se s druhými, ale také nesnižujte důležitost fyzického zdraví. Hesly “na něco umřít musíme” a podobně se nevědomě udržujete ve vzorcích, které fyzickému ani psychickému zdraví neprospívají. Záleží jen na nás, jaký postoj k životu a tím i svému tělu zaujmeme. Ostatně nejsme jen fyzické tělo a opět jsme u toho oddělenost je pouze iluzí