Esenciální oleje – barvy a čakry

Barevná terapie neboli color terapie lze skvěle propojit s aromaterapií a esenciálními oleji. Každá esence totiž obsahuje jednu nebo více barevných energií (prány). Propojením esencí s barvami se rozšiřuje jak účinky barev, tak účinky esencí. Každá barva rezonuje na vlastní specifické vlnové délce a má své specifické vlastnosti. Nyní se zaměříme, jak můžeme barevnou energií esencí a samotnými esencemi zharmonizovat svá energetická centra – čakry a s nimi souvisejícími orgány, tělními systémy a endokrinními žlázamiEsence a barevné prány v ní mohou nejen zvýšit frekvenční úroveň našich emocí (tedy pocitově se cítit lépe), ale zároveň nám předávají léčivé světelné informace a pomáhají vnímat a porozumět intuitivnímu vedení a také spolupracovat se základními elementy.

Barvy přiřazené k jednotlivým éterickým olejům mohou vycházet jak z rostliny, z které jsou extrahovány, barvou esenciálního oleje, tak barvou energetické frekvence, která pomáhá ve spojení s esenciálním olejem nastolit rovnováhu. Více o konkrétních barvách k jednotlivým éterickým olejů najdete přímo u popisu v kategorii Éterické (esenciální) oleje.

Začínáme na základně, kterou je kořenový čakra, umístěná ve spodní části páteře u kostrče. Zde působí červená barva s propojením prvku země. 1. čakra na fyzické úrovni odpovídá všem pevným částem, jako jsou kosti, zuby, nehty, páteř. Zahrnuje také tvoření krve a konečník. K 1. čakře přináleží žláza nadledvinky. Kořenová čakra nás propojuje s fyzickým světem. V tomto centru jsou spojovány jemné kosmické energie s více pozemskými – hutnějšími energiemi. Element země souvisí s tématy základní důvěry v život. Červená barva a kořenová čakra jsou spojením síly, odvahy, vitality, bezpečnosti a stability na zemi. Esenciální oleje, které podporují harmonicky fungující základní čakru spolu s červenou barvou, jsou hřebíček, skořice, růže, cedr a santalové dřevo.

Druhá čakra je křížová, spojená s oranžovou barvou a nachází se v oblasti pánve a souvisí s elementem vody. K 2. čakře se řadí reprodukční orgány, močový měchýř, ledviny a tlusté střevo, žlázou jsou žlázy pohlavní. K prvku vody jsou přiřazováno všechny tekutiny v těle, které symbolizují naše emoce. Při neharmonii 2. čakry cítíme bezmocnost, pocity viny a studu. Energii pulsující přes tuto oblast se odráží v naších vztazích a schopnosti zpracovávat své emoce. Esenciální, které nás podporují otevřít se podstatě emocí ve spojení s oranžovou barvou, jsou bergamot, pelargónie, jasmín, neroli, pomeranč a pačuli.

Třetí čakra je solar plexus, mají vibrační frekvence se žlutou barvou a nachází se v horní části břicha, s propojením k prvku ohně. Orgány, na které se vztahuje, jsou játra, slezina, žaludek a tenké střevo. Endokrinní žláza je slinivka břišní. 3. čakra je naše spojení směrem ke Slunci, ke zdroji světla. Třetí čakra je centrem osobní vůle a je důležité, zda má spojení s vyššími čakrami. Esenciální oleje, které harmonizují 3. čakru frekvencemi žluté barvy jsou citron, verbena, santalové dřevo, vetiver, angelika, cedrové dřevo, jasmín a myrha.

Srdce je centrem čtvrté čakry a rezonuje se zelenou barvou ve spodní oktávě a růžovou nebo zlatou ve vyšší oktávě. Ovlivňuje nejen oběhový systém, ale plicní systém a imunitní systém prostřednictvím brzlíku. Srdeční čakra je centrem systému čaker. Spojuje 3 vyšší čakry s těmi 3 nižšími. Skrze 4. čakru bychom se zde měli projevit v hmotném světě. Esenciální oleje, které pomáhají vnímat lásku k sobě i druhým jsou například růže, geránie, heřmánek, ylang ylang, jasmín a majoránka.

Pátá čakra se nachází na úrovni hrdla, se kterým je spojena spolu s průdušnicemi, jícnem, krční páteří a krkem. Patří sem i čelisti, uši, ústa, zuby, dásně, průdušky, horní plíce a je spojená se štítnou žlázou. Krční čakra je energetické centrum, které vibruje v barvě modré. 5. čakra  Mezi modře vibrují esenciální oleje podporující naši schopnost vnějšího vyjádření a komunikace jsou santalové dřevo, šalvěj, eukalyptus, yzop, neroli a ylang ylang.

Šestá čakra je také považována za třetí oko a leží mezi obočím na čele. Primárně je spojena s hypofýzou a ovlivňuje obličej, oči, uši, nos, části mozku, centrálního nervového systému a vibruje s barvou indigo nebo tmavě fialovou. Energie třetího oka nás vede k poznání a naplňování naší jedinečné cesty a záměrů. Oleje, které nám pomáhají v tomto propojení na vyšší vibrace božského spojení, jsou levandule, rozmarýn, máta, anýz.

Sedmá čakra, nazývaná také korunní čakra, je umístěna v horní části hlavy a je reprezentována tisícem okvětních lístků lotosu. Je spojena s mozkem a s žlázou epifýzou. Sedmá čakra zahrnuje všechny barvy duhy, ale vibruje především ve fialové oblasti. Je-li korunní čakra otevřena ke zdroji, energie proudí dovnitř a vyplňuje bytost, vyživuje čakry a zvyšuje vibrace. Esenciální oleje, které napomáhají při naladění na zdroj, jsou vysoko-frekvenční oleje jako kadidlo, santalové dřevo, jasmín, růže, myrha, ylang ylang a vetiver.

Jednotlivým čakrám se podrobně věnuji v on-line kurzu Spirály života.

 

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Aromaterapie | Napsat komentář

Napsat komentář