Poruchy štítné žlázy – nedostatečná funkce štítné žlázy

Štítná žláza je orgán, který se nachází v oblasti krku. Za normálních okolností nelze štítná žláza na krku vyhmatat. Jde o orgán, jehož základním úkolem je produkce hormonů tyroxinu a trijodthyroninu. Tyto hormony se tvoří ve štítné žláze z jódu a celý proces probíhá pod kontrolou hypofýzy a thyreotropní hormonu.

Jaké účinky mají hormony štítné žlázy?

Tyroxin a trijodthyronin jsou nezbytné pro správné fungování každého orgánu v těle. Oba hormony mají obecně dva základní účinky. Prvním z nich je podpora zrání buněk a druhým stimulace metabolismu buněk, což souvisí se zvýšenou spotřebou kyslíku a zvýšenou tvorbou tepla. Proto buňky pod regulovaným vlivem těchto hormonů správně rostou a dostatečně vytvářejí energii potřebnou pro jejich život. Obrovskou roli hrají hormony štítné žlázy zejména u dětí, kdy pomáhají dozrávání nervového systému a růstu kostí.

Proč vznikají poruchy štítné žlázy?

Pokud dojde k poruše tvorby hormonů štítné žlázy, dochází k problémům, které se projeví podle toho, zda se hormonů tvoří více nebo méně. Příčinou snížené funkce štítné žlázy je nejčastěji zánět. Ten vzniká obvykle jako autoimunitní nemoc, kdy buňky imunitního systému reagují na vlastní buňky těla. Dalším důvodem nízké produkce hormonů štítné žlázy může být předávkování léky, které léčí nadprodukci těchto hormonů.

Štítná žláza se může zmenšit, čímž se sníží i produkce její hormonů například vlivem radiační terapie nebo chirurgického zákroku. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na to, že k tvorbě hormonů štítné žlázy je nezbytný jod, který pokud člověk nemá, netvoří se ani hormony.

Koho postihuje hypofunkce štítné žlázy nejčastěji?

Existuje několik rizikových faktorů, pro které může nedostatečná funkce štítné žlázy u člověka projevit. K těm nejčastějším patří:
– Věk nad 50 let
– Ženské pohlaví
– Radiační terapie v oblasti krku nebo hlavy
– Chirurgické odstranění části štítné žlázy

Jak se projevuje snížená produkce hormonů štítné žlázy?

Pokud má člověk nedostatek hormonů štítné žlázy, obvykle bývá citlivý na chlad a často unavený. Pokožka bývá suchá a chladná. Člověk může přibrat na váze. Je zjevná pomalá a tichá řeč, či zpomalení pohybů. Stejně bývá přítomna pomalá srdeční akce a celkově zpomalené myšlení. Pokud se nedostatek hormonů štítné žlázy týká dětí, bývá patrný psychický i fyzický deficit.

Jak na sníženou funkci štítné žlázy přírodní cestou

Pupalkový olej – harmonizuje funkci všech žláz s vnitřní sekrecí a tím pomáhá navrátit rovnováhu i štítné žláze.
Chrom – zbavuje tělo tuku, který se při snížené funkcí štítné žlázy může hromadit ve zvýšeném množství.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – zklidňuje nervový systém, čímž reguluje i funkci štítné žlázy.
Mořské řasy přirozeně napomáhají zvýšit obranyschopnost organismu. Stimulují funkci štítné žlázy, protože obsahují mnoho jódu, potřebného pro syntézu hormonů štítné žlázy. Jsou také zdrojem vitamínů a minerálních látek. Mají i regenerační účinky a detoxikují organismus, čímž ho zbavují škodlivých látek.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.