Archiv

Nespavost při úplňku – kvůli poklesu melatoninu

Může nám opravdu úplněk bránit v usnutí a rušit náš jindy poklidný spánek, nebo je to jen mýtus? Nová studie švýcarských vědců přináší vysvětlení.

Zajímavý článek o tom, že podle vědců mají lidé při úplňku opravdu problémy se spánkem:

Úplněk už od nepaměti vzbuzoval v lidech určitou bázeň a víru v jeho magické schopnosti. Mýty o vlkodlacích, náhlých záchvatech šílenství či zvýšeném množství sebevražd o úplňkové noci však stále patří jen do světa fantazie. Nový výzkum ale odhalil souvislost mezi úplňkem a spánkem.

Studie vznikla jen tak ze zvědavosti

Vědci zjistili, že právě úplněk je období, kdy lidé méně spí a období hlubokého spánku je kratší než obvykle. Podle odborníků je lidské tělo ovlivněno nejen východem a západem slunce, které ovlivňují cirkadiánní rytmy, ale také podléhá fázím měsíce.

Studie, která byla publikována v červencovém vydání časopisu Current Biology měla vcelku kuriózní začátek. Skupina švýcarských vědců se jednoho úplňkové večera sešla v baru a mezi jinými padlo i téma úplňku.

“Mnoho lidí si stěžuje, že kolem úplňku špatně spí. Jsou to sice povídačky, ale uslyšíte je od mnoha různých lidí, ” řekla Silvia Freyová, neurobioložka z univerzity v Basileji ve Švýcarsku.

“Takže tam tak sedíme o úplňkové noci, diskutuje o tom a rozhodli jsme se podívat na naše záznamy a spojit je s úplňky, řekla Freyová. “Byla to čirá zvědavost.”

Za úplňku klesá produkce melatoninu

Freyová a další spoluautoři studie si pozorně prohlédli spánkové záznamy, které sesbírali z předchozí studie. Ta se týkala 33 zdravých osob, které strávily dvě noci v pečlivě sledovaném prostředí spánkové laboratoře. Účastníci studie neměli pojem o čase a nemohli vidět venkovní světlo. Teplota a vlhkost v místnosti byly udržované na stálé hodnotě.

Vědci sledovali mozkovou činnost účastníků a hladinu jejich hormonů. Rovněž si zaznamenali, jak dlouho lidem trvalo, než usnuli, a celkový čas spánku.

Vědci dali dohromady všechna data, která posbírali během těchto dvou nocí přirozeného spánku, a porovnali je s fázemi měsíce. Ve čtyřech dnech před a po úplňku vědci zaznamenali snížení spánkové kvality účastníků a také v průměru o dvacet minut kratší spánek.

Čas, který účastníci studie strávili v hlubokém spánku, se během úplňkového období snížil o třetinu. Při měření hormonů se také ukázalo, že za úplňku lidé produkovali méně melatoninu – hormonu, který způsobuje u lidí ospalost.

Vědci zatím neví, jak tento jev vysvětlit

“Musím přiznat, že jsme neočekávali, že zjistíme tak obrovské rozdíly,” řekla Freyová.Koupit melatonin

“Pokles v melatoninu byl opravdu nečekaný. Ukazuje opravdu na fyziologický jev, který se děje. Jako cirkalunární hodiny,” dodala Freyová.

Biologové už prokázali, že některé druhy zvířat, zvláště těch, kteří žijí blízko oceánu, jako jsou krabi, mají cirkalunární hodiny, které jsou spojeny s měsícem.

A nedávná studie zjistila, že pacienti, kteří měli operované srdce kolem doby úplňku, strávili méně času v nemocnici a měli menší míru úmrtnosti.

Vědci přiznali, že si nejsou jistí, proč může být lidská biologie spojena s měsícem. Podle Freyové může jít o evoluční pozůstatek z dob, kdy nemuselo být pro lidi bezpečné spát hlubokým spánkem pod jasným světlem měsíce, protože tak byli více ohroženi nočními predátory.

Zdroj: ona.idnes.cz

více

Element OHEŇ (srdce)

V pentagramu pěti živlů/prvků je oheň ve druhé fázi cyklu. Ohnivý element je hlavně o lásce a radosti. Oheň je symbolem pro léto, kdy jsou stromy plné ovoce a rostliny hojně kvetou. Ve vašem životě tato síla umožňuje, aby Vaše sny a cíle došly naplnění.

Jak se projevuje vyvážený prvek ohně

 • Jste zábavný a plný života
 • Máte velký smysl pro humor a snadno se rozesmějete
 • Jste dobří v rozhovorech o lásce a sebejistí, máte-li mluvit na veřejnosti.
 • Jste optimistický a velkorysý.
 • Snadno si děláte přátele, hlavně kvůli Vašemu speciálnímu charismatu a přitažlivosti.
 • Jste rozený prodejce / obchodní zástupce (právě kvůli vašemu charismatu a přesvědčivosti)

Jak se projevuje nerovnováha prvku ohně

 • Zábava se mění v křeč
 • Humor se stává útočným
 • Konverzace se mění na sebestředné blábolení
 • Velkorysost se stává sobectvím
 • Charisma se stáčí ke svádění.

V přírodní medicíně, stejně jako ve skutečnosti,nelze oddělit mysl od těla. Od vaší péče o srdce se odvíjí emoční stránka vašeho života. Také naopak – zharmonizováním emocionální nerovnováhy spojené s elementem ohně posilujete i své srdce.

Fyzické a emocionální příznaky při nerovnováze elementu ohně

 • Nervozita při smíchu a mluvení, nevhodný smích
 • Neschopnost – obava milovat
 • Nedostatek emocionální pohody
 • Touha po psychotropních látkách
 • Časté obraty mezi chladností / vřelostí v citové stránce
 • Nadměrná sexuální aktivita
 • Srdeční choroby, bušení srdce, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
 • Nespavost, pocity hrůzy, živé sny
 • Vřídky v ústech, vředy na jazyku
 • Koktání

Jak zharmonizovat svůj ohnivý prvek

Máme-li pocit, že plameny našeho ohně nejsou ve správné rovnováze, uvědomte si spojitost energie našeho těla a mysli s výživou a celkovým životním stylem.

Podpořte tělo – dopřejte tělu odlehčení, věnujte čas očistě střev zajistěte dostatečný přísun živin pro vaše srdce, podporu cévnímu systému. Nezapomínejte na sport.

Zaměřte se na psychiku – pokuste se více radovat ze života – i z “obyčejných” věcí a zdánlivě maličkostí. Dopřávejte si drobné radosti a naučte se je skutečně vychutnávat. Odvažte se více otevřít svým citům..

A co když je oheň nezvladatelný a jeho síla roste? V čínské filozofii se praví, že oheň nejrychleji uhasí voda. Snažte se také posílit svůj element země, který přirozeně tlumí prvek ohně.

 

více

Nespavost a jiné poruchy spánku – přírodní léčba

Nespavost není pouze zhoršená schopnost usnout, ale také časté probouzení během noci. V dnešní době je stále častější nespavost způsobená stresem, kdy se nedokážeme uvolnit a jsme v neustálém napětí. Tento druh nespavosti však nemá většinou dlouhé trvání a zažil jí někdy asi každý z nás.

Chronická nespavost dokáže potrápit mnohem více, protože do běžného života zasahuje dlouhodoběji. Kromě únavy a nedobrého psychického rozpoložení si lidé s chronickou nespavostí stěžují na časté bolesti hlavy.

 

Příčiny nespavosti

 

 • Stres
 • Neméně častou příčinou jsou také naše stravovací návyky. Trpíte-li nespavostí, vyhněte se přejídání ale také extrémních diet a celkově se zaměřte na to, co jíte. Také je dobře známo, že by se před spaním nemělo jíst nic tučného, protože těžké jídlo brání nervovému systému, aby se zklidnil a připravil na spánek. Večeři si dejte alespoň 2 hodiny před tím, než máte v plánu jít spát.
 • Některé léky a nemoci
 • Při nespavosti je dobré se vyvarovat alkoholu, po kterém je člověk sice možná unavený, ale narušuje spánkový rytmus.
 • Práce na noční směny
 • Alkohol
 • Nekvalitní matrace

 

Přírodní léčba nespavosti

 

 • Pokuste se co nejvíce zpravidelnit svůj denní rytmus, zejména co se spánku týče
 • Vápník s hořčíkem má zklidňující efekt a je jej třeba užívat dlouhodobě 2 x denně po jedné, 2-3 tablety před spaním.
 • Vitamíny B se podílí na tvorbě melatoninu, stabilizují naše vnitřní hodiny a zklidňují. Stress Management B Complex obsahuje také niacinamid, který společně s vitaminem B6 podporují produkci serotoninu, který je mimo jiné nutný pro REM fázi spánku.
 • Melatonin je přírodní hormon, který účinně pomáhá i při úporné nespavosti – užívat nejlépe 20 minut před spaním.
 • Rozchodnice růžová je účinná při nespavosti způsobené stresem a psychickou nerovnováhou – Rhodiolin.
 • Z bylinek je při nespavosti vhodná třezalka, kozlík a meduňka

 

 

Zpět na Přírodní léčba – seznam nemocí

více

Melatonin

Melatonin je přírodní hormon s antioxidačním působením, který produkuje během spánku epifýza (žláza šišinka mozková). Melatonin jsou naše vnitřní hodiny, které mají za úkol dodržování pravidelných životních rytmů, zejména střídání spánku a bdělosti.

Stejně jako u jiných hormonů klesá věkem i produkce melatoninu, proto jsou problémy se spánkem v pokročilém věku rozšířenější. Doplňky stravy obsahující melatonin zpomalují tento pokles tvorby a tím brání nadměrným antioxidačním pochodům, které mohou poškozovat mozkové buňky (např. při Alzheimerově chorobě).

Produkci melatoninu mohou snižovat  některé léky až o 75% (např. acylpyrin), proto se doporučuje poslední dávku těchto léků užívat po obědě. Produkci  nepříznivě ovlivňuje také např. kofein, alkohol, diuretikum a kortikosteroidy.

Melatonin se  nachází také v např. v rajčatech, banány podporují jeho produkci.

 

Melatonin a léčivé účinky

 

Úspěšně se melatonin využívá při nespavosti a jiných poruchách spánku i v léčení tzv. jet lag stavů, které jsou vyvolány rychlým přechodem různých časových pásem.

Stejně jako u jiných hormonů klesá věkem i produkce melatoninu, proto jsou problémy se spánkem v pokročilém věku rozšířenější. Doplňky stravy obsahující melatonin zpomalují tento pokles tvorby a tím brání nadměrným antioxidačním pochodům, které mohou poškozovat mozkové buňky (např. při Alzheimerově chorobě).

Melatonin je účinný také při lokalizovaných bolestech hlavy nebo stimulaci imunitního systému a potlačování nádorového bujení a to zejména jeho rozšiřování formou metastáz.

 

Užívání melatoninu

 

Jako doplněk stravy se melatonin doporučuje užívat při jet lag 1-3 mg 1,5 hodiny před plánovaným usnutím.

Při nespavosti  se začíná užívat 1 mg před spaním, každý další den zvýšit dle potřeby o 1 mg až do 5 mg, tuto hranici již nepřekračovat.

Užívá-li se melatonin pro zpomalení stárnutí, užívá se 0,5 – 1 mg denně.

Kde koupit melatonin?

Pro naše členy CaliVita-PřírodníCestou.cz máme Melatonin skladem a můžeme jej expedovat do 24 hodin.  

Přestože např. ve Spojených státech amerických nebo na Slovensku se může melatonin koupit běžně bez lékařského předpisu, v ČR ho není možné koupit – naše úřady ho bohužel k prodeji nepovolily. Členové sítě CaliVita však mohou produkty CaliVita nakupovat v celé globální síti. Melatonin tak zájemcům -členům sítě objednávám ze Slovenska, objednat je můžete také přes formulář pod tímto článkem – melatonin mám SKLADEM.

Upozornění

Tento přírodní hormon způsobuje ospalost a má být užíván jen v době, kdy se blíží čas normálního spánku. Užívání vylučuje řízení vozidla. O užívání se poraďte se svým lékařem, jestliže jste těhotná, máte hormonální poruchu, chronickou nemoc nebo potíže v menopauze. Melatonin aktivuje imunitní systém, proto není vhodný při autoimunitním onemocnění nebo při užívání léků, které mají za cíl imunitu oslabit.

 

KOUPIT MELATONIN

více