Bronchitida – zánět průdušek

Bronchitida neboli zánět průdušek představuje nejčastější onemocnění dýchacích cest. Tato nemoc se rozděluje na dva druhy – akutní a chronickou bronchitidu, které se od sebe výrazně liší, a to jak průběhem, tak i příčinami a způsobem léčby. Pokud některým typem této nemoci trpíte a chcete ke svému zdraví přispět aktivněji, nad rámec běžné lékařské péče, čtěte dále a dozvíte se, jakými prostředky můžete urychlit proces léčby a zmírnit nepříjemné příznaky.

Chronická bronchitida

Chronický typ bronchitidy se vyskytuje nejčastěji u mužů starších 40 let a – jak název napovídá – jedná se o onemocnění dlouhodobé, které se může vracet. Velmi zřídka se může také stát, že se tento druh nemoci rozvine z bronchitidy akutní.

Mezi hlavní projevy patří přetrvávající kašel doprovázený vykašláváním hlenu žluté nebo zelené barvy. Tyto příznaky, ani samotná nemoc, by rozhodně neměli být podceňovány – chronická bronchitida se totiž může rozvinout v mnohem závažnější poruchy dýchacího ústrojí. Ty pak mohou vést k poškození srdce a dalším komplikacím. Mezi nejčastější příčiny chronické bronchitidy patří:

 • dráždění dýchacích cest
 • znečištěné ovzduší
 • prašné prostředí
 • kouření
 • dědičnost

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida je způsobena viry nebo bakteriemi a její průběh nebývá delší než dva týdny. Projevuje se silným a dráždivým kašlem, bolestí na hrudi a v mnoha ohledech tato nemoc připomíná chřipku (únava a slabost, teploty nebo horečky,…). Nemocný – tak jako u chronického typu – vykašlává žlutě až zeleně zbarvený hlen.

Jelikož se jedná o onemocnění virového či bakteriálního původu, nelze se proti němu účinně bránit. Jedinou možností je posilování imunitního systému a omezení pobytu venku během chřipkových sezon. Léčba spočívá zejména v klidovém režimu a užití antitusik a v pozdějších fázích bývají nasazena expektorancia podporující odkašlávání.

Bronchitida a výživa

Existuje řada látek, které vám mohou pomoci při boji s chronickou bronchitidou. Doporučuje se například:

 • vitamín C a E, česnek, zázvor, echinacea, tymián, ptačinec apod.

Vyhnout byste se naopak měli:

 • kouření, mléku a mléčným výrobkům, jednoduchým cukrům, bílé mouce; nevhodný je také květák, fazole či například zelí

Co pomůže při akutní bronchitidě:

Pro všechny osoby trpící bronchitidou existují přípravky, které obsahují potřebné látky a mohou pomoci urychlit uzdravení a zmírnit průběh onemocnění. Vyzkoušet můžete:

 • Česnek – jak už bylo řečeno, česnek je velmi účinným pomocníkem proti bronchitidě, má antibiotické, antibakteriální a antivirové účinky, posiluje imunitu, působí protizánětlivě a tento přípravek vám jej poskytne vpohodlné (a společenský přijatelné) formě kapslí, jejichž požití nezpůsobí charakteristický zápach zúst.
 • Mořské řasy a aloe vera – působí obecně na posílení imunity. Mají také antiseptické účinky.
 • Vrba bílá – mletá kůra tohoto stromu tlumí horečky, bolest a působí protizánětlivě.

Co na chronickou bronchitidu:

 • Omega 3 – nenasycené mastné kyseliny omega 3 jsou pro naše tělo nezbytné. Bohužel se vyskytuje zejména vtuku mořských ryb a většina středoevropanů proto trpí nedostatkem této látky, která má široké účinky – mimo jiné působí proti zánětům posiluje imunitu a funkci nervové soustavy. Dávkování: 2 – 3x denně 1 nebo 2 kapsle po jídle.
 • Černý bez – výborně působí proti kašli, posiluje imunitu a má antioxidační účinky. Také pomáhá při zánětech krku či mandlí.
Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.