Chřipka – přírodní léčba

Na každého z nás občas přijde nemoc. Jednou z nejčastějších zdravotních nepříjemnosti, které nás postihují, je nepochybně chřipka. Zjeví se obvykle náhle a trvá několik dní, během nichž se cítíme opravdu špatně. Zejména v chladnějších měsících je důležité nemocem jako je chřipka předcházet a to zejména posilováním imunitního systému.

 

Co za chřipku může?

Chřipka je onemocnění virového původu. Virus se přenáší kapénkovou cestou, to znamená při kýchání, kašlání nebo mluvení, kdy ho nakažený člověk dostává do vzduchu spolu s maličkými kapkami vody. Další osoba se může nakazit přímo nebo virus získat z předmětů, na které kontaminované kapičky předtím spadly. Nebezpečí viru chřipky spočívá zejména v tom, že tento virus má velkou tendenci mutovat a získávat nové a nové vlastnosti, proti kterým neumí náš imunitní systém bojovat na sto procent.

Kdo je chřipkou nejvíce ohrožen?

Tak jako u většiny chorob i v tomto případě existují rizikové skupiny lidí, které mají větší šanci nakažení se chřipkou. K rizikovým faktorům chřipky patří:

Věk – chřipka nejčastěji postihuje malé děti a dospělé nad 65 let.

Zaměstnání
– pracovníci ve zdravotnictví a lidé pracující s dětmi mají větší riziko nákazy.

Bydliště – chřipka ohrožuje více i lidí, kteří bydlí kolektivně, např. lidí v domovech důchodců nebo studentů na kolejích

Snížená funkce imunitního systému – tak jako na všechny infekční onemocnění, i na chřipku by si měli dávat pozor lidé s oslabenou imunitou. Do této skupiny patří lidé s vrozenými defekty imunitního systému, lidé na imunosupresivní léčbě po transplantaci nebo s autoimunitním onemocněním a lidé s AIDS.

 

Jak se chřipka projevuje?

Chřipku, kterou nic nezkomplikuje a která probíhá u normálně zdravého člověka, provází soubor příznaků, které každý z nás dobře zná. Nejčastěji symptomy chřipky jsou:

  • bolest hlavy
  • zvýšená tělesná teplota (až 38-39 ° C)
  • snížená chuť k jídlu
  • bolest svalů a kloubů
  • celková slabost a únava
  • suchý kašel, bolest v krku
  • zimnice
  • někdy se může objevit i průjem nebo zvracení

  

Jak si s chřipkou poradit přírodní cestou?

Při léčbě chřipky si třeba v první řadě uvědomit, že chřipka je onemocnění virové. To znamená, že ho v žádném případě neléčíme antibiotiky. Pokud už se člověk chřipkou nakazil, měl by si dopřát mnoho odpočinku a spánku v kombinaci s dostatečným množstvím tekutin. Během nemoci se samozřejmě třeba se vyhnout kouření a popíjení alkoholu.

Jak se proti chřipce bránit?

Základem boje proti každému jednomu viru je správně fungující imunitní systém. Pokud je imunita člověka v pořádku, hravě si s chřipkou poradí a to buď tak, že nedovolí chorobě vůbec vzniknout nebo se postará o to, aby byl její průběh co nejmírnější. Existuje několik přírodních přípravků, které mohou člověku v boji s chřipkou efektivně pomoci, buď jako prevence nebo během samotného onemocnění. Zde jsou:

Česnek – má přirozené antimikrobiální a antivirové účinky čímž pomáhá imunitnímu systému nejen v boji s chřipkou.

Vitamín C – posiluje imunitní systém. Kromě klasických tablet se dají koupit i tablety s pozvolným uvolňováním, ze kterých se vitamin C uvolňuje postupně a chrání tak organismus déle nebo vitamin C tekutý vhodný zejména pro děti a všechny, kdo mají problém s polykáním tablet.

Bílá vrba (Salix alba) – výtažek z kůry bílé vrby účinně bojuje proti horečce a bolesti.

Bez černý (Sambucus nigra) – bezinky obsahují mnoho antioxidantů (flavonoidy). Pomáhá zlepšit dýchání a zbavuje tělo škodlivých látek močí.

Spirulina – mořské řasy, které přirozeně napomáhají zvýšit obranyschopnost organismu. Jsou také zdrojem vitamínů a minerálních látek. Mají i regenerační účinky a detoxikují organismus, čímž ho zbavují škodlivých látek.

 

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.