Čočka je jednou z nejstarších plodin a v naší zemi je známá hlavně jako novoroční pokrm. V našich jídelníčcích by se ale měla vyskytovat mnohem častěji. Čočka totiž patří mezi královnu luštěnin, pěstuje se v mnoha zemích světa, a proto má také mnoho odrůd. Všeobecně se ale jedná o velmi zdravou a prospěšnou surovinu.
Čočka jako zdroj bílkovin
Čočka je velice bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin, které si naše tělo přeměňuje na bílkoviny. Proto je tato surovina vhodná hlavně pro vegetariány a vegany. Velmi prospěšná je také dětem ve vývinu, taktéž samozřejmě všem lidem jakéhokoliv věku.
Zásobárna železa a zinku
Zinek je důležitý pro naši imunitu a správnou produkci hormonů. Také se významně podílí na syntéze bílkovin, hlídá hladinu inzulinu v krvi a v neposlední řadě podporuje regeneraci a rekonvalescenci našeho těla. Je vhodný pro lidi všech věkových kategorií – dětem pro správný fyzický a mentální vývoj, pro dospělé hraje významnou roli v otázkách plodnosti a potence, těhotné ženy by měly zvýšit hladinu zinku pro správný vývoj plodu a taktéž zinek podporuje činnost mozku.
Železo je životně důležitou minerální látkou, kterou náš organismus nedokáže sám vyprodukovat. Proto je potřeba dostatek železa přijímat právě v potravě. Železo potřebujeme k tvorbě červených krvinek a červeného svalového barviva, je tedy velice důležitou látkou pro lidi trpící chudokrevností. Také ženy, které v průběhu menstruace ztrácí poměrně velké množství krve, by si měly na hladinu železa dát pozor.
Další příznivé účinky čočky na naše zdraví
Čočka je nejen zdrojem bílkovin, železa a zinku, ale také vápníku, draslíku, vitaminů skupiny B a karotenu. Snižuje tak obsah cukru v krvi, napomáhá snižovat cholesterol a dokonce má i protirakovinné účinky. Dále pozitivně působí na pleť, lámavost vlasů či nehtů, ale také na závratě.
Nové komentáře