Cysty v prsou

Cysta je obecně definována jako vakovitý útvar naplněný tekutým obsahem. V tomto případě se pochopitelně nachází v prsu. Cysty v prsou jsou dobře ohraničené a takové jsou já na dotyk při vyšetření pohmatem. Obyčejně jsou měkké a poddajné pod tlakem prstů, i když existují i ​​cysty pevné. Cysty v prsou mohou být osamělé, ale stejně se mohou vyskytovat i ve větším počtu. Postihují jeden nebo oba prsy. U mnoha žen nezpůsobují cysty v prsu žádné potíže. Po menopauze dokonce mizí samy. Cysty v prsou nepředstavují zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu. Nejčastěji se objevují u žen mezi třicátým a čtyřicátým rokem života ženy.

Jak se cysty na prsu projevují?

I když je mnoho prsních cyst bez příznaků, přece jen mohou občas způsobit nějaké příznaky. Nejčastěji jde o pocity tlaku v samotném prsu. Takový pocit se dostavuje tehdy, když cysta naroste do velikosti kdy tlačí na okolní tkáň. Prsní cysta obvykle reagují na změny hladin hormonů během menstruačního cyklu. Před menstruací se obvykle cysty zvětšují a mohou bolet, či způsobovat tlak. Po menstruaci je proces opačný, cysta se zmenší a příznaky mizí.

Co způsobuje prsní cysta?

Ženská prsa jsou tvořena žlázy, které se definitivně vyvíjí až během těhotenství a následně produkuje mateřské mléko. Žlázu si můžeme zjednodušeně představit jako systém kanálků, který se rozvětvuje po celém prsu. Průměr kanálků se postupně zužuje. Všechny kanálky jsou uloženy ve vazivové tkáni, které je podporuje. Samotná cysta v prsu vzniká, když dojde k nadměrnému růstu kanálků žlázy nebo vazivové tkáně. Takový růst zablokuje některý z kanálků, který se následně rozšíří až z něj vznikne cysta. I když se dodnes neví přesná příčina rozvoje prsních cyst, úloha ženských pohlavních hormonů a jejich nerovnováhy, je pro jejich rozvoj pravděpodobně nejdůležitější.

Jak si poradit s cystami v prsou přírodní léčbou?

Jelikož cysty v prsou jsou způsobeny zejména nerovnováhou ženských pohlavních hormonů, třeba se i při přírodní léčbě zaměřit zejména na regulaci hormonálního systému ženy. V přírodě se vyskytují rostliny, které jsou na takovou regulaci určeny.

Pupalkový olej – harmonizuje vylučování ženských pohlavních hormonů, jejichž nerovnováha se skrývá za vznikem cyst v prsu.
Rozchodnice růžová  (Rhodiola rosea) – její výtěžek, rhodiolin, zklidňuje nervový systém, čímž omezuje vliv stresu na hormonální systém ženy a udržuje ho v rovnováze.
Vitamín C – pomáhá zmenšovat prsní cystu, které již existují. Stejně se dá využít i při cystách na vaječnících.

Rubriky Přírodní léčba nemocí, Zaměřeno na ženy | Komentáře nejsou povoleny.